تاریخ: ۶:۲۶ :: ۱۳۹۵/۰۷/۲۴
نام نویسنده: sobhan

به مناسبت روز ملی پارالمپیک که مصادف است با ۲۴ مهر ماه، گزارشی را از ورزش جانبازان و معلولین و پارالمپیکی‌ها در مازندران تهیه شده که در ادامه می‌خوانید.   به گزارش مازنداسپرت، سر لودویگ گاتمن (Sir Ludwig Guttmann) در سال ۱۹۴۸، مسابقاتی را بین معلولین آسیب‌های نخاعی جنگ جهانی دوم در شهر استوک مندویل […]

n00233203 bبه مناسبت روز ملی پارالمپیک که مصادف است با ۲۴ مهر ماه، گزارشی را از ورزش جانبازان و معلولین و پارالمپیکی‌ها در مازندران تهیه شده که در ادامه می‌خوانید.

 

به گزارش مازنداسپرت، سر لودویگ گاتمن (Sir Ludwig Guttmann) در سال ۱۹۴۸، مسابقاتی را بین معلولین آسیب‌های نخاعی جنگ جهانی دوم در شهر استوک مندویل انگلستان سازماندهی کرد.
 
4سال بعد ورزشکاران معلول هلند نیز در این بازی‌ها شرکت کردند و یک جنبش بین‌المللی شکل گرفت. بازی‌های المپیک معلولین برای اولین‌بار در سال ۱۹۶۰ در رم برگزار شد که امروزه آن را پارالمپیک [پارالیمپیک] می‌نامند.
 
در بازی‌های ۱۹۷۶ تورنتو دیگر گروه‌های معلولین نیز اضافه شدند و ایده ادغام گروه‌های مختلف معلولین در مسابقات بین‌المللی مطرح گردید. در همین سال اولین دوره بازی‌های زمستانی پارالمپیک نیز در سوئد برگزار شد.
 
امروزه بازی‌های پارالمپیک مهم‌ترین رویداد ورزشی معلولین محسوب می‌شود و ۶ گروه گوناگون معلولین در آن حضور می‌یابند. دراین بازی‌ها عملکرد موفقیت‌آمیز معلولین مورد تأکید قرارمی‌گیرد نه معلولیت آنها.
 
این نهضت از بدو تولد تا کنون رشد چشمگیری داشته است. تعداد ورزشکاران شرکت کننده از ۴۰۰ نفر از ۲۳ کشور در سال ۱۹۶۰ به ۳۸۰۶ ورزشکار از ۱۳۶ کشور جهان در سال ۲۰۰۴ افزایش یافته است.
 
بازی‌های پارالمپیک همیشه در سال بازی‌های المپیک برگزار می‌شود. از بازی‌های ۱۹۸۸ سئول و بازی‌های زمستانی ۱۹۹۲ در Albertville تا کنون بازی‌های المپیک و پارالمپیک در یک محل برگزار شده‌اند.
 
در ۱۹ ژوئن ۲۰۰۱ موافقتنامه‌ای بین IOC  و IPC به امضا رسید که براساس آن بازی‌های آینده الزاماً باید در یک مکان برگزار شوند. پکن میزبان بازی‌های ۲۰۰۸ پارالمپیک بود و بازی‌های زمستانی نیز در سال ۲۰۱۰ در ونکوور کانادا برگزار خواهد شد.
 
بازی‌های زمستانی پارالمپیک ۲۰۱۲ در لندن برگزار شد و میزبانی بازی‌های زمستانی آن را شهر Jochi روسیه در سال ۲۰۱۴ عهده‌دار بود.

تاریخچه پارالمپیک در ایران :
 فدراسیون ورزش‌های جانبازان و معلولین تا پیش از انقلاب اسلامی، به صورت کمیته‌ای غیرفعال زیرنظر فدراسیون پزشکی بود. پس از انقلاب اسلامی، در اواخر سال ۱۳۵۸ فدراسیون ورزش‌های معلولین تاسیس گردید.
 
با آغاز جنگ تحمیلی در سال ۱۳۵۹ و نیل بخشی از رزمندگان به فیض جانبازی روز به روز به آمار ورزشکاران این رشته افزوده شد که این نقطه عطفی در تاریخ فدراسیون محسوب می‌گردد.
 
در سال ۱۳۶۳ تیم ملی جانبازان و معلولین جمهوری اسلامی در رشته دو و میدانی با شرکت در مسابقات جهانی صاحب مدال های طلا و نقره و برنز شد و همچنین حضور اولین‌بار تیم والیبال نشسته کشورمان در مسابقات جهانی والیبال نشسته نروژ و کسب مقام قهرمانی جهان باعث جذب هزاران جانباز و معلول گردید.
 
