تاریخ: ۱۸:۳۴ :: ۱۳۹۴/۰۵/۲۶
نام نویسنده: sobhan

ماجرای رنگ موی پدیده پرسپولیس! موضوع فرهنگ و اخلاق یکی از اساسی‌ترین و مهم‌ترین مسائلی است که باید در فوتبال ایران حل شود. به گزارش مازند اسپرت ؛ بی‌شک فوتبال بدون اخلاق وضعیت آشفته و سردرگمی دارد و هیچ فوتبالیستی بی‌معلم و استاد ره به جایی نمی‌برد.لطفاً اشتباه نكنيد، امروز قصد نداريم با شعار و […]

1414141ماجرای رنگ موی پدیده پرسپولیس!

موضوع فرهنگ و اخلاق یکی از اساسی‌ترین و مهم‌ترین مسائلی است که باید در فوتبال ایران حل شود.

به گزارش مازند اسپرت ؛ بی‌شک فوتبال بدون اخلاق وضعیت آشفته و سردرگمی دارد و هیچ فوتبالیستی بی‌معلم و استاد ره به جایی نمی‌برد.
لطفاً اشتباه نكنيد، امروز قصد نداريم با شعار و حرف‌هاي كليشه‌اي حوصله شما و خودمان(!) را سر ببريم. نمي‌خواهيم مقاله‌اي بنويسيم كه مابه‌ازاي بيروني نداشته و صرفاً از كنار هم قرار دادن كلمات و استفاده از واژه‌هاي پيچيده حاصل شده باشد.
بديهي است چنين مطالبي بارها نوشته و تذكرات لازم داده شده است. در اين مقال مي‌خواهيم به چند سال پيش برگرديم. به تيم سنگ‌آهن بافق كه سرمربيگري آن بر عهده افشين پيرواني بود؛ تيمي در دسته اول ليگ آزادگان كه گرچه به ليگ برتر نرسيد اما در همان تيم بازيكناني توپ مي‌زدند كه امروز نامي بلند‌آوازه براي خود دست و پا كرده‌اند.

سنگ‌آهن بافق در آن مقطع مهاجم جوان و كم‌سن و سالي داشت كه از استان مازندران مي‌آمد و شم گلزني خاصي داشت. او نه تنها روي زمين تسلط كافي نشان مي‌داد بلكه از قدرت سرزني بالايي هم بهره مي‌برد و همه آينده‌اي روشن برايش تصور مي‌كردند.
يك روز رضا شاهرودي دستيار آن روزهاي افشين پيرواني متوجه مي‌شود كه بازيكن جوان تيمش پس از زدن يك گل حساس موهاي خود را رنگ كرده و با آرايش عجيب و غريبي به محل تمرين آمده است.
شاهرودي بلافاصله به پيرواني نزديك شده و به او اطلاع مي‌دهد مهاجم جوان دارد مسير را گم مي‌كند و اگر همين الان جلويش گرفته نشود، از هدف دور خواهد شد.

هر چند افشين پيرواني به شدت به مهاجم اول سنگ‌آهن بافق نياز داشت اما قبل از شروع تمرين شاگرد جوانش را اخراج كرده و دستور مي‌دهد تا زماني كه مدل و رنگ موهايش را عوض نكرده، سر تمرين حاضر نشود!
بازيكن جوان كه اصلاً تصور نمي‌كرد آقاي سرمربي چنين واكنشي نشان بدهد، سرش را پايين انداخته و با شرمندگي محل تمرين را ترك مي‌كند ولي فرداي همان روز با آرايشي مناسب و رنگ طبيعي موي سر، سر تمرين مي‌رود و… شايد ندانيد اما آن بازيكن كسي نيست مگر همين علي عليپور، جوان اول امروز پرسپوليس!

