تاریخ: ۱۲:۱۵ :: ۱۳۹۵/۰۵/۳۱
نام نویسنده: sobhan

اختصاصی مازند اسپرت:رضا نوری را کمتر کسی از ورزشکاران خصوصا بسکتبالیست های استان و کشور هستند که نشناسند.همان کسی که سال ها در رده های ملی برای کشورمان بازی کرد و بعد از بازنشستگی به عنوان یک مربی در تیم ملی فعالیت کرد. آخرین باری که تیم ملی جوانان به مقام قهرمانی آسیا رسید به […]

101022اختصاصی مازند اسپرت:رضا نوری را کمتر کسی از ورزشکاران خصوصا بسکتبالیست های استان و کشور هستند که نشناسند.همان کسی که سال ها در رده های ملی برای کشورمان بازی کرد و بعد از بازنشستگی به عنوان یک مربی در تیم ملی فعالیت کرد.

آخرین باری که تیم ملی جوانان به مقام قهرمانی آسیا رسید به سال ۲۰۰۸ بر می گردد که رضا نوری سرمربیگری آن را برعهده داشت. اما بعد از آن کسی نتوانست با این تیم افتخاری کسب کند تا بعد از گذشت ۸ سال باز هم تیم ملی جوانان با رضا نوری در مسابقات قهرمانی آسیا شرکت کرد و با توجه به انتقادات فراوان از سوی پیشکسوتان این رشته باز هم به مقام قهرمانی آسیا رسید و به مسابقات جام جهانی ۲۰۱۸ مصر صعود کرد.
به هرحال از قدیم گفتند کار را باید به دست کاردان سپرد.

بعد از قهرمانی در مسابقات جوانان آسیا گفتگویی را با رضا نوری اسطوره بسکتبال ایران ترتیب داده ایم .در ادامه مصاحبه از این بزرگ بسکتبال بعد از قهرمانی آسیا را می خوانید :

139505061438261198231514

مازند اسپرت: شما که نیاز به معرفی ندارید اما بیوگرافی شناسنامه ای خود را بگویید:
محمدرضا نوری متولد ۱۳۳۰ شهرستان بابل

مازند اسپرت:اسطوره ای بنام رضا نوری چگونه به ورزش بسکتبال علاقه مند شد؟
بر حسب اتفاق در دبستان یک توپی را انداختم سمت حلقه بسکتبال که آن توپ گل شد همان گل شدن توپ باعث شد تا بسکتبالیست شوم.

مازند اسپرت: مربیگری را چطور میبینید و چقدر علاقه مند هستید؟
اگر علاقه مند نبودم که با ۶۵ سال سن ادامه نمی دادم.مربیگری کار بسیار سخت و طاقت فرساست و کار هرکسی نیست که مربیگری را انتخاب کند. یک مربی باید صبور باشد اعتماد به نفس داشته باشد و به دیگران احترام بگذارد،روانشناس باشد و… که کار بسیار مشکلی است بخصوص در ایران که مربیگری به عنوان شغل دوم اکثر مربی ها می باشد.

مازند اسپرت:چه کسی و یا چه چیزی در مربیگری عامل پیشرفت شما بود؟
بنده از زمانی که بازی میکردم وقتی آقای غفوری مربی ما بود بعد از بازی در مورد بردها و باخت ها فکر میکردم تا اینکه بر حسب اتفاق آقای غفوری از بابل رفتند و به ناچار با ۲۱ سال سن بنده را به عنوان مربی تیم بابل انتخاب کردند که اکثر بازیکنان از من بزرگتر بودند.

مازند اسپرت: مربی چقدر در موفقیت یک تیم تاثیر گذار است؟
به نظر من صد در صد

مازند اسپرت: ازبسکتبال بابل بگویید که خودتان مدتی رئیس هیات بودید و اکنون بیش از یکسال آن را تحویل داده اید؟
پتانسیل بسکتبال در بابل خیلی خوب است اما من همیشه گفتم آن چیزی که باعث عقب افتادگی بسکتبال بابل می شود اول مسائل مالی و دوم عدم تامل بین اداره ورزش و جوانان شهرستان با اداره آموزش و پرورش می باشد که اگر این دو مسئله حل شود من فکر نمیکنم بسکتبال بابل با مشکلی مواجه باشد.

مازند اسپرت: از بسکتبال مازندران چه انتظاری دارید؟
الان بسکتبال در اختیار اداره ورزش و یا هیات ها نیست بلکه الان باشگاه ها در حال تیم داری هستند و بازیکن می سازند بخاطر همین در استان مازندران دلایل زیادی دارد که ما نمی توانیم باشگاه قوی داشته باشیم چون اکثر باشگاه ها دولتی هستند و همه آنها در اصفهان و خوزستان هستند که آنها در حال کار کردن هستند. در حال حاضر با شرایط بد اقتصادی که اداره ورزش و جوانان ندارد تا امورات روزمره خود را بگذراند چطور می‌تواند به ورزش فکر کند در نتیجه این باشگاه ها هستند که باید کار کنند در تهران و خوزستان بدلیل اینکه اسپانسرهایی دارند کار بخوب انجام می‌شود اما در مازندران بجز کاله فکر نمی کنم اسپانسری ومود داشته باشد که ورزش را حمایت کند.