اولین حضور گسترده تیم‌های ورزشی افراد جانباز و معلول کشورمان در بازی‌های پارالمپیک سئول با حضور موفق تیم‌های مختلف ورزشی مخصوصا والیبال‌نشسته و دو و میدانی همراه بود. از سال ۶۸ تا ۷۹ فعالیت فدراسیون با برنامه‌های مدون و برگزاری جشنواره‌های فرهنگی – ورزشی دگرگونی خاصی یافت و شرکت موفق در ۳ پارالمپیک بارسلون، آتلانتا و سیدنی توانست جایگاه مناسبی در ورزش جانبازان و معلولین کشورمان و جهان کسب کند.
 
در سال ۱۳۷۹ دو رویداد مهم، مستقل شدن فدراسیون نابینایان و تشکیل کمیته پارالمپیک از نقاط عطف دیگر تاریخ ورزش جانبازان و معلولین محسوب می‌گردد. در حال حاضر ورزش جانبازان و معلولین در بیش از ۱۵ رشته ورزشی فعالیت می‌کند.

 کمبود امکانات سخت‌افزاری برای ورزشکاران جانبازان و معلول
 نقی مهدوی رئیس هیات جانبازان و معلولین استان مازندران در آستانه روز ملی پارالمپیک در گفتگویی اختصاصی با خبرنگار ما در خصوص برنامه‌های هیات در این روز توضیحاتی داد و گفت :هفته پارالمپیک هر ساله برگزار می‌شد و از سال گذشته، جناب آقای دکتر روحانی ، رئیس جمهور کشورمان در تقویم سال کشور ، روز ۲۴ مهر را روز ملی پارالمپیک دستور داد و آن را به ثبت رساند. به‌همین مناسبت هر ساله این هفته به عنوان هفته پارالمپیک شناخته می‌شود.
 
وی همچنین ادامه داد : هفته پارالمپیک از روز ۲۴ مهر آغاز  و تا ۳۰ مهر ادامه خواهد داشت، اما امسال به دلیل تقارن این هفته با ایام عزاداری ماه محرم، جشن پارالمپیک به روز جهانی معلولین انتقال پیدا کرد ، اما بقیه برنامه‎ها طبق سنوات گذشته انجام خواهد شد .
 
مهدوی در خصوص برنامه‌های این هیات در هفته ملی پارالمپیک عنوان کرد: برنامه‌های زیادی در این هفته برگزار خواهد شد که از جمله آنها می‌توان به بازدید مسئولین از ورزشگاه‌های جانبازان و معلولین، آسایشگاه‌های جانبازان و بازدید از منازل قهرمانان و همچنین در روز پنجشنبه گلباران مزار شهدای شهرستان‌ها ، برنامه‌های ویلچررانی ، مسابقات نقاشی کودکان و … و همچنین برنامه ویژه‌ای که به دلیل تقارن با ایام عزاداری محرم به روز جهانی معلولین انتقال پیدا کرد به این صورت است که ۱۵۰۰ نفر از معلولین به‌همراه خانواده‌های شان از میدان امام حسین ساری با لباس‌های متحدالشکل به سمت سالن سید رسول حسینی حرکت می‌کنند که در این مراسم مسئولین عالی رتبه استانی و شهرستانی شرکت پیدا می‌کنند و مراسمات جنگ شادی و دیگر مراسم شاد در آن روز برگزار خواهیم کرد .
 
این مسئول از حضور بیش از پنج هزار نفر ورزشکار ساماندهی شده جانباز و معلول در مازندران خبر داد و افزود: تعداد ورزشکاران سازمان یافته که در سطح استان مازندران و شهرستان‌ها فعالیت دارند ۵۴۷۱ می‌باشند که آنها در رشته‌های متفاوت فعالیت می‌کنند.

ظرفیت بالای مدال‌آوری در پارالمپیک
این مسئول با تعریف از قهرمانان پارالمپیکی مازندران اظهار داشت: امسال نسب به دوره‌های گذشته صد در صد افزایش اعزام داشته‌ایم و در مسابقات مختلف افتخارآفرینی‌های زیادی نیز داشته‌ایم که در آخرین رویداد استان مازندران با ۸ ورزشکار در پارالمپیک ۲۰۱۶ حضور داشت و با کسب ۵ مدال ( سه طلا و دو نقره ) جز استان‌های برتر کشور در مدال آوری محسوب می‌شد.
 
مهدوی از کم بودن امکانات سخت افزاری برای جانبازان و معلولین گفت و افزود: متاسفانه امکانات سخت‌افزاری هیات برای پرورش قهرمانان و آینده این ورزش بسیار کم است، به نسبت در مرکز استان امکانات بهتری نسبت به شهرستان‌های دیگر وجود دارد. خوشبختانه‌ همکاری اداره کل ورزش و جوانان استان مازندران و اداره بهزیستی با ما خیلی خوب است، اما ما نیاز به‌همکاری‌های بیشتر داریم تا بتوانیم استعدادهای فراوانی که در جانبازان و معلولین ورزشکار وجود دارد را پرورش دهیم تا قهرمانان آینده خودمان را تحویل کشور دهیم تا با افتخار افرینی‌های‌شان در آوردگاه جهانی و آسیایی باعث غرور یک ملت شوند

پاسخی بگذارید