تاریخ: ۱۵:۵۲ :: ۱۳۹۴/۰۳/۲۴
نام نویسنده: sobhan

اختصاصی مازند اسپرت : با مهندس بهروان به گفتگویی مفصل پرداختیم و در مورد عملکرد اکثر تیم های ناموفق مازندرانی سوالاتی را پرسیدیم و ایشان هم با حوصله فراوان حدود سه ساعت به سوالات ما به صورت دقیق و کارشناسی پاسخ دادند .         مهندس بهروان در مقدمه صحبت هایش در خصوص […]

اختصاصی مازند اسپرت : با مهندس بهروان به گفتگویی مفصل پرداختیم و در مورد عملکرد اکثر تیم های ناموفق مازندرانی سوالاتی را پرسیدیم و ایشان هم با حوصله فراوان حدود سه ساعت به سوالات ما به صورت دقیق و کارشناسی پاسخ دادند .

 

 

 

 

مهندس بهروان در مقدمه صحبت هایش در خصوص نقش رسانه در فوتبال روز دنیا گفت : احترام زیادی به رسانه ها میگذرام چون رسانه رکن اصلی خانواده فوتبال است . برآورد های فیفا در سال ۲۰۱۲ این بوده که رسانه حداقل ۶۳ درصد تاثیر دارد در جریان فوتبالی که الان این ۶۳ درصد افزایش پیدا کرده است .فوتبال امروز ما با رسانه ها و بازاریابی عجین شده ، فوتبال در حال حاضر مرزهای ملی را دارد میگذراند ، فوتبال ورزش اول دنیاست، آن هم بخاطر حضور اسپانسر هاست .

 

 

 

در این گفتگوی طولانی بحث های زیادی از جمله  : (دلیل ناکامی فوتبال مازندران در فصل ۹۳-۹۴ ، موضوع تبانی مس و پیگیری های نساجی مازندران ، داستان فرد قائمشهری دستگیر شده ، بحث مدیریتی سایپا شمال – فساد اخلاقی مدیریت باشگاه صنعت ساری – حمایت های اشتباه نمایندگان مجلس ساری از مدیری که صلاحیت مدیریت ندارند – بحث بازسازی استادیوم شهید متقی شهرستان ساری – دلایل اصلی اختلافات هیات فوتبال با مدیرکل سابق اداره ورزش و جوانان استان و … ) مطرح شده است .

 

که در ادامه متن کامل صحبت های مهندس غلامرضا بهروان رئیس هیات فوتبال استان مازندران در گفتگوی اختصاصی با مازند اسپرت را میخوانیم :

 

 

 

 

 

دلیل ناکامی تیم های مازندرانی در لیگ های مختلف :

 

شما این لیگ برتر ما را ببینید ، سپاهان قهرمان شده ، تراکتور دوم شده ، نفت تهران سوم شده ، ذوب آهن هم چهارم شده ، همینطور بیایید پایین ته جدول رو نگاه کنید ، بنده با شما صحبت های کارشناسی میکنیم ، ما نه شعار پوپولیستی میدهیم و نه اصلا بیانمان این است ، من میگویم از من به عنوان کسی در فوتبال این مملکت حداقل در بحث فنی اش این موضوع را به ما سپردنش اظهار نظر کارشناسی بکنید .

 

شما نگاه کنید در لیگ برتر ته جدول تیم مسجد سلیمانی است که در طول فصل دست و پا میزد و پول نداشت ، یا تیم راه آهن که آن هم همین مشکلات را داشت ، ولی صدر جدول هم آن تیم ها هستند .

 

هزینه های بالایی ها را نگاه کنید ، حدود سی میلیارد هزینه کردند ! الان میشنوید که پروندهایشان را هم برای بازرسی و وزارت صنایع و …  بردند !

 

من میگم در مازندران هرم تیم هایی که حضور دارند به این صورت است که هر چقدر ما صعود کنیم هزینه هایمان هم بالاتر خواهد رفت ، یعنی یک معادله ای است که تابعی از متغیر هاست .

 

یکی از متغیر ها نیروی انسانیه که من قبول دارم که ما استان غنی ای هستیم . یکی دیگر از متغیر ها این است که شمایی که تیمداری میکنید چقدر میتوانید تیم های خودتان را ساپورت کنید ؟ چقدر زیر ساخت دارید ؟ سرانه ورزشی ما نسبت به استان های دیگر مثل سمنان چقدر است ؟ استان سمنان مگر تیم دارد ؟ آیا استان سمنان مثل مازندران ورزش دارد ؟ شما نگاه کنید ما چند تا تیم در کشور داریم ؟ ما بالای ۶۰ تا تیم در کشور داریم که از نظر آماری اول کشور هستیم .

 

تا جایی از این هرم که هزینه ها کم است ما تیم های زیادی داریم ولی هر چه به مراحل بالاتر میرسیم در جایی که هزینه ها زیاد میشود تیم های ما کم میشوند و وقتی به بالاترین سطح میرسیم که هزینه ها بسیار زیاد است مانند لیگ برتر ما تیمی نداریم !

 

حالا میاییم رده های سنی پایه  را بررسی میکنیم میبینیم تیم های ما خیلی موفق هستند ، برای چی ؟ برای اینکه خرج کمتری دارد و حتی ما سه نفر هم میتونیم یک تیم را در این رده اداره کنیم .

 

ولی وقتی میاییم در لیگ سه تیمداری میکنیم ، هزینه اش برای اینکه فقط بخواهیم موفق بشیم یک هزینه مشخصیه که اگر اون مقدار را نداشته باشیم موفقیت کسب نخواهد شد . شما مثلا مس کرمان را نگاه کنید ، امسال که به پلی آف رسید به نظرتون چقدر هزینه کرد ؟ من رقم دقیقی را که آقای پرهام به بنده گفته ( به گردن خودش ) به شما میگم ، ایشون گفت من دو و چهارصد هزینه کردم ولی تیم کرمانی یازده میلیارد هزینه کردند !

