تاریخ: ۱۴:۳۴ :: ۱۳۹۵/۱۱/۲۵
نام نویسنده: سیده روجا شجری

به گزارش مازند اسپرت (مازند ورزش)، هفته گذشته کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال در حکمی تیم فوتسال یاسین‌پیشرو را به دلیل استفاده از یک بازیکن غیرمجاز در دیدار مقابل دانشگاه آزاد،‌ ۳ بر صفر بازنده اعلام کرد. این حکم کمیته انضباطی و دادن سه امتیاز به تیم قعرنشین دانشگاه آزاد اعتراض تیم‌های انتهای جدولی طرح و […]

به گزارش مازند اسپرت (مازند ورزش)، هفته گذشته کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال در حکمی تیم فوتسال یاسین‌پیشرو را به دلیل استفاده از یک بازیکن غیرمجاز در دیدار مقابل دانشگاه آزاد،‌ ۳ بر صفر بازنده اعلام کرد. این حکم کمیته انضباطی و دادن سه امتیاز به تیم قعرنشین دانشگاه آزاد اعتراض تیم‌های انتهای جدولی طرح و توسعه و آذرخش را در پی داشت. تا حدی که تیم طرح و توسعه حاضر به سفر به شهر تبریز و بازی مقابل دبیری نشد. واعظی مالک باشگاه دلیل این تصمیم را رساندن اعتراض خود به گوش مسئولان عنوان کرد.

مسئله‌ای که باعث اعتراض تیم‌ها به حکم کمیته انضباطی شده این است که مهدی زاهدی بازیکن یاسین‌پیشرو که این تیم به دلیل استفاده از او بازنده اعلام شده کارت بازی خود را از کاظم سلیمانی دبیر کمیته فوتسال دریافت کرده است. به نوعی زاهدی مجاز به بازی بوده اما کمیته انضباطی او را غیر مجاز تلقی کرده است. اینکه آیا انتقال زاهدی به یاسین‌پیشرو واقعاً قانونی بوده یا خیر را باید مسئولان بررسی کنند اما سوال اینجاست که اگر این انتقال مشکل داشته و تیم یاسین‌پیشرو مجاز به استفاده از بازیکن نبوده چرا برای او کارت بازی صادر شده است؟

کریم منصوری عضو هئیت رئیسه سازمان لیگ فوتسال در اظهار نظری جالب در خصوص اینکه چرا برای بازیکنی که غیرمجاز بوده کارت بازی صادر شده است به تسنیم گفت:«مسئولیت مدارکی که باشگاه به سازمان لیگ فوتسال ارسال می‌کند به عهده خود باشگاه است. در صورتی که این مدارک مشکلی داشته باشد باید باشگاه پاسخگوی آن باشد. به طور کلی صرف داشتن کارت بازی به این معنی نیست که بازیکن می‌تواند بدون هیچ مشکلی بازی کند». وی همچنین در مورد اینکه سازمان لیگ چرا برای این بازیکن کارت بازی صادر کرده است، گفت: «سازمان لیگ که نمی‌تواند دنبال بازیکن بیفتد و مدارک او چک کند.» اینکه آیا سازمان لیگ نباید مدارک بازیکن را بررسی و بعد برای او کارت بازی صادر کند سوالی است که باید مسئولان برگزاری به آن پاسخ دهند.

نکته دیگر و اصلی این ماجرا این است که کمیته انضباطی بر چه اساسی و چگونه بازی را ۳ بر صفر به سود دانشگاه آزاد اعلام کرده است. هوشنگ نصیرزاده عضو کمیته حقوقی و تدوین مقررات فدراسیون فوتبال در گفت‌و‌گو با تسنیم در مورد تخلف تیم یاسین‌پیشرو و حکم کمیته انضباطی گفت: «طبق ماده ۸۲ آئین نامه فدراسیون فوتبال وقتی تشکیلات برگزارکننده بازیکنی را مجاز به انجام بازی اعلام می‌کند و آن تیم برنده مسابقه می‌شود، باید مسابقه تکرار شود». طبق این قانون و صحبت‌های نصیرزاده بازی دو تیم یاسین‌پیشرو و دانشگاه آزاد حداکثر باید تکرار شود و رأی کمیته انضباطی در صورت اعتراض تیم یاسین‌پیشرو در کمیته استیناف تغییر خواهد کرد.

سلیمانی دبیر کمیته فوتسال در واکنش به اینکه چرا برای زاهدی کارت بازی صادر شده گفته است: «زاهدی تسویه حسابش را با باشگاه قبلی‌اش ارائه داده و هیئت فوتبال تهران هم خروجی این بازیکن را صادر کرده است. او بعد از این اقدامات با تیم یاسین قرارداد بسته و کارش قانونی است. ما هم روی همین حساب کارت بازی او را صادر کردیم». با این توضیحات باید دید کمیته انضباطی بر چه اساسی و به چه دلیلی تیم یاسین‌پیشرو را بازنده اعلام کرده است.

اظهار نظر اعضای سازمان لیگ فوتسال در خصوص اینکه گرفتن کارت بازی توسط بازیکن به منظور بلامانع بودن استفاده از بازیکن نیست، جای تعجب دارد. سازمان لیگ اعتقاد دارد خود بازیکن و باشگاه باید حواسش به همه چیز باشد و هر مشکلی پیش بیاید به سازمان لیگ هیچ ارتباطی ندارد. در این صورت جایگاه مسئولان برگزاری مسابقات در اجرای قانون و ارائه کارت بازی، سوال بی‌جواب این ماجرا است.

تیم یاسین‌پیشرو در این هفته نیز برای اینکه نشان دهد استفاده از زاهدی مشکلی ندارد در بازی مقابل تأسیسات از او استفاده کرد. حالا باید دید کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال چه واکنشی نسبت به این اعتراض‌ها نشان خواهد داد./تسنیم

پاسخی بگذارید