پديده خط حمله پرسپوليس كه همين پنج‌شنبه گذشته يك‌تنه خط دفاع سپاهان را به‌هم ريخت و شهاب گردان را جا گذاشت تا گل دوم تيمش رقم بخورد، آن روز درس بزرگي گرفت. عليپور جوان در ابتداي فوتبال حرفه‌اي از استاد و معلم خود آموخت براي پيشرفت بايد در زمين چمن خودش را نشان دهد نه آنكه بخواهد با آرايش عجيب و غريب انگشت‌نما شود. امروز مي‌بينيم اين مهاجم بااستعداد به جاي حاشيه، مستقيم وارد متن فوتبال شده و توانسته خودش را به برانكو تحميل كند؛ جواني كه هنوز آن روزها را به ياد دارد و حتي فراموش هم نمي‌كند پس از درخشش مقابل پديده مشهد يا سپاهان اصفهان با معلمان قديمي‌اش تماس بگيرد و از پيرواني و شاهرودي تشكر كند.

 

علیپور:عالیشاه از من تشکر کرد، شما ندیدید/به پیروانی گفتم در مازندران رسم است موها را حنا می گذارند!

 ماجرایی درباره رنگ کردن موی سر توسط علی علیپور و برخورد افشین پیروانی سرمربی سنگ آهن بافق نوشته شده که امروز در خبرورزشی منتشر شده است.

به گزارش مازند اسپرت ؛در همین راستا با مهاجم جوان پرسپولیس تماس گرفتیم که بحث به جاهای دیگری کشیده شد.

مي‌خواهيم به دو، سه سال قبل برگرديم و از سنگ آهن بافق سؤال كنيم. موافقي؟

(با تعجب) موافقم ولي از چه بابت؟!

مي‌خواهيم يك روز خاص را يادآوري كنيم؛ روزي كه افشين پيرواني تو را از تمرين اخراج كرد!
(كمي فكر مي‌كند) كدام روز؟!

يادت نمي‌آيد؟ موهايت را رنگ كرده بودي و سر تمرين آمدي كه…
آهان! يادم آمد. به هر حال جوان بودم و رفتم شمال موهايم را رنگ كردم. نمي‌دانستم كار اشتباهي است. مي‌خواستم توي چشم باشم و وقتي سر تمرين برگشتم افشين‌خان با عصبانيت گفت چرا موهايت را رنگ كردي؟ جوابي نداشتم و به دروغ گفتم رسم است در مازندران كه موهاي خود را حنا مي‌گذارند!

باور كرد؟
نه آقا! افشين‌خان زرنگ‌تر از اين حرف‌هاست. به من گفت مي‌روي رنگ موهايت را مثل اول مي‌كني و بعد برمي‌گردي سر تمرين!

ناراحت نشدي؟
اصلاً و ابداً. بيشتر شرمنده شدم. آن لحظه خيلي خجالت كشيدم و فهميدم اشتباه كردم. بلافاصله هم رفتم آرايشگاه و رنگ موهايم را درست كردم. آن برخورد افشين‌خان براي من درس بزرگي بود و اگر عكس‌هايم را از آن موقع تا امروز ببينيد، متوجه مي‌شويد مدل و رنگ موهايم ديگر تغيير نكرده است.

اميدواريم با درخشش در پرسپوليس هم تغيير نكند!
(خيلي جدي) مطمئن باشيد نه مدل موهايم عوض مي‌شود و نه رنگ آن. من الان يك فوتباليست متأهل هستم و شرايط عوض شده است. آن زمان هم بچگي كردم كه افشين‌خان و آقارضا شاهرودي به من يادآوري كردند براي يك فوتباليست بهتر است توي زمين خودش را نشان دهد نه آنكه با رنگ كردن مو بخواهد نمايان شود.

هنوز هم با افشين‌ پيرواني در ارتباط هستي؟
نه تنها با افشين‌خان بلكه با آقايان ناصر ابراهيمي، رضا شاهرودي، منصور ابراهيم‌زاده، حميد مطهري و محمد نورزاده كه از نوجواني كنارم بوده، در ارتباط هستم. به هر مناسبتي با اين عزيزان تماس گرفته و بابت زحمات فراواني كه برايم كشيدند از آنها تشكر مي‌كنم. قدردان همه مربيانم هستم و دست‌شان را از راه دور مي‌بوسم.

