تاریخ: ۶:۵۰ :: ۱۳۹۵/۱۰/۲۲
نام نویسنده: sobhan

  بیست و پنجمین دوره رقابتهای هندبال قهرمانی مردان جهان به عنوان بزرگترین و مطرح ترین رقابت این رشته در دنیا از روز چهارشنبه در فرانسه آغاز به کار می کند.   به گزارش مازند اسپرت، ، رقابتهای هندبال قهرمانی جهان مردان اولین بار در سال ۱۹۳۸ به میزبانی آلمانی در قاره اروپا و با […]

بیست و پنجمین دوره رقابتهای هندبال قهرمانی مردان جهان به عنوان بزرگترین و مطرح ترین رقابت این رشته در دنیا از روز چهارشنبه در فرانسه آغاز به کار می کند.

 

به گزارش مازند اسپرت، ، رقابتهای هندبال قهرمانی جهان مردان اولین بار در سال ۱۹۳۸ به میزبانی آلمانی در قاره اروپا و با قهرمانی تیم میزبان برگزار شد. پس از آن به دلیل وقوع جنگ جهانی شاهد یک وقفه ۱۸ ساله در برگزاری مسابقات جهانی این رشته بودیم. اما از سال ۱۹۵۴ فدراسیون جهانی هندبال تصمیم به برگزاری مسابقات قهرمانی هندبال مردان گرفت و بعد از چند سال هر دو سال شاهد برگزاری این رویداد مهم در جهان هستیم. 

هندبال محبوب ترین رشته توپی در اروپاست. شاید به همین دلیل است که اروپا مهد هندبال جهان است. از ۲۵ دوره برگزاری این رقابتها تنها ۶ دوره آن خارج از قاره اروپا برگزار شده است. ژاپن، قطر، پرتغال، تونس و مصر تنها میزبانان غیر اروپایی رقابتهای قهرمانی جهان مردان هندبال بوده اند. آلمانی ها ۷ بار و فرانسه ای که این بار میزبان این رویداد است ۳ بار میزبان تیم های برتر جهان در این رشته بوده اند. 

در بین کشورهای صاحب مقام نیز تنها یک بار قطری ها در سال ۲۰۱۵ آن هم در شرایطی که میزبان رقابتها بوده و با به تبعیت درآوردن بازیکنان مطرح این رشته توانستند بر سکوی دوم جهان بایستند. مسابقات سال ۲۰۱۹ این رشته به طور مشترک در دو کشور آلمان و دانمارک و رقابتهای سال ۲۰۲۱ در مصر برگزار می شود. 

فرانسه با کسب ۵ طلا، یک نقره و ۳ برنز بهترین تیم حاضر در این رقابتهاست. تیم ملی هندبال مردان فرانسه در سال ۲۰۱۶ از نظر علاقه مندان به این رشته به عنوان بهترین تیم دنیا معرفی شد و بیشترین شانس را در کسب عنوان قهرمانی این دوره از رقابتها دارد. 

برای حضور در این مسابقات، رویدادهای مختلف انتخابی در قاره های دنیا برگزار شد و در نهایت ۲۴ تیم حاضر در آن مشخص شدند. فرانسه قهرمان دوره قبل و میزبان مسابقات و قطر میزبان دوره قبل بازیها به صورت مستقیم راهی این رقابتها شده اند. نروژ به دلیل پیشرفت و درخشش تیم های هندبالی اش در چند سال اخیر سهمیه وایلد کارت را دریافت کرد. اما تیم های حاضر در این مسابقات از قاره ها به این شرح هستند:

قاره آسیا(مسابقات قهرمانی آسیا) :  بحرین، ژاپن ، عربستان 

قاره آفریقا(مسابقات قهرمانی آفریقا) : آنگولا، مصر، تونس 

قاره آمریکا( مسابقات قهرمانی آمریکا) : آرژانتین، برزیل، شیلی

قاره اروپا( مسابقات قهرمانی اروپا) : کرواسی، آلمان، اسپانیا

مسابقات انتخابی: بلاروس، دانمارک، مجارستان، ایسلند، مقدونیه، روسیه، لهستان، اسلوونی و سوئد

