تاریخ: ۱۰:۰۷ :: ۱۳۹۴/۰۵/۰۹
نام نویسنده: sobhan

به گزارش مازند اسپرت ، فوتبال یکی از رشته‌های ورزشی پرطرفدار است که نه‌تنها در کشورهای مختلف دنیا بلکه در ایران نیز علاقه‌مندان زیادی را به خود اختصاص داده است. با آغاز لیگ برتر فوتبال باشگاه‌های کشور بار دیگر شاهد تب و تاب فوتبالی در بین اقشار مختلف کشور هستیم و این تحرک ورزشی سبب […]

خبرگزاری فارس: ‌پرسپولیس آماده نیست/ مهره کلیدی در تیم نمی‌بینم/ ثبات مدیریت سرخابی‌ها را موفق می‌کند

به گزارش مازند اسپرت ، فوتبال یکی از رشته‌های ورزشی پرطرفدار است که نه‌تنها در کشورهای مختلف دنیا بلکه در ایران نیز علاقه‌مندان زیادی را به خود اختصاص داده است.

با آغاز لیگ برتر فوتبال باشگاه‌های کشور بار دیگر شاهد تب و تاب فوتبالی در بین اقشار مختلف کشور هستیم و این تحرک ورزشی سبب ایجاد انگیزه در بین ورزش‌دوستان می‌شود.

با توجه به اینکه باشگاه‌های زیادی در کشورمان مشغول به فعالیت هستند ولی بیشتر افراد داخلی و خارج ایران را با دو تیم پرطرفدار پرسپولیس و استقلال پایتخت می‌شناسند، دو تیمی که در سال‌های گذشته حال و روز خوب فوتبالی را شاهد نبودند و حتی تا پای سقوط به لیگ دسته یک فوتبال نیز پیش رفتند.

در گفت‌وگوی تفصیلی با حامد کاویانپور یکی از بازیکنان سابق تیم ملی و تیم فوتبال پرسپولیس عوامل مختلف ناکامی دو تیم بزرگ پایتخت کشور طی سال‌های گذشته بررسی شده است که در ادامه می‌خوانیم.

*حال و روز نامطلوب دو تیم بزرگ پایتخت چه‌زمانی مطلوب می‌شود؟

پرسپولیس خانه دوم بوده، هست و حتی می‌توانم آن را خانه اول خود بدانیم زیرا در مدت حدود ۱۱ سال تلاش در این باشگاه با عوامل و بازیکنان بیشتر از اعضای خانواده‌ام برخورد داشتم و آنها را عضو خانواده خود می‌دانم.

در مدت حضورم در پرسپولیس مراودت‌ها از بازیکنان تا مدیریت و کادر فنی بیشتر از اعضای خانواده‌ام بود و این مهم سبب علاقه قلبی به پرسپولیس شد.

اگر این تیم با جذب بازیکنان مطلوب و قدرت در بازی‌های لیگ برتر روزگار خوبی را سپری کند شاد و خوشحال هواداران و بازیکنان سابق را در پی دارد و بلاتکلیفی آن نه‌تنها بازیکنان بلکه همه طرفداران را آزرده خاطر می‌کند.

چند سالی است که دو باشگاه بزرگ پرسپولیس و استقلال حال و روز خوشایندی ندارند و این ناخوشی دلایل مختلفی دارد که باید با کنکاش و بررسی لازم آسیب‌شناسی و بررسی شود.

*مهم‌ترین عامل روزگار ناخوشایند در دو تیم بزرگ پایتخت چیست؟

مسئله اصلی این که دو تیم بزرگ پرسپولیس و استقلال از گذشته تاکنون از آن رنج می‌برند بی‌ثباتی مدیریتی است زیرا ثبات مدیریتی در این دو باشگاه وجود ندارد و اگر ثبات مدیریتی در آنها جایگاه واقعی خود را پیدا نکند ما آنها را همچنان همانند سال‌های گذشته دچار نوسانات عجیبی می‌بینیم تا جایی که حتی سال گذشته خطر احتمال سقوط پرسپولیس به دسته پایین‌تر وجود داشت و با بی‌ثباتی مدیریتی این مسئله ادامه می‌یابد.

چالش مدیریتی باید با به‌کارگیری مدیری فعال، لایق، قدرتمند به همراه کادر فنی شایسته و به‌خدمت گرفتن بازیکنانی که لیاقت، ظرفیت و درک بزرگی پرسپولیس را داشته باشند می‌تواند گره‌گشا باشد.