 

خب ببینید با این اوضاع شما نمیتوانید رقابت کنید ، در اینجا جنگ بین فقیر و غنیه ! در یک تیمی مثل سایپا طرف خودشو میکشه ، در حالی که سایپا زیر ساخت دارد ، زمین و ورزشگاه از خودش دارد ، سالن ورزشی دارد  ، هیات مدیره و مدیر عامل خوبی هم دارد ولی بودجه اش کمتر از سپاهانه ، واسه همین هم تا آخر نمیکشه !

 

سپاهان یا تراکتور وقتی میبینند که در نیم فصل مشکل دارند ، میروند و بازیکن خریداری میکنند ! یعنی شما که بودجه ات شش ، هفت میلیارد است ، نداری و و بازیکن هم خریداری نمیکنید !

 

شما نمیتونی بازی های حساس رو ببری واسه همین هم در کمر کش جدول میمانی ! اگر بخواهی قهرمان بشی مثلا از بین سایپا  که ۱۱ میلیارد هزینه کرده تا سپاهانی که ۳۰ میلیارد هزینه کرده خب مشخصه سپاهان قهرمان میشه و آنها جام را بالای دستان خودشان میگیرند و به بازیهای آسیایی هم میروند . مشخه که آن تیم برند روی پیراهنشم گران تر است ، برای اینکه جایشان در جدول بالاتر است .

 

علت کوچ دسته جمعی بازیکنان مازندرانی به شهرستان های دیگر :

 

در مازندران ما بازیکن زیاد داریم ، ما استان اول صادر کننده بازیکن هستیم این را با قاطعیت اعلام میکنم ولی چرا بازیکنان ما هر ساله کوچ میکنند و در مازندران نمیمانند ؟ بازیکن ما در رده سنی نوجوانان که عضو تیم ملی نوجوانان ایران است چند روز پیش با پدرش آمده در ورزشگاه و به بنده گفت که منو به باشگاه ذوب آهن یا سپاهان بفرست !

 

این ها هجرت است ، این بازیکنان میگویند برویم جایی بازی کنیم که دیده بشویم و خیلی زود مشهور شویم ! ما در تمامی رده ها در لیگ برتر و در تمامی تیم ها نماینده داریم ، در بزرگسالان – امیدها – جوانان – نوجوانان – نونهالان – بانوان – ساحلی – فوتسال  در تمامی این رده ها نماینده داریم ولی در جایی که خیلی پر هزینه است استان ما سرو ته میشود و اصلا موفق هم نمیشویم ! برای اینکه برای بازیکن ما یک قانونی وجود دارد که اگر تا نیم فصل ۳۰ درصد از مبلغ قرار دادش را دریافت نکرده باشد میتواند از تیم جدا شود و اصلا باشگاهش را رها کند ! من نمیتوانم جلوی این بازیکنان رو بگیرم !

 

در هر مسابقه ای که در لیگ برگزار میکنیم که بنده در آن مسابقه حضور دارم ، تعداد زیادی از بازیکنان مازندران ردیف به صف میشوند با بنده احوال پرسی میکنند که همه آنها مازندرانی هستند ! تیم بزرگی مثل پرسپولیس ۹ بازیکن مازندرانی دارد ، یعنی از ۱۱ بازیکن ۹ بازیکن آنها مازندرانی است که بعضی از همکاران به شوخی به بنده میگویند که این تیم شما است یا تیم پرسولیسه ؟! جالب اینجاست این بازیکنان پولی هم دریافت نمیکنند ولی فقط میخواهند بروند آنجا تا سکوی پرتاپ خوبی برایشان شود .

 

فوتبال هر کشور نمادی از وضعیت همان کشور است :

 

فوتبال هر کشور نمادی از وضعیت همان کشور است ، تا موقعی که وضعیت اقتصادی تیم های ما درست نشودنمیتوانیم در لیگ ها موفق شویم . شما فوتبال آلمان را نگاه کنید ، وضعیت کشورش را هم بررسی کنید ، همه جای دنیا به این صورت است . همین الان وضعیت تیم های حرفه ای رو ببینید ، چه اتفاقی در ایتالیا افتاده ، تیم نتوانست مشکلات بازیکنان را بررسی کند ، کمیته انظباطی آن کشور این تیم را به دسته دو سقوط داد .

 

ولی ما این همه تیم های بدهکار داریم که در مازندران این اوضاع وحشتناک است ، کسی جرات دارد این تیم ها را به دسته های پایین تر بفرستد ؟ وکیل و وزیر و حتی جدیدا امام جمعه به پیش من میاییند تا پادر میانی کنند و میگویند ” آقای بهروان شما مگر با مردم فلان شهر مشکل داری ؟ ”  من درجواب این عزیزان گفتم که این قانون است ولی آنها پاسخ دادند ” حالا بزار بازی کنند ، این همه تیم های بدهکار هستند اینم روش … ” به نظرتون من در جواب امام جمعه چه چیزی باید بگویم ؟

 

ببینید همه تیم های مازندرانی بدهکار هستند ، سایپا شمال کجاست ؟ مدیر عاملش تحت تعقیبه و حکم جلبش دست دادگستریه استان است ! این تیم های برای چی صعود کنند ؟ هر چه بیشتر هزینه کنید بدهی ها هم بالاتر میرود .

