تاریخ: ۱۱:۳۷ :: ۱۳۹۵/۰۶/۰۲
نام نویسنده: sobhan

  عضو هیأت رئیسه فدراسیون فوتبال گفت: آنطور که شایسته تیم ملی و در خور آماده‌سازی مقدماتی جام جهانی بود نتوانستیم بازی‌های تدارکاتی برگزار کنیم.   به گزارش مازند اسپرت،درباره قضاوت فغانی در فینال المپیک گفت: انتخاب یک داور برای فینال المپیک شاخصه‌های خودش را دارد و به این راحتی نیست. فغانی و تیم داوری‌اش با […]

 

خبرگزاری فارس: ممبینی: بازی‌های تدارکاتی تیم ملی در خور آماده‌سازی مقدماتی جام‌جهانی نبود/نتایج فوتسال و نوجوانان راضی کننده نبود

عضو هیأت رئیسه فدراسیون فوتبال گفت: آنطور که شایسته تیم ملی و در خور آماده‌سازی مقدماتی جام جهانی بود نتوانستیم بازی‌های تدارکاتی برگزار کنیم.

 

به گزارش مازند اسپرت،درباره قضاوت فغانی در فینال المپیک گفت: انتخاب یک داور برای فینال المپیک شاخصه‌های خودش را دارد و به این راحتی نیست. فغانی و تیم داوری‌اش با این قضاوت توانستند نمایش خوبی از سطح داوری ایران و آسیا را در المپیک به نمایش بگذارند چرا که قضاوت در این سطح و پا به پای سطح مسابقه اهمیت زیادی دارد و تیم داوری ایران نشان داد سطح داوری در کشورمان در سطح جهانی است. 

وی ادامه داد: در مجموع قضاوت خوبی از لحاظ اعتماد به نفس و مسائل روحی و روانی بود و سطح کاری تیم ایرانی در سطح بالایی جهانی بود. بنابراین فغانی و تیمش مایه افتخار و مباهات برای جامعه داوری و فوتبال ایران هستند. اگرچه فوتبال ما چندین سال است نتوانسته راهی المپیک شود اما اهتزاز پرچم ایران در فینال فوتبال که از رشته‌های مهم المپیک محسوب می‌شود کار بزرگی بود. آن هم بازی آلمان و برزیل که به خاطر مسائل گذشته از حساسیت بالایی برخوردار بود و یک بار دیگر این موفقیت بزرگ را به فغانی و جامعه داوری کشور تبریک می‌گویم و امیدوارم این موفقیت‌ها ادامه داشته باشد. 

ممبینی در پاسخ به این سؤال که داوران ایرانی که در میادین بین‌المللی تا این اندازه رضایتبخش قضاوت می‌کنند، چرا در میادین داخلی کشورمان بعضا اشتباهات تاثیرگذاری را مرتکب می‌شوند، گفت: با وجود اینکه می‌گویند کشتی در کشور ما ورزش اول است اما به واسطه خیلی مسائل به واقع فوتبال ورزش اول کشور محسوب می‌شود و از همین رو است که رسانه‌ها مانور زیادی روی اشتباهات داوری می‌کنند که باعث می‌شود این اشتباهات بزرگ دیده شود. البته چون فوتبال ما بزرگ است این اشتباهات بزرگ نشان داده می‌شود.

وی افزود: البته یک بخشی از آن طبیعی است چون فغانی رقابتی را سوت زده شاید تا سال‌های سال هیچ ایرانی دیگری این رقابت را قضاوت نکند و چه بسا خود فغانی نیز تا سال‌های سال دیگر نتواند در ورزشگاه ماکارانا به داوری بپردازد اما همین داور هر هفته در ایران سوت می‌زند. پس وقتی هر هفته مردم شما را می‌بینند طبیعی است انتظارات هم بیشتر می‌شود و توقع مردم هم بالا می‌رود. بنابراین هر داوری در هر سطحی با قضاوت پیاپی در کشورش، اشتباهاتش نمایان می‌شود. 

ممبنی یادآور شد: به طور مثال شاید شما از یک داور ایتالیایی یکی دو قضاوت خوب را در مسابقاتی مانند جام جهانی ببینید اما شاید همین داور در لیگ برتر ایتالیا اشتباهات زیادی داشته باشد. در کشور ما نیز فغانی به طور مرتب قضاوت می‌کند و امکان دارد در ۳ مسابقه اشتباه هم داشته باشد اما در ۱۷ بازی او بدون مشکل داوری می‌کند. با این حال همان ۳ بازی که مشکل‌دار بوده در ذهن همه می‌ماند. 

عضو هیأت رئیسه فدراسیون فوتبال در مورد اینکه داوران از او انتظار دارند حق‌الزحمه‌شان افزایش پیدا کند، گفت: این موضوع در حال بحث در هیأت رئیسه است و راهکارهایی هم ارائه شده است. مشکلات مالی وجود دارد اما معتقدم حق‌الزحمه‌های فعلی به چند سال است که افزایش پیدا نکرده، بسیار کم است و ما تلاش می‌کنیم تا آن را تا سطح درآمد فوتبال افزایش دهیم ولی باید منطقی باشیم و منابع‌مان را هم در نظر بگیریم. اعتقاد دارم این حق‌الزحمه‌ها کافی نیست و باید آن را افزایش دهیم تا از نظر کیفیت داوران را به سطح قابل قبولی برسانیم. 

وی در مورد انتخاب کامرانی‌فر به عنوان رئیس دپارتمان داوری گفت: این تغییرات را مثبت می‌بینم. کامرانی‌فر جوان و باتجربه است و می‌تواند به داوری کمک کند. مطمئن باشید اثرات این تغییر و تحولات در آینده نزدیک در داوری کشور نشان داده خواهد شد.

ممبینی در مورد اردوی تیم ملی در ایتالیا و برخی انتقادات کی‌روش گفت: تیم ملی بعد از این اردو باید به ارمنستان می‌رفت که اردوی فوق لغو شد اما حالا با توجه به اینکه ۴ هفته از لیگ سپری شده احساس مثبتی از تیم ملی دارم و فکر می‌کنم بازیکنان با توجه به اینکه در شرایط مسابقه هستند چون لیگ‌مان زودتر از چین و قطر آغاز شده می‌توانند با آمادگی مضاعفی به مصاف رقبا بروند. البته آنطور که شایسته تیم ملی و در خور آماده‌سازی مقدماتی جام جهانی بود نتوانستیم بازی‌های تدارکاتی برگزار کنیم اما با توجه به قضاوت و مشکلات فکر می‌کنم تیم ملی با آمادگی خوبی به مصاف قطر و چین برود. 

وی در پایان گفت: نتایج تیم ملی فوتسال در تورنمنت تایلند و تیم ملی نوجوانان در مسابقات اخیر راضی ‌کننده نبود و باید بررسی‌های بیشتری شود و در مسابقات آینده با قدرت بیشتری به مصاف حریفان برویم./فارس

پاسخی بگذارید