مدیر لایق، کادر فنی مطلوب و بازیکنان بزرگی که با تمام توان خود در زمین بازی می‌کنند مجموعه مناسبی را شکل می‌دهند که این مهم برای باشگاه سبب پیشرفت می‌شود زیرا پرسپولیس و استقلال میلیون‌ها نفر طرفدار دارند و با پیروزی و شکست آنها قلب هواداران شاد و یا ناراحت می‌شود.

ابتدا باید وضعیت مدیریتی در این دو تیم ثبات پیدا کند و وضعیت کادر فنی، وضعیت هزینه‌ها و چگونگی جذب بازیکنان شایسته بهبود یابد تا بیشتر از گذشته شاهد نوسانات و فراز و فرود در آنها نباشیم.

* آیا بیان مسئله خصوصی‌سازی دو تیم پایتخت را دچار چالش کرد؟

خصوصی‌سازی و واگذاری دو باشگاه پرسپولیس و استقلال یکی از مشکلاتی بود که در گام نخست مردم و مسئولان را بسیار امیدوار کرد ولی با عدم واگذاری همه امیدها از دست رفت.

مسئله مهم‌تر اینکه با مطرح شدن عدم به‌سرانجام رسیدن تلاش‌ها برای خصوصی‌سازی این دو تیم در همان حالت بلاتکلیفی ماندند و بلاتکلیفی‌ها بیشتر از گذشته شد زیرا مسئولان دو باشگاه پرسپولیس و استقلال می‌توانستند دل به خصوصی‌سازی نبندند و روند دیگری را برای تیم‌های خود طی کنند ولی به واگذاری‌ها دل بستند و مشاهده کردیم در لحظه‌های پایانی وضعیت به‌گونه‌ای دیگر رقم خورد و همچنان مشکلات و معضلات گریبان‌گیر است.

* جدایی بازیکنان تاثیرگذار و جذب بازیکنان جوان برای فصل جدید پرسپولیس موثر است؟

پرسپولیس بسیاری از بازیکنان و مهره‌های فصل گذشته خود را برای فصل جدید از دست داد و دست به جذب بازیکنان جدید زد البته با جذب مربی جدید بازیکنان تاثیرگذار قدیمی می‌توانستند بیشتر به کار تیم بیایند.

تیم‌های مطلوب لیگ برتر هم بازیکنان خود را از مدت‌های گذشته جذب کردند و پس از آن دست به برگزاری اردوهای تدارکاتی زدند و با پایان اردوها و مراحل مختلف تمرینات انفرادی و تیمی آماده لیگ برتر هستند ولی پرسپولیس به‌خاطر نبود بودجه کافی، مشخص نبودن کادر فنی و دیگر عوامل تمرینات و بدن‌سازی مناسبی نداشت و در پی آن اردو و بازی تدارکاتی دل‌چسبی را انجام نداد.

نباید در این فصل توقع پرسپولیسی آماده، سرحال و قدرتمند را داشته باشیم زیرا بازیکنان مفید فصل گذشته نیز به‌دلیل نداشتن ثبات مدیریتی به تیم‌های دیگر منتقل شدند و بازیکنان جدیدی را پرسپولیس به خدمت گرفت که تیم‌های دیگر روی آنها نظر نداشتند و این مهم باری از روی دوش باشگاه برنمی‌دارد.

*مسئولان پرسپولیس چگونه می‌توانند مشکل شکایت‌ها به فیفا و خطر کسر امتیاز را مدیریت کنند؟

خطر کسر امتیاز و شکایت برخی بازیکنان به فیفا هر سال نگرانی‌های زیادی را در بین بازیکنان تیم، مسئولان و هواداران ایجاد می‌کند، هم‌اکنون فیفا بنا به‌دلایلی خود نیز زیر ذره‌بین قرار دارد و با جدیت به این موضوع رسیدگی می‌کند.

در گذشته نیز فیفا نشان داد که در اجرای احکام خود جدی است و پرسپولیس را طی سال‌های گذشته که در استیل‌آذین توپ می‌زدم با کسر شش امتیاز مواجه کرد.

هم‌اکنون باید نگرانی‌ها بیشتر باشد زیرا فیفا با قدرت و قانونمندی ویژه‌ای به پرونده‌ها نظر دارد و مسئولان پرسپولیس هم باید با این قضیه جدی برخورد کنند.

گفت‌وگو از قربانعلی مسافر

پاسخی بگذارید