 

در فوتبال به شدت همه چیز طبقاتی است . حتی مربی ای در رده سنی مختلف بخواهد بازیکن بگیرد نگاه میکنه ببینه پدر این بچه چه کسی است و پدر کدام یک پولدار تر است ! فقیر بدبختی که پول ندارد پشت خط باقی میماند . این ها عارضه ها و بیماری های فوتبال ماست ، آدم این ها را به چه کسی بگوید ؟

 

 

 

شرکت صنایع چوب و کاغذ دو سال پیش بزرگترین شرکت سودهی مملکت بود ، ولی اصلا برای ورزش هزینه نمیکنند :

 

ما در استانمان بنگاه اقتصادی بزرگی مثل ذوب آهن ، مثل فولاد مبارکه ، فولاد خوزستان ، پلی اکلیل نداریم ولی همین هایی که داریم مثل چوب و کاغذ مازندران ، صدرا ، نیروگاه شهید سلیمی ، شرکت های سیمان و … از بنیه مالی بدی برخوردار نیستند و وضع مالیشون خوب است و سود دهی خوبی دارند . شما نگاه کنید شرکت صنایع چوب و کاغذ دو سال پیش بزرگترین شرکت سودهی مملکت بود ، ولی اصلا نمیایند برای ورزش هزینه کنند . این کار من رئیس هیات نیست که پیگیر این موضوع شوم ، من میگویم مگر اینها محیط زیست مارا آلوده نمیکنند ؟ همین شرکت صنایع چوب و کاغذ و همه این کارخانه هایی که میبینید مثل کشت و صنعت شمال ، یک دورانی مدیرانی بودند که برای ورزش هزینه میکردند .

 

 

 

مازندران استان اول ورزش در کشور است :

 

من بحث ورزش میکنم ، شما نگاه کنید مازندران استان اول ورزش در کشور است ، در تمام تیم های ملی اگر شما فوتبال را میگویید ما بازیکن داریم ، در بانوان – آقایان – ساحلی – فوتسال – رده های سنی مختلف در همه جاها ما بازیکن داریم . ۲۳  بازیکن به جام ملت ها میروند که ۵ بازیکن مازندرانی در این تیم حضور دارند و به صورت فیکس هم بازی میکنند . من میگم بچه ای که سن کمی هم داشت به همراه پدرش به ورزشگاه آمد و ازم خواهش میکرد وحتی حاضر بود به من رشوه بدهد تا پسرش را به آنجایی که میخواست بفرستم . بهشان گفتم نگاه به ریش ما بکنید ما اینکاره نیستیم ، الکی نیست که مردم به اعتماد دارند !

 

به هرحال پسر این بنده خدا رو بردم و معرفیش کردم و دست پسرش را در دست مدیر عامل باشگاه ذوب آهن گذاشتم ، جالب اینجاست رو هوا این بازیکن مازندرانی را به خدمت گرفتند. شما نگاه کنید فولاد امسال در چند رده سنی قهرمان شده ، برید ببینید چند بازیکن مازندرانی در تیم های فولادحضور داشتند !

 

 

 

چرا امثال نژاد مهدی ها وقتی در تیم های خودشان در مازندران هستند درست تر و خشک نمیشوند :

 

آقای نژاد مهدی وقتی اینجا در مازندران بود هیچکسی ایشان را نگاه هم نمیکرد ، من خودم مدارکش را بردم به کیروش تحویل دادم ، بازیکنی که کیروش انقدر بهش اعتقاد دارد که همیشه میگوید آینده من نژاد مهدیه ! شما ببینید این بازیکن در تیم های خودش بود چقدر میگرفت ؟ اما همین تیم ها حاضر نیستند به این بازیکنان پول بدهند ولی الان تیم نساجی درخواست حق رشد کرده برای نژاد مهدی ، اشکالی ندارد حق رشد را بگیرند ولی صحبت من اینجاست که چرا این بازیکنان زمانی که در تیم های خودشان در مازندران هستند درست تر و خشک نمیشوند ؟ این بازیکنان به سختی به تیم پدیده پیوست ، شما نگاه کنید این وضعیت فوتبال ما در مازندران است وگرنه فوتبال در مازندران زنده است که هرساله این همه خروجی میدهد .

 

 

 

 

 

در مسابقات استانی تمامی مسابقات ما در تمامی رده ها  به صورت لیگ برگزار میشود :

 

گذشت آن زمان هایی که هر کسی یک نفره تیم را اداره میکرد ، الان چند تا تیم باید با هم یک تیم را اداره و ساپورت کنند و بعد این تیم را در مسابقات کشوری بفرستند . در مسابقات استانی تمامی رده ها ما مسابقاتمان به صورت لیگ برگزار میشود حتی مسابقات پیشکسوتان ! واسه همین تند تند بازیکن ساخته میشود و به تیم های بالاتر صادر میشوند ، خانواده ها بچه هایشان  را حمایت میکنند . من در هیچ جای ایران ندیدم که انقدر پدر و مادر ها پیگیر داستان فوتبال فرزندانشان باشند . چون اولا به فوتبال اعتماد دارند ، دوما محیط ورزش محیطی است که نسبت به جاهای دیگر سالم است . ولی موقعی که ما میرسیم به اینجایی که یک تیم را جمع و جور کنیم هیچکس نمی آید .

 

 

 

بحث حضور تیم لیگ برتری در استان مازندران :

 

من از شما سوال میکنم ، من همین الان میتونم یک تیم لیگ برتری را برای استان مازندران بیاورم . چند روز پیش خدمت آقای حسین زادگان بودم ، به نظر شما کی میتونه این تیم لیگ برتری ای را که بنده میخوام به استان بیاورم را اداره کند ؟ هرکسی که میتواند ۱۵ میلیارد پول بیاورد و این تیم را نگه داشته باشد ! حالا ما میگیم ۱۵ میلیارد نه ، ۱۵۰ میلیون ، بخدا اگر کسی بیاد ۱۵۰ میلیون پول بده ! همین ۱۵۰ میلیون تومانشم هم نیست !