مازند اسپرت: موفقیت تیم ملی جوانان را در چه چیزی می بینید؟
پشتکار،استمرار در تمرینات سخت،مسابقاتی که بچه ها در لیگ دسته اول انجام دادند و ۲ سال این تیم زحمت کشید و متاسفانه بدلیل شرایط بد اقتصادی این تیم فقط ۸ مسابقه برگزار کرد و راهی مسابقات آسیایی شد در صورتی که در سال ۲۰۰۸ وقتی قهرمان آسیا شد ۱۵۵ مسابقه برگزار کرد.

مازند اسپرت: برنامه بعدی شما در بسکتبال ایران چیست؟
اگر خدا بخواهد و این تیم را داشته باشم از هفته بعد باید به فدراسیون برویم و برنامه های یک سال خودمان را بدهیم و انشالله اگر تصویب شد اجرا کنیم.

مازند اسپرت:جام جهانی بسکتبال را چگونه ارزیابی می‌کنید و چه پیشنهادی برای تیم خودتان دارید؟
تمام سعی و تلاش ما این است که جز ۸ تیم برتر جهان قرار بگیریم ولی این خودش بزرگترین افتخار برای تیم ایران است که تاکنون به این مهم دست پیدا نکرده است.

مازند اسپرت: اقدامات فدراسیون برای تیم های ملی پایه ملی را قبول دارید؟
الان چند سالی است که خوب کار میکنند اما باز هم می گویم وظیفه فدراسیون بسکتبال تیم داری و یا اینکه تیم پایه بسازد نیست،این کار وظیفه هیات ها و باشگاه ها است. فدراسیون فقط باثد هماهنگی لازم برای اعزام تیم به مسابقات را انجام دهد.الان در کشور ما فدراسیون تا سال ۲۰۲۰ تیم های پایه را آماده کرده و در حال تمرین می باشند الان که ۲۰۱۶ است بنده از سال ۲۰۱۴ تیم را جمع کردم و تیم های ۲۰۱۸،۲۰۱۹،۲۰۲۰ در اردو هستند. فدراسیون کار دیگری نمی تواند انجام بدهد. یک سالن در ختیار دارد که هر دفعه بنده برای تیم خودم خواستم تمرین بگذارم گفتند مسابقات لیگ است و باید ساعت ۱۰ شب تمرین کنید. این مشکلاتی است که فدراسیون دارد و ماهم نباید از فدراسیون توقع بازیکن ساختن داشته باشیم ساخت بازیکن وظیفه باشگاه ها و هیات ها است.

مازند اسپرت:چه پیشنهادی برای جوانان علاقه مند به این رشته دارید؟
برای جوانان علاقه مند هرچقدر هم که من بگویم چون امکانات وجود ندارد امکان پذیر نیست. الان اگر یک ورزشکار بخواهد برای خود یک کفش بخرد باید یک میلیون تومان بدهد،پول سالن، پول مربی و… وجود دارد که کار را سخت می کند ولی در هرصورت بعد از آن هم اگر پشتکار داشته باشند و خدا بخواهد به تیم ملی بروند و درآمدزایی بکنند می توانیم همانطور که برای درس آنها سرمایه گذاری میکنیم برای ورزش آنها هم سرمایه گذاری کنیم و بجای بالا که رسیدند خودشان صاحب درآمد می شوند.

مازند اسپرت: پس از سال ها تیم ملی را به جام جهانی بردید چه احساسی دارید؟
در هر صورت خیلی به بنده سخت گذشت بدترین دوره زندگی ام همین تیمی بود که به مقام اول رسید چون انتقادات بسیار بود و آنهایی که انتقاد می‌کردند مخالف فدراسیون بودند و یا نمی دانستند و می خواستند بگویند که این تین بد کار کرده است و برنامه نداشته است در صورتی که ما همه چیز داشتیم بجز بازی های تدارکاتی و واقعا فشاری که امسال به من آمد در هیچ سالی نیامده است.من پنج دوره مربی تیم ملی جوانان بودم هیچ سالی انقدر حاشیه نداشتیم خوشبختانه در بهترین شرایط برگشت کردیم و زمانی که چین را شکست دادیم مطمئن بودم که اول خواهیم شد و اون حس خوبی که به من دست داد همان بردی بود که در مقابل چین بدست آوردیم و مطمئن بودم که کره و ژاپن دیگر حریف ما نیستند.

مازند اسپرت: آیا بعد از قهرمانی مسئولین ورزشی استان و شهرستان اقداماتی برای شما انجام دادند؟
از زمانی که جوان بودم و در این رشته آمدم توقعی از کسی نداشتم الان در این سن هم هیچ توقعی از کسی ندارم چون دوست ندارم به کسی بدهکار باشم و خوشبختانه شاید معدود مربی و بازیکن باشم که همیشه دستم در جیب خودم بود تا اینکه در جیب ورزش باشد بخاطر اینکه در هر صورت لطف خداوند باعث شد تا در مسائل اقتصادی موفق باشم. و از این جهت دستم به سوی ورزش دراز نبود و خیلی خوشحالم که به کسی مدیون مالی نیستم.

مازند اسپرت: صحبت پایانی؟
از ما که گذشت ولی مسئولین باید این درک و فهم را داشته باشند که از یک ورزشکار خصوصا یک جوان و از یک مربی که در سطح آسیا مقام می آورد حداقل کتبی یا زبانی تشکر یا تشویقی انجام گیرد ولی همانطور که گفتم بنده از این آقایان هیچ انتظاری نداشتم، ندارم و نخواهم داشت.

پاسخی بگذارید