تاریخ: ۱۱:۱۳ :: ۱۳۹۴/۱۱/۱۴
نام نویسنده: sobhan

کاروان تیراندازی ایران در بازی‌های المپیک ریو با ۵ ورزشکار حضور پیدا می‌کند که تعداد این سهمیه‌ها نسبت به المپیک لندن افزایش داشته است.   به گزارش مازند اسپرت مسابقات کسب سهمیه تیراندازی در حالی روز گذشته در هند به پایان رسید که ایران توانست ۳ سهمیه المپیک توسط گلنوش سبقت الهی، پوریا نوروزیان و مه‌لقا جام […]

کاروان تیراندازی ایران در بازی‌های المپیک ریو با ۵ ورزشکار حضور پیدا می‌کند که تعداد این سهمیه‌ها نسبت به المپیک لندن افزایش داشته است.

خبرگزاری فارس: جام‌بزرگ اولین و آخرین المپیکی ایران از لندن تا ریو/ تیرها به هدف می‌خورد؟

 

به گزارش مازند اسپرت مسابقات کسب سهمیه تیراندازی در حالی روز گذشته در هند به پایان رسید که ایران توانست ۳ سهمیه المپیک توسط گلنوش سبقت الهی، پوریا نوروزیان و مه‌لقا جام بزرگ در تفنگ و تپانچه کسب کند و به این ترتیب حضور ایران در ریو در مجموع با کسب ۵ سهمیه قطعی شد. ۲۶ ورزشکار ایرانی در کنار ۵۰۰ ورزشکار از ۳۰ کشور به رقابت پرداختند که برای کسب ۳۵ سهمیه المپیک تلاش می‌کردند.

نجمه خدمتی و الهه احمدی دو ورزشکاری بودند که در مسابقات جهانی سهمیه گرفته بودند و در مسابقات هند هم برای آمادگی بیشتر حضور پیدا کردند که خدمتی توانست با کسب مدال طلا کار خود را به پایان ببرد.

* سهمیه ایران از ۱۵ مدال تیراندازی چقدر است؟

در المپیک ۲۰۱۶ ریو ۳۰۶ مدال طلا توزیع می‌شود که از این بین ۱۵ مدال به تیراندازی اختصاص دارد. تیراندازی جزو رشته‌های پرمدال به شمار می‌رود، این در حالی است که در ایران تیراندازی یکی از رشته‌هایی است که با بیشترین مشکلات مالی و همین طور مهمات دست و پنجه نرم می‌کند.

با هر ورزشکاری که صحبت کنیم محال است از کمبود مهمات و فشنگ گلایه نکند. با وجود قول‌هایی که بارها فدراسیون تیراندازی برای تامین فشنگ داده، اما بازهم تعداد فشنگ‌ها به اندازه‌ای نیست که ورزشکاران را راضی نگه دارد. این اتفاق در فاصله نزدیک به مسابقات کسب سهمیه المپیک هم رخ داد و در واقع با وجود ریاضت‌هایی که ورزشکاران کشیدند، در یک هفته آخر تمرینات بدون فشنگ پیگیری می‌شد.

* پایان کار سهمیه با مدال نقره جام‌بزرگ

در المپیک ۲۰۱۲ لندن تیم تیراندازی ایران با ۳ ورزشکار راهی این رقابت‌ها شد. مه‌لقا جام‌بزرگ نخستین ملی‌پوش ایران بود که سهمیه المپیک کاروان ایران را به خود اختصاص داد. وی در آخرین مسابقات کسب سهمیه برای ریو ۲۰۱۶ هم موفق شد با کسب مدال نقره جواز حضور در برزیل را بگیرد. الهه احمدی و ابراهیم برخورداری هم دیگر ملی‌پوشان ایران در ریو بودند که در این دوره فقط احمدی توانست سهمیه المپیک ریو را بگیرد.

نکته جالب دیگری که در این دوره رخ داد کسب سهمیه المپیک در تپانچه بانوان بود که برای نخستین بار این اتفاق رخ داده است.

* درخواست برای حمایت همه‌جانبه

با وجود افزایش سهمیه‌ها برای المپیک ریو این امیدواری وجود دارد که ایران در تیراندازی به ویژه در بخش بانوان بتواند مدال بگیرد، اما محقق شدن این رویا به نیاز همه جانبه مسئولان ورزش کشور دارد. اگرچه مسئولان همیشه از مشکلات مالی گلایه‌هایی داشته‌اند، اما امید می‌رود با حمایت دولت به ویژه در آستانه المپیک شاهد بالا رفتن پرچم کشورمان در ریو باشیم. تیراندازی یکی از رشته‌هایی است که پتانسیل کسب مدال را دارد و بانوان ایرانی می‌توانند با حمایت‌های ویژه این آرزو را محقق کنند، اگر فقط کمی دغدغه‌هایشان برطرف شود./فارس

پاسخی بگذارید