 

 

 

 

 

تشکر ویژه از استاندار مازندران و یک پیشنهاد ویژه به استاندار :

 

من خدمت آقای استاندار رفتم که جا دارد اینجا از آقای استاندار مازندران جناب آقای فلاح که علاقه زیادی نشان میدهند  تقدیر و تشکر کنم ، همه استاندارها به ورزش علاقه دارند ولی استاندار مازندران واقعا سنگ تمام میگذارند برای ورزش استان و همچنین معاون سیاسی استاندار جناب آقای یونسی که تلاش زیادی برای پیشرفت ورزش میکنند ، من خدمت آنها رفتم و طرحی را دادم و گفتم ما کارخانه بزرگ نداریم ، ما حدود شش هزار و سیصد و … کارخانه(کوچک-متوسط) در مازندران داریم .

 

من میگویم سه هزار تا از این کارخانه ها را کاری نداشته باشیم و به حساب نیاریم . ببینید این شش هزار تا نمیتوانند به ما صد میلیون بدهند ولی ما سه هزار و سیصد تا حتی این سیصد تا را هم کنار بگذرایم و بگویم سه هزار تا ، این ها را جمع کنیم و  یک کمپینی درست کنیم  و در آن شورا یا ستادی را ایجاد کنیم .

 

ببینید این کارخانه های ما هر کدام میتوانند ۵۰ میلیون بدهند ، میتوانند ۲۰میلیون بدهند ، بودجه ای تعیین شود برای ورزش استان هزینه شود ، بحث من فقط بر سر فوتبال نیست ، صحبت من برای کل ورزش های استان است و فوتبال هم جزئی از آن است . ببینید ستاره ورزش تکواندو دنیا الان آقای عاشورزادست که ما مازندرانی فقط دوست داریم به این ستاره ها افتخار کنیم ولی اینکه چه حمایتی میکنیم از این قهرمانان و ستاره هایمان ، هیچ !

 

آیا ما یک تیم تکواندو خیلی قوی داریم که به مسابقات کشوری یا آسیایی شرکت کند ؟ نه نیستند ، این بچه باید به خارج از استان برود تا پیشرفت کند و الان قهرمان جهان شود . من میگویم ما بیاییم یک بودجه ای درست کنیم و به ورزش خودمان بدهیم . من خودم در اداره کل ورزش مدیر ورزش استان بودم ، ما در همه رشته های ورزشی بازیکن ملی پوش و استعداد داریم . خداوند برکتی به این آب و خاک مازندران داده است که تند تند از این باغ گل میروید ولی ما نمیتوانیم از این ثمره ها نگه داری کنیم مگر اینکه یک اتفاقات دیگری بیافتد .

 

مدیریت کلان استان ، نمایندگان خارج از هرگونه نگرش های سیاسی بیاییند و به ورزش استان مازندران کمک کنند . الان نگاه کنید اداره کل ورزش و جوانان استان ، اداره ورزش درجه یک کل کشور است چون تمامی رشته های ورزشی اش فعال است . بیش از ۵۰ هیات ورزشی فعال داریم ، خب بودجه ما چقدر است ؟ اصلا به یک هیات نمیتوانید بدهید ، شما نگاه کنید کشتی ما کانی از افتخار است. کدام استان در کل کشور مثل استان ما است ؟

 

حتی شما رسانه ها هم در این استان مظلوم واقع شده اید ، آنهایی که علاقمند به ورزش هستند باید بیاییند و اسپانسر شما بشوند ، بنده اینطوری فکر میکنم . تمامی برنامه های تلویزیونی ، سایت ها ، خبرگزاری ها و روزنامه ها تمامی این ها باید حمایت شوند . چقدر شما باید با سیلی صورت خودتان را سرخ نگه داشته باشید !؟ اگر واقعا یک پردازشی شود و نگاه ما در استان عوض شود ، چون ورزش یک خانواده است و اگر این خانواده با هم تقویت شوند ورزش رشد میکند . یعنی ما اگر بخواهیم بک تیم قوی ای داشته باشیم ولی رسانه ضعیفی داشته باشیم هیچوقت موفق نخواهیم شد !

 

 

 

 

 

چرا در مازندران هر کسی که از راه میرسد به فکر خرید سهمیه در لیگ می افتد ؟ هیات فوتبال نمیتواند هیچ نظارتی بر این موضوع بکند ؟

 

این مسائل هست و هیات فوتبال نمیتواند دخالتی در اینجور کارها داشته باشد ، البته اینجوری هم نیست ، مثلا الان خیلی از اشخاص تیمداری میکنند و بعد از مدتی زده میشوند و مثل یک حبابی می ماند چون دیگر افراد نمیتوانند تیمداری کنند باید تیم های قوی ای بیایند و یک تیم را نگه داری کنند ، تیم اقتصادی – تیم پشتیبانی – تیم مدیریت و .. همه باید جمع شوند  یک برنامه ای داشته باشند ((( برنامه – برنامه – برنامه .. ))) که اصلا تیم ها ما که راه به راه سهمیه میخرند این برنامه را ندارند ، میدانید چرا برنامه ندارند ؟ چون منابع مالی مشخصی ندارند ، شما اگر قرار باشد برنامه تان عملی شود نیاز به بودجه دارید ، نیاز به منابع مالی دارید ، البته نه تنها مازندران در تمامی تیم های کشور به این صورت می باشد منتها بعضی ها اسپانسر دارند .

 

شما درست میفرمائید و من هم کتمان نمیکنم چون الان خیلی ها دنبال یک جایگاهی هستند و از فوتبال هم به عنوان یک ابزار و سکوی پرتاپ استفاده میکنند . وقتی که میخواهند سهیمه خریداری کنند وعده وعید میدهند که ما تیم را اینجوری نگه میداریم و شما هم باید ما را حمایت کنید و اکثر آنها هم از شهرهایی می آیند که آن شهرها تیمی ندارند .