برای قضاوت این دوره از رقابتها ۱۶ کوبل داوری از کشورهای آرژانتین، فرانسه، آلمان، تونس، ایران، اسپانیا، دانمارک، کره جنوبی، مقدونیه، مونته نگرو، سوئد، لیتوانی، چک، اسلوونی، لاتویا دعوت به همکاری شده اند. مجید کلاهدوزان و علیرضا موسویان از ایران کوبل داوری که قضاوت رقابتهای المپیک برزیل را برعهده داشتند به عنوان نماینده داوری ایران در این رقابتها دعوت به همکاری شده اند. 

مسابقات هندبال قهرمانی مردان جهان در سال ۲۰۱۷ در هشت سالن و هشت شهر فرانسه از جمله پاریس، نانت، مونته پلیه، لیل، آلبرت، روئن .. برگزار می شود. پیش بینی می شود رکورد حضور تماشاگران در این دوره به بیش از ۴۰۰ هزار تماشاچی رسیده و شکسته شود. 

همین طور قرار است در این رقابتها برای اولین بار از سیستم جدید ویدئو چک در امر قضاوتها بهره گرفته شود. در رقابتهای قهرمانی زنان اروپا و جهان نیز این سیستم استفاده شده است. مسئولیت این سیستم بررسی گل شدن یا نشدن توپ های مشکوک است. همین طور این سیستم قادر به نشان دادن خطاهایی است که از چشم داوران دور مانده است مانند صحنه های مشکوک تعویض بازیکنان و پستها، رویارویی بازیکنان. همین طور قوانین جدید مصوب کمیته داوران فدراسیون جهانی نیز در این رقابتها به اجرا در خواهد آمد. 

 ROK و KOOLETEE دو شخصیت عروسکی هستند که میزبان مسابقات آنها را برای این دیدارها معرفی کرده است. یک خرس و یک راسو که نمادی از هندبال هستند. تجسمی از ارزشهای هندبال و ترکیبی از قدرت این رشته . قدرت برای راک و چابکی و پویایی از آن کولتی است. 

۲۴ تیم حاضر در این مسابقات در چهار گروه مقدماتی از ۱۱ ژانویه به رقابت پرداخته و در نهایت فینال این دیدارها ۲۹ ژانویه برگزار خواهد شد. دیدار افتتاحیه بین دو تیم فرانسه و برزیل از گروه اول چهارشنبه شب در سالن آکورنا پاریس برگزار می شود. 

گروه بندی تیم ها و شهرهای میزبان به این ترتیب است : 

گروه اول( نانتس):
فرانسه، لهستان، روسیه، برزیل، ژاپن، نروژ

گروه دوم(متز):
اسپانیا، اسلوونی، مقدونیه، ایسلند، تونس، آنگولا

گروه سوم(روئن):
آلمان، کرواسی، بلاروس، مجارستان، شیلی، عربستان

گروه چهارم(پاریس):
قطر، دانمارک، سوئد، مصر، بحرین، آرژانتین 

در ادامه رقابتها مراحل دوم وسوم و رقابتهای حذفی و فینال در شهرهای مونته پلیه، لیل و آلبرت و پاریس برگزار خواهد شد. پاریس نیز میزبان فینال این دیدارها خواهد بود. 

تیم ملی کشورمان نیز برای حضور در این رقابتها تلاش بسیاری کرد اما در صعود به مسابقات جهانی ناکام ماند. ایران برای حضور این بازیها در مسابقات قهرمانی آسیا حاضر شد اما با ایستادن در رده پنجم از کسب سهمیه رقابتهای جهانی بازماند. حضور کوبل داوری ایران در این دیدارها جای خالی نام ایران را پر کرده است. 

بیست و پنجمین دوره رقابتهای هندبال قهرمانی مردان جهان از ۲۲ دی ماه تا دهم بهمن ماه به مدت ۱۸ روز در کشور فرانسه برگزار می شود. /مهر

پاسخی بگذارید