تاریخ: ۵:۱۸ :: ۱۳۹۵/۱۱/۱۸
نام نویسنده: سیده روجا شجری

به گزارش مازند اسپرت (مازند ورزش)،سعید برخورداری، درخصوص تعطیلی طولانی مدت تیم ملی هندبال اظهار داشت: اولین گره‌ای که باید در بین مشکلات هندبال باز شود انتخاب رئیس فدراسیون است و باید توسط وزارت ورزش این موضع حل شود چون سرپرست شاید به اندازه کافی دستش باز نیست که بخواهد سرمربی انتخاب کند و تصمیم […]

به گزارش مازند اسپرت (مازند ورزش)،سعید برخورداری، درخصوص تعطیلی طولانی مدت تیم ملی هندبال اظهار داشت: اولین گره‌ای که باید در بین مشکلات هندبال باز شود انتخاب رئیس فدراسیون است و باید توسط وزارت ورزش این موضع حل شود چون سرپرست شاید به اندازه کافی دستش باز نیست که بخواهد سرمربی انتخاب کند و تصمیم قطعی بگیرد. شاید یک مربی یکی دو هفته سرمربی باشد و بعد از انتخاب رئیس فدراسیون فرد دیگری انتخاب شود.

وی در ادامه افزود: با توجه به اینکه باشگاه‌ها گفتند لیگ قبل از پایان سال تمام شود شرایطی برای برگزاری اردو نبود و این یکی از سدهای تیم ملی بود. ما حتی تعطیلات نیم‌فصل هم در لیگ نداشتیم و مسابقات هر هفته برگزار می‌شود. این موضوع و فشردگی لیگ در برگزاری اردوی تیم ملی وقفه انداخت اما از طرفی اکثر بازیکنان بیرون از ایران هستند و شرایط حضور در اردو برایشان سخت بود و همه اینها دست به دست هم داد تا اردوها تعطیل شود.

دروازه‌بان تیم ملی هندبال کشورمان تصریح کرد: ما با نرفتن به جام جهانی خود به خود از ۴ تیم آسیایی دوسال عقب افتادیم. عربستان، ژاپن، بحرین و قطر برای حضور در جام جهانی آماده‌سازی خوبی داشتند و همه دیدیم جلوی قدرت‌های دنیا خوب بازی کردند و با اختلاف نزدیک شکست خوردند و این زنگ خطری برای هندبال ایران است. باید این دوسال عقب افتادگی را جبران کنیم و از طرف دیگر باید شرایطی ایجاد شود تا به سطح آنها برسیم. باید سرمربی به روز داشته باشیم تا اینکه بتواند تکنیک‌های روز دنیا را به هندبال ایران تزریق و دوباره برگردیم.

وی به حضور بازیکنان لژیونر هندبال ایران اشاره کرد و گفت: همه جا می‌گویند هندبال ما چون لژیونر دارد می‌تواند حرف زیادی برای گفتن داشته باشد اما این موضوع سخت است و نیاز به تمرین و کار زیاد دارد. امروز هندبال مانند شطرنج است و مربی تیم مهره‌ها را تکان می‌دهد و تاکتیک‌ها بیش از گذشته اثر دارند. اضافه شدن قوانین پاور پلی باعث شد هندبال تغییر کند و این موضوع حتی در لیگ هم تاثیر داشته است. درست است بچه‌ها در تیم ملی با هم کار کردند اما باید با تفکر مربی‌ که معلوم نیست چه کسی انتخابش می‌کند، آشنا شویم. باید همه یکدل به پیش برویم و در ابتدا عقب ماندگی‌ها را جبران کنیم.

برخورداری در پاسخ به این سوال که آیا سرمربی داخلی یا خارجی را برای تیم ملی موثر می‌دانید، تصریح کرد: این چیزی نیست که به عنوان بازیکن نظر دهم و تصمیم با مسئولان است. با توجه به تاثیرگذاری مربی، بین مربی داخلی و مربی به روز خارجی فاصله است. اگر قرار است مربی خارجی بیاوریم که فقط اسم خارجی را یدک بکشد و فقط بگوییم مربی از بیرون از ایران آورده‌ایم، تاثیری ندارد بلکه باید مربی تاثیرگذار برای تیم و هندبال بیاوریم و یک عمر از آثار آن سود بریم. درمقاطع مختلف مربیان خوب خارجی داشتیم و برای اولین بار که به جام جهانی رفتیم مربی تیم ملی رافائل از اسپانیا بود که تاثیر زیادی بر هندبال ایران گذاشت. ماچک هم با توجه به زمانی که بود تاثیر زیادی گذاشت و عنوان نایب قهرمانی بازی‌های آسیایی به عنوان بهترین مقام ایران در زمان او کسب شد. تجربه من می‌گوید مربی‌ در هندبال ایران موفق بود که از نظر روانی خوب کار کرده است. شاید عرفان اسماعیلاجیچ از نظر فنی قوی بود و در بهترین بازیکنان بزرگ دنیا شناخته شده بود ولی در بحث روانشناسی عملکرد خوبی نداشت.

وی درخصوص لیگ هندبال و سطح مسابقات لیگ تصریح کرد: لیگ هندبال امسال با سال‌های گذشته تفاوت داشت و بازی‌ها نزدیک و اختلاف گل‌ها ناچیز بود و این نشان می‌دهد که قدرت‌ها در تیم‌ها تقسیم شده‌اند و این موضوع در سال‌های اخیر بی سابقه بود و بر خلاف انتظاری که در ابتدای فصل وجود داشت لیگ با سطح بالایی برگزار شد. برخی از تیم‌ها در بحث داوری که مطمئنا عمدی هم نیست، دلخور هستند و یا شرایط مالی مناسبی ندارند اما نتایج لیگ حکایت از نزدیکی تیم‌ها دارد و تیم آخر با چند پیروزی می‌تواند به صدر برسد.

بازیکن تیم نیروی زمینی ارتش در خصوص انصراف تیم‌ها از لیگ یادآور شد: تیم سپاهان و هپکو به دلایلی که جدی هم هست، می‌خواهند از لیگ کنار بکشند که امیدوارم این اتفاق نیفتد. نیروی زمینی چون از بازیکنان سرباز استفاده می‌کند مظلوم است و در این فصل از داوری ضربه زیادی خورد اما دلیل نمی‌شود تیمی به خاطر سوت غلط انصراف دهد اینها طبیعت ورزش و هندبال است. طاهری، سرمربی و مدیرعامل باشگاه سپاهان و از بزرگان هندبال است و امیدوارم این اتفاق نیفتد و سپاهان از لیگ کنار نرود./تسنیم

پاسخی بگذارید