 

 

 

جدیدا شنیدیم که در مرکز استان و در شهرهای دیگر از یک شهر دو تیم در لیگ دو و یا چند تیم در لیگ سه میخواهند حضور پیدا کنند ، نظر شما در این مورد ؟

 

من همین الان در حضور شما میگویم که ساری ظرفیت این را ندارد که دو تیم لیگ دویی داشته باشد ، من خدمت آقای مدیرکل هم عرض کردم خدمت شما هم میگویم ، ما اگر دو تیم لیگ دویی در مرکز استان داشته باشیم یا اصلا ۱۰ تا تیم لیگ دویی داشته باشیم ، همین ۱۰ تا تیم یا همان ۲ تا تیم همدیگر رو میخوردند و احتیاج به رقیب بیرونی ندارند !

 

بجای اینکار ما بیاییم همین تیم صنعت ساری را تقویت کنیم بالا برود ، یا نساجی قائمشهر را تقویت کنیم به لیگ برتر صعود کند .

 

 

 

داستان این بنده خدا آقای پرهام که خیلی برای تیم محبوب نساجی زحمت کشیده چی میشه آخرش ؟

 

الان یک نفر مثل آقای پرهام که واقعا هم دستشان درد نکند ، می آید و آن یک نفر انتظاراتی دارد . همه آنهایی که به عنوان بخش خصوصی حضور پیدا میکنند من به عنوان خدمت گذار این مملکت ، دست که خوبه ، پاهای  آنها را هم میبوسم ، چون این سرمایه هایی که هزینه میشود هیچ برگشتی ندارد !

 

آقای پرهام به حق هم یک انتظاراتی دارد و جناب آقای استاندار هم خیلی برای این موضوع تلاش میکند ، ایشان انتظار دارند که زمینی در اختیارشان قرار داده شود که یک مجموعه ورزشی در آن زمین احداث کنند .

 

این مجموعه ورزشی میتواند از نظر مالی برای باشگاه مفید باشد مثلا در این مجموعه استخر – کافی شاپ و … ایجاد کنند و درآمد زایی کنند . الان کل دنیا همینجور است ، شما اگر در کشور های اروپایی بروید یک باشگاه هم رستوران، کافی شاپ ، استخر ،درمانگاه و ..  دارند  .

 

مثلا اگر زمین در اختیار آقای پرهام قرار بگیرد و در آن مجموعه استخری ایجاد شود میتوانند ، از این استخر برای باشگاه نساجی درآمد زایی شود و بازیکنان خودشان هم به صورت رایگان از این امکانات استفاده ببرند . چیزی که در این موضوع مهم می باشد این است که شما سرمایه گذاری ای که روی این موضوع میکنید ، برگشت دارد .

 

 

 

بارها شنیدیم که قرار است تیمی از لیگ برتر یا لیگ یک به مازندران منتقل شود ، آیا این صحبت ها صحت دارد ؟

 

همین الان خیلی از تیم ها دوست دارند به مازندران بیاییند ، چون ما یک ورزشگاه داریم که خیلی شیک است و استاندارد های خیلی خوبی دارد ، مردم علاقمندی دارد  ولی وقتی که این تیم لیگ برتری بخواهد به اینجا بیایید این سوال را میپرسد که چه خدمت و چه کمکی شما میتوانید به ما بکنید ؟ آیا نصف هزینه های این تیم را پرداخت میکنید ؟ ولی ما هیچ چیزی نداریم که بدهیم تا این تیم در استان مان حضور پیدا کند ! اصلا پشتیبانی نمیشویم !

 

من خدمت آقای مدیر کل خیلی محرمانه گفتم ، ما حاضریم الان برای استان تیم بیاوریم ، صحبت کردیم که برویم خدمت آقای استاندار  ولی استاندار بودجه ای در این زمینه ندارد ولی بخش خصوصی چرا ، میتواند کمک کند . منتها بخش های خصوصی ما نمی آیند و کمک هم نمیکنند . شما نگاه کنید شرکت کشتیرانی صدرا مگه فعالیت های اقتصادیش انقدر انقدره ؟ خیلی فعالیت های اقتصادی بالایی دارد .

 

مثلا الان یک بنده خدایی آمده در تیم خونه به خونه بابل و یک نفره هزینه میکند ، به نظر شما این بنده خدا تاکی طاقت بیاورد و هزینه کند ؟ حالا سرمایه رو اگر گذاشته به عنوان خمس بخورد که اون یه بحث دیگست !

 

 

 

شنیدیم خونه به خونه هم دنبال خرید سهمیه لیگ یکی است ، این موضوع صحت دارد ؟

 

بله ، این عزیزان هم این مسائلشان را با بنده در جریان گذاشتند و هنوز خرید امتیاز تیم لیگ یکی صد در صد نشده ولی داریم تلاش میکنیم و چراغ خاموش جلو میرویم تا بجای لیگ دو آنها به لیگ یک بیاییند ، چون بابل یک شهر بزرگ و فوتبال خیزی است ولی همان لیگ یک را بخواهیم بیاریم در قائمشهر اصلا یه درد نخواهد خورد .

 

 

 

شنیدیم در غرب استان هم زمزمه هایی است که قرار است دوباره شموشک نوشهر احیا شود ، این موضوع چطور ، صحت دارد ؟

 

الان خیلی ها علاقمند هستند تیمی را در غرب استان بیاورند و من به آنها گفتم که اگر قرار است تیمی را در نوشهر بیاورید باید آن تیم به اسم شموشک فعالیت کند چون این اسم با پیشینه مردم آن منطقه گره خورده است یا در قائمشهر تنها تیمی که میتواند موفق باشد نساجی است و یا در مشهد تیمی که میتواند موفق شود تیم ابومسلم مشهد است ، این ها واقعیت هایی است که وجود دارد ، منتها این واقعیت ها یک بخششه ولی در بخش های دیگه ما خیلی ضعیف هستیم .