بسيار خوب، راستي چرا اميد عاليشاه بابت آن پاس گلي كه به او دادي، از تو تشكر نكرد؟
تشكر كرد و با من دست داد ولي دوربين‌هاي تلويزيوني نشان ندادند يا اينكه شما نديديد!

ولي خيلي‌ها انتقاد كردند كه چرا اميد عاليشاه پس از گلزني اول سمت تو نيامد تا شادي پس از گل خود را با تو تقسيم كند.
آن لحظه واقعاً لحظه خاصي بود. در اصفهان دومين گل را به سپاهان زديم و همه در حال و هواي ديگري بوديم. اميد هم ناگهان سمت نيمكت تيم ما رفت ولي بعد برگشت و با من دست داد. ما هم‌استاني و هم‌زبان هستيم و مشكلي از اين بابت نيست. شما هم لطفاً به اين مسائل جزئي دامن نزنيد.

آن لحظه مي‌خواستي به مهدي طارمي پاس بدهي يا اميد عاليشاه؟
خودم هم مي‌توانستم بزنم ولي ديدم مهدي طارمي و اميد عاليشاه جلوي دروازه خالي هستند و به همين خاطر پاس دادم كه يكي از آن دو بزنند و خدا را شكر گل هم شد.

چرا خودت نزدي؟
موقعيت من ۸۰ درصدي بود ولي طارمي و عاليشاه ۱۰۰درصد مي‌توانستند توپ را گل كنند. به همين خاطر ديدم پاس بدهم بهتر است.

اوايل ورودت به پرسپوليس خيلي پراشتباه ظاهر شدي.
بازي در پرسپوليس بسيار سخت است. من تازه به اين تيم آمده بودم، هم استرس داشتم و هم با بقيه هماهنگ نبودم و مطمئن باشيد در آينده از اين هم بهتر خواهم شد.

ما تصور مي‌كرديم مهاجمي قدرتي و سرزن هستي ولي جلوي سپاهان حركت انفرادي انفجاري انجام دادي و ثابت كردي سرعتي و تكنيكي هم هستي.
تكنيك فردي‌ام بد نيست. پرسپوليس تيمي هجومي است و هر تيمي جلوي ما مجبور به عقب‌نشيني است. همين مسئله كار ما مهاجمان را كمي راحت‌تر مي‌كند.

بعد از بازي برانكو از عملكرد تو راضي بود؟
وقتي تيمي شكست مي‌خورد، طبيعي است رضايتي وجود نداشته باشد. نتيجه مسابقه با سپاهان هيچ‌كس را راضي نمي‌كند و خيلي بد شد كه باختيم.

از عملكرد خودت مقابل سپاهان رضايت داري؟
زماني از عملكرد خودم رضايت دارم كه تيم پرسپوليس برنده شده باشد.

پرسپوليسي‌ها معتقدند اگر آن توپ را در محوطه هجده‌قدم سپاهان و بعد از زمين خوردن عاليشاه برنمي‌داشتي، داور به احتمال فراوان پنالتي مي‌گرفت.
ربطي نداشت. داور بايد آن صحنه را پنالتي مي‌گرفت و اگر مي‌خواست در سوت خود بدمد، به اين مسائل توجه نمي‌كرد.

راستي زوج خوبي را با مهدي طارمي ساخته‌اي. نظر خودت چيست؟
همه چيز بستگي به نظر آقاي برانكو دارد اما اگر به ما دو نفر كنار هم فرصت برسد، مي‌توانيم مخوف‌ترين زوج خط حمله ايران را بسازيم. مهدي طارمي فوتباليست فوق‌العاده‌اي است كه از بازي در كنار او واقعاً لذت مي‌برم.

پاسخی بگذارید