تاریخ: ۱۲:۰۵ :: ۱۳۹۵/۱۱/۱۱
نام نویسنده: سیده روجا شجری

به گزارش مازند اسپرت (مازند ورزش)،مشکلی که برای استقلال به وجود آمده و این تیم از فعالیت در فصل نقل‌وانتقالات محروم شده مربوط به دیروز و امروز نیست بلکه از چند ماه پیش هشدارهایی داده شده بود اما کسی به آنها توجه نکرد. مروری بر اتفاقات رخ‌داده نشان می‌دهد که در این میان چه گذشته […]

به گزارش مازند اسپرت (مازند ورزش)،مشکلی که برای استقلال به وجود آمده و این تیم از فعالیت در فصل نقل‌وانتقالات محروم شده مربوط به دیروز و امروز نیست بلکه از چند ماه پیش هشدارهایی داده شده بود اما کسی به آنها توجه نکرد. مروری بر اتفاقات رخ‌داده نشان می‌دهد که در این میان چه گذشته است.

فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) ۸ سپتامبر ۲۰۱۶ (۱۸ شهریور ۹۵) در خصوص موضوع مطالبات عادل شیحی از استقلال تصمیمش را می‎گیرد و به این باشگاه اعلام می‌کند که باید پول این بازیکن را بدهد. ۲۸ سپتامبر (۷ مهر) فیفا رأی عادل شیحی را به فدراسیون فوتبال اعلام می‎کند. در این حکم مشخص می‎شود که استقلال باید مطالبات این بازیکن را به‌صورت کامل پرداخت کند. فدراسیون فوتبال ۸ مهرماه این موضوع را به باشگاه استقلال به‌صورت رسمی اعلام می‎کند. تمام نامه‌‌های فیفا هم به باشگاه استقلال و هم به فدراسیون فوتبال ارسال شده بود.

در رأی صادرشده از سوی فیفا آمده بود که استقلال ۳۰ روز برای پرداخت مطالبات شیحی زمان دارد (یعنی تا ۷ آبان) اما پاسخی به فیفا در این خصوص داده نمی‎شود. باشگاه استقلال که برای پرداخت پول اقدامی نکرده بود در تاریخ  ۲۶ اکتبر (۵ آبان) نامه‌ای به فیفا ارسال و اعلام می‌کند که آمادگی پرداخت پول را دارد اما به‌دلیل تحریم‌ها نمی‌تواند پول شیحی را بدهد (در حالی که در اصل این‌گونه نبوده چرا که اگر این‌گونه بود پول پرداخت می‌شد و این کار تنها برای خرید زمان بوده است). فیفا هم ایمیل وکیل شیحی را به باشگاه استقلال می‌دهد تا مکاتبات بین طرفین ادامه پیدا کند، اما باز هم کاری از سوی باشگاه استقلال صورت نمی‌گیرد و دست شیحی و وکیل او به پول نمی‌رسد.

فیفا که شرایط را این‌گونه می‌بیند بار دیگر در مکاتباتی به‌تاریخ ۱۷ و ۲۹ نوامبر (۲۷ و ۲۹ آبان) مجدداً این موضوع را به استقلال اعلام می‎کند که باید مطالبات شیحی پرداخت شود در غیر این صورت این باشگاه با محرومیت روبه‎رو می‎شود.

۶ دسامبر (۱۶ آذر) فیفا در نامه‌ای به فدراسیون فوتبال ایران و باشگاه استقلال اعلام می‎کند که “حکم باشگاه استقلال قطعی و لازم‎الاجراست اما تا ۱۳ دسامبر (۲۳ آذر) فرصت دارید که اگر کاری در این راستا صورت گرفته، اعلام کنید تا ما (فیفا) جلوی اجرای حکم را بگیریم”. حکم فیفا برای استقلال ممنوعیت این تیم از فعالیت در فصل نقل و انتقالات در موعد بعدی است، یعنی استقلال در زمستان نمی‎تواند بازیکنی را جذب کند.

۱۹ دسامبر (۲۹ آذر ۹۵) هنگامی که فیفا متوجه می‎شود اقدامی از سوی باشگاه استقلال صورت نگرفته، رسماً حکم این باشگاه را اجرایی می‎کند و این در حالی است که باشگاه استقلال در تاریخ ۲۸ دسامبر(۸ دی) وقتی کار از کار گذشته بود پول شیحی را واریز کرد در حالی که دیگر فایده‌ای نداشت.

آنچه کاملاً در این بین مشخص است، بی‎اعتنایی باشگاه استقلال به نامه‎های مکرر فیفا است. قطع به یقین مقصر اصلی این اتفاق مدیران این باشگاه و شخص افتخاری است که با بی‌تفاوتی و عدم توجه به این نامه‎ها و تاریخ‎های درج‌شده، باعث محرومیت این تیم شد.

با این حال فدراسیون فوتبال هم بی‌تقصیر نیست؛ نامه محرومیت استقلال ۲۹ آذر به فدراسیون فوتبال می‌رود اما فدراسیون فوتبال ۲ دی در نامه‌ای که به امضای اسدی دبیرکل فدراسیون فوتبال رسیده، به باشگاه استقلال اعلام می‌کند که این تیم ۳۰ روز برای تسویه حساب با شیحی فرصت دارد در غیر این صورت با جریمه روبه‎رو خواهد شد، این در صورتی است که کار تمام و استقلال با محرومیت روبه‎رو شده بود.

گفته شده کسرایی کارمند پیشین روابط بین‎الملل فدراسیون فوتبال که پیش‌تر در یک برنامه تلویزیونی به‌صورت مبسوط به تعدادی از اشتباهات و تخلفات مجموعه تحت نظر او اشاره شد؛ در این موضوع نقشی پررنگ داشته است و چنین نامه‌ای را تنظیم کرده است. وی که گفته می‌شود چندی پیش از سمتش در فدراسیون فوتبال برکنار شد، به‌سبب ارتباطاتی که با فرزند یکی از مدیران ارشد فدراسیون دارد، به سازمان لیگ رفته رئیس روابط بین‌الملل سازمان لیگ می‌شود.

باشگاه استقلال هم چندی بعد این مبلغ را پرداخت می‎کند و به‌خیال خودش از این مشکل رهایی پیدا کرده است. مدیران این تیم که خیال می‌کنند مشکلات رفع شده است، تعداد زیادی از بازیکنان خود را در فصل نقل و انتقالات از دست داده و ۲ بازیکن گران‌قیمت (جپاروف و تیموریان) را هم به تیم جذب اضافه کرد.

این اصل ماجرایی که اتفاق افتاده و نشان می‌دهد باشگاه بزرگی به‌نام استقلال با وجود هشدارهای داده شده نتوانست موضوع را مدیریت کند و نامه اشتباه فدراسیون فوتبال هم مزید بر علت شد تا استقلال از حضور در پنجره نقل‌وانتقالات محروم شود و داغ این اتفاق فقط روی دل هواداران استقلال بماند./تسنیم

پاسخی بگذارید