 

 

 

یعنی قبول دارید مدیریت فوتبال در مازندران ضعیف است ؟

 

ما از نظر مدیریت هیچ ضعفی نداریم ، ما از نظر بازیکنان هیچ ضعفی نداریم ما از نظر علاقمندان ورزشی هیچ ضعفی نداریم ، اینجا باید یک نکته ای را هم بگویم که در اکثر بازی ها به غیر از شهرستان قائمشهر همه دوست دارند رایگان بازی ها را تماشا کنند . در صورتی که یکی از منابع در آمدی بلیط فروشیه ، شما نگاه کنید تیم شهروند ساری جناب آقای نجاریان بنده خدا همیشه مجبوره بازی هاشو رایگان اعلام کند . چقدر آقای نجاریان باید تلاش کند ، جالب اینجاست وقتی یکبارم بلیط فروشی انجام شود دوستانی شکایت میکنند که چرا این بازی بلیط فروشی شده است !

 

امسال بهترین تیم های مملکت را به اینجا آوردیم ، اصلا کسی بلیط فروشی نمیکنه ، یعنی مردم انتظار ندارند که برای این ورزش خرج کنند ، مردم ما باید دستشان را به درون جیبشان ببرند و به اندازه وسقشون باید کمک کنند . این وسقشان همین بحث بلیط فروشی است .

 

شما نگاه کنید همین تیم صنعت ساری امسال در جام حذفی چند تا بازی اینجا انجام داد و در جام حذفی به عنوان پدیده  اعلام شد ، الان همین تیم ار بخواهد یک اردویی شب قبل بازی برگزار کند پول غذا – پول هتل و … نیاز دارد ، همین بلیط فروشی خیلی کم هم میتواند این هزینه ها را پوشش دهد .

 

 

 

داستان استادیوم شهدا و اجاره ای که شما به اداره ورزش میدهید و تیم هایی که این زمین را برای بازی هایشان از شما اجاره میکنند چجوری است ؟

 

این همه بازی در استادیوم شهدا برگزار شده و ما اجاره این ورزشگاه را به اداره کل ورزش و جوانان میدهیم ، شما فکر میکنید ما سالی چقدر از این ورزشگاه و از این باشگاه ها داریم ؟ ما یک قرون از باشگاه پولی نگرفتیم ، از این همه تیم ها که در استادیوم شهدای ساری بازی هایشان را برگزار کردند و رفتند . خیلی جالبه که بدونید ما از تمامی باشگاه های استان طلبکاریم .

 

ما از طلب های خودمان چک داریم ، از یک باشگاه بالای ۴۰۰ میلیون طلبکاریم ! بخدا قسم اگر یکبار هم رفته باشم در مورد طلب هایمان صحبتی کرده باشیم . همین باشگاه های نساجی ، سایپا قائمشهر و صنعت ساری ، یک ریال از آنها پولی نگرفتیم در صورتی که ما با توجه به برگزاری این همه مسابقات میتوانیم یکی از پردرآمد ترین هیات های کشور باشیم ولی متاسفانه یک ریال هم نمیگریم ! حالا ما باید با سیلی صورتمان را سرخ نگه داریم !

 

 

 

پس حقوق پرسنل و هزینه های هیات چطوری در میاد  ؟

 

شما ببینید اینجا چقدر پرسنل داریم ، پول برق این ورزشگاه در سال فکر میکنید به ۴۰ میلیون تومن برسه ؟ مطمئنن بیشتر از این مبلغی میشود که گفتم . کلی پرسنل داریم که حتی یک ریال هم پولی نمیگیرند . اداره کل هم پولی ندارد که به ما بدهد یعنی وضعیت اقتصادی ما در کل اینجور است ، اونوقت چرا شما انتظار دارید باشگاه های ما موفق شوند ؟!

 

 

 

به نظر شما علت فساد بیش از حد در فوتبال و مخصوصا در تیم های مازندرانی چه چیزی است :

 

اسناد و پرونده ها موجوده ، شما با یک بازیکن لیگ یکی قرار داد ۷۵ میلیونی میبندی ولی فقط ۳ میلیون به آن بازیکن پرداخت میکنید ، بعد این بازیکن میگه من چند درصد درآمدم را باید بگیرم ؟ قوانین هم الان آنقدر دست و پا گیر است که  کمکشون نمیکنه و همین امر باعث شده تمام تیم های کشور الان بدهکار هستند و حتی کمیته انظباطی هم یک رای قاطع اعلام نمیکند . آنوقت میدانید چه میشود و چه فسادی به وجود می آید ؟ بگذارید بهتون بگویم که چگونه فساد ایجاد میشود ، این تیم با تیمی دیگر بازی دارد ، اصلا هم نیازی نیست مدیر یا مربی را ببیند ، به سراغ آن بازیکن میرود میگوید ” تو از ۷۵ میلیون فقط سه میلیون را گرفتی ، بیا به ما راه بده یا همان ده دقیقه اول یک پنالتی بده و اخراج بشو ” و بعد آن بازیکن با وجدان راحت میگوید “ آنها که پول بنده را ندادند ، حق زن و بچه ام را که میخوردند ، هر سال هرکجا که میروم پولی به من نمیدهند و کمیته انظباطی هم که هیچ رای ای برای طلب من صادر نمیکنند ، حداقل برای این کاری که از من خواستند سی میلیون حداقل دریافت میکنم ” اینجوری است که فساد ایجاد میشود !

 

 

 

برسیم به صنعت ساری و اعتماد بیش از اندازه به مدیر عاملی که از نظر خیلی ها اصلا صلاحیت مدیرعاملی را ندارد :

 

ما با اشخاص هیچ دشمنی ای نداریم ، یکبار قبلا گفتم و باز هم میگویم ، آنهایی که میایند در فوتبال هرکسی میاد زحمت میکشد ولی هرکسی به اندازه خودش زحمت میشکه ، ضمن اینکه اگر این دوستان به سلامت کار کنند ، ما دست که خوبه حتی پاهای آنها را هم میبوسیم .

 

ولی در خصوص آقای یمینی من مدارک کشوری دارم در خصوص عدم صلاحیت ایشان و مدارکم هم کتبی موجود است و شما میتونید ببینید و اگر هم کسی بگوید که که به بنده توهین شده من این مدارکی را که الان شما دیدید را رو خواهم کرد .

 

در این خصوص به اداره کل ورزش و جوانان در دوره مدیریت قبلی نامه زده بودیم ولی آنها هم قصدی نداشتند و آنها میخواستند به قول معروف تیمشان سر پا باشد ولی ما چون در بطن جریان بودیم ، مکاتباتی کردیم و اعلام کردیم که ایشان یکسری مشکلاتی دارند ولی به نامه های ما توجه ای نمیشد . ما پیش آقای علیپور رفتیم و ایشان یک نامه کتبی به ما داد که آقای یمینی اصلا صلاحیت تیمداری را ندارد . در نامه ای که آقای علیپور به ماد نوشته شد که :

 

ریاست محترم کمیته مسابقات (یعنی بنده)

 

باسلام و احترام

 

استعلام بکار گیری مدیران باشگاه ها در رده صلاحیتی اداره کل و دفتر مرکزی حراست وزارت ورزش حافظت پرسنلی بوده و در صلاحیت حراست اداره کل تربیت بدنی استان ها نمی باشد .

 

یعنی آقای علیپور گفتند که ما باید بگوییم که چه کسانی صلاحیت تیمداری دارند یا ندارند ! از نظر ما آقای یمینی اصلا صلاحیت مدیر عاملی یک تیم را ندارد ، حالا ببینید وقتی این کارها ادامه پیدا کرد ، نامه ای از فدراسیون فوتبال خطاب به بنده آمد که امضای دکتر اسدی دبیر کل پای این نامه آمده است و در این نامه نوشته شده است : ایشان ( آقای یمینی ) هیچگونه صلاحیت این را که در هیچ رده ای از فوتبال را بخواهد فعالیت کند را ندارد . مقتضی است هیات فوتبال محترم استان مازندران از ارائه هرگونه سرویس به نامبرده ( یمینی ) و یا دخالت های وی در امور فوتبال ممانعت نماید و به نامبرده نیز ابلاغ گردد در یکی از روزهای سه شنبه ساعت فلان به کمیته انظباطی مراجعه کند .

 

ببینید به ما گفتند که ما اجازه نداریم با این آقا کار کنیم ، ما این نامه را بردیم به اداره کل ورزش و جوانان نشان دادیم و آقای حسین زادگان خیلی خوشحال شدند و از ما خواستند که این نامه را به ایشان بدهیم . ما این نامه ها را گرفتیم و الان داریم تمامی این مدارک ها را به صورت پکیج در میاوریم تا این مدارک را به تمامی مقامات استان بفرستیم تا انها هم در جریان این موضوع باشند .

 

 

 

شنیدیم که یکی از نمایندگان مجلس در ساری حمایت شدیدی از این دوست عزیزمان دارند ، شما واکنشی به این موضوع نشان نداده اید ؟

 

لطفا اسمی از من نپرسید ، یکی از نمایندگان مجلس شهر ساری به من گفت من این تیم صنعت ساری را میخواهم  ، شما چجوری این تیم را به ما میدهید ؟ من هم در جواب ایشان گفتم این تیم را به صورت رایگان در اختیار شما قرار خواهیم داد و ایشان هم در جواب ما با تعجب اعلام کردند رایگان میدهید ؟ یعنی هیچ چیزی از ما نمیخواهید ؟ من هم گفتم نه ولی باید تیم را با شایستگی نگه داشته باشید و هرگاه بخواهید با شایستگی نگه داری نکنید ما یکطرفه تیم را از شما خواهیم گرفت و شرط بعدی ما این بود که تیم باید در مرکز استان باشد و تمرین کند و شرط سوم این بود که تیم باید در مرکز استان مسابقاتش را برگزار کند و شرط چهارم این بود که شما اجازه ندارید تیم را به شخصی دیگری بفروشید یا واگذار کنید مگر با نظر ما ، یعنی ما باید ان طرف را تایید کنیم ، گفتیم بسم الله و تیم را در اختیار بگیرید .

 

فکر میکنید به ما چی گفت ؟ ایشان آمدند و گفتند من میخواهم تیم را به دست اصغر یمینی بدهم ! به نظر شما من در جواب این حرف ایشان چی باید میگفتم؟؟ گفتم آقای محترم ، استاد عزیز ، مهندس ، دکتر ! شما بیا این تیم را نگه داشته باش ولی تیم را دست یک شخص با صلاحیت بسپار چون به این فرد ( آقای یمینی ) نمیتوانید تیم را بدهید چون کلی پرونده انظباطی دارد . در جواب من میگوید : ” جدی میگویید ؟؟ حالا بزارید ایشان ( آقای یمینی ) پشت پرده حضور داشته باشد دیگه ! “

 

به ایشان گفتم فوتبال پشت پرده ندارد ، در فوتبال هر شخصیتی داشته باشی رو میشوی ! من خودم زمانی فوتبالیست بودم ، اگر آدم عصبانی بودیم ، اگر آدم با گذشت یا بی گذشتی بودیم ، هر چی بودیم برای یک ربع بود . یعنی یک ربع درون زمین مواظب خودت بودی ولی بعدش پرخاشگر میشدیم  !

 

 

 

چرا نماینده های مجلس ساری به این آدم انقدر اعتماد دارند ؟ یعنی آدم سالمتری در مجموعه ندارند که مدیریت رو به آنها بدهند ؟

 

ما حرفی نداریم ، نماینده مجلس بیاد تیم را بگیرد ولی این شخصی را که این نماینده معرفی کرد(آقای یمینی) هیچوقت نمیتواند آن راهی که در گذشته بوده و به فساد کشیده و ثابت شده که این راه راهه ناسالمیه ، نماینده ما نباید آنجا شخصیتش از بین بره ، ما وگرنه امادگی هرگونه همکاری با این دوستان را داریم ولی حداقل من مدارک مربوط به این آقا ( یمینی ) را به شما نشان دادم که این شخص نمیتونه به هیچ وجه در فوتبال فعالیت کند . ما که دشمن این آقا نیستیم ایشان چوب اعمال بد خودش را دارد میخورد .

 

 

 

حالا که بحث فساد پیش آمد، میخوام بدونم تیم ها در دفتر ثبت هیات فوتبال تا چند بازیکن را میتوانند به ثبت برسانند ؟ آیا شما بر این دفتر نظارتی دارید ؟

 

هر چیزی که قانون اجازه بده میتوانند ثبت کنند .

 

 

 

این قانون شما چجوریاست؟ یعنی چند نفر را میتوانند در این دفتر به ثبت برسانند ؟

 

قانون میگوید حدود ۳۷ نفر

 

 

آخه بعضی از تیم ها یک نمونش همین صنعت ساری کلی بازیکن ( بیش از ۵۰ بازیکن ) در دفتر ثبت کردند ، یعنی واسه همه این دوستان کارت لیگ دو صادر شده ؟

 

این امکان ندارد ! ایشان ( یمینی ) بازیکنانی دارند که اصلا ثبت نکرده اند و کارتی هم برایشان صادر نشده ، ببینید میشود یک تیم در طول یکسال بیش از ۵۰ بازیکن را به ثبت برسانند . شما در نیم فصل لیگ دو امسال میتوانستید ۱۲ – ۱۳ بازیکن را حذف کنید و بجایش این تعداد بازیکن اضافه کنید . حالا شما این تعداد را به اضافه تعداد ۳۷ بازیکن بکنید ببینید چند نفر میشود . دقیقا بیش از ۵۰ بازیکن میشود .

 

ولی در خصوص تیم های مازندرانی مثل صنعت این تیم ها همان ابتدای فصل ۵۰ نفر را ثبت میکنند ، جریان اینا چیه ؟

 

ایشان ( یمینی ) فساد دارد و  این آقا می آید کارهایی دیگری انجام میدهد و حتی کارت های ما را جعل کردند که بعد از پیگیری هایی که انجام دادیم متوجه شدیم که باند این جعل کارت ها در قزوین بود . آقای مهندس دامادی نماینده مجلس ما به ایشان ۲۰۰ میلیون پول داد ، ده ها بار به اقای دامادی گفتم که اینکار را نکن ولی حرف ما را گوش نکردند .

 

 

یعنی ۲۰۰ میلیون پول را به همین راحتی باید بیاد به حساب مدیر عاملی که اصلا صلاحیت مدیرعاملی ندارد ؟

 

من به آقای یمینی گفتم شما این پول هارو گرفتی ، ایشان گفتند آره برای تیم خرج کردم من در جوابش گفتم ، ما یک سیستم داریم که شما وقتی پول را دریافت کردید باید واریز کنید به حساب باشگاه و از حساب باشگاه چک بکشید تا ما دفاتر شما را بتوانیم کنترل کنیم ولی متاسفانه ایشان اصلا حساب ندارد ! ما زمان آقای سعادتمند نامه نوشتیم به اداره کل که این آقا اصلا صلاحیت ندارد ولی آن دوستان شخصی را که اصلا صلاحیت نداشت را حمایتش کردند ، حالا بیایند و جواب بدهند ! من که هر حرفی که میزنم مکتوبش را هم دارم .

ببینید من یک نامه به شما نشان میدهم که در تاریخ ۲۹ خرداد سال ۹۳ که در  آن نوشتم ” آقای علی اصغر یمینی ؛ به اصلاع میرساند با توجه به عدم انجام تعهدات در ارتباط با تیم فوتبال صنعت ساری طی نامه شماره فلان به تاریخ ۱۲/۱۰ قرار داد شماره فلان رسما کان لم یکون اعلام گردیده و جنابعالی ضمن متعهد بودن به تسویه کلیه بدهی های زمان مسئولیتتان می باشید . بدیهی است تصمیمات اداره کل ورزش و جوانان بر مبنای تعهدات شما قبل از صدور نامه مذبور ملاک عمل می باشد ، لذا مقضی است با توجه به عدم سمت در تیم فوتبال صنعت ساری ظرف مدت سه روز نسبت به تحویل مهر و سربرگ اقدام فرمائید. شایان ذکر است مسئولیت هرگونه استفاده از چک – مهر – سربرگ و اسناد مربوطه که نزد شما به امانت است به عهده شما است

 

در حالی که یکسال از آن موضوع و این نامه بنده میگذرد ولی ایشان اینکار را نکرد در حالی که ما این نامه را به همه جاها رونوشت زدیم . به نظر شما ما باید دیگه چیکار کنیم تا بگوییم این آقا اصلا صلاحیت تیمداری را ندارد ؟من هیات هستم پاسبان که نیستم بروم این آقا را دستگیر کنم . شما نگاه کنید اصل این نامه را که الان برای شما خواندم را خودش دریافت کرده و زیر نامه را هم امضا کرده .

 

 

ایشان ادعا دارند که ۱۰۰ درصد مالکیت این تیم برایش است و در برنامه ی تلویزیونی هم این موضوع را تاکید کرد :

 

بزارید بگه ، ایشان اینجا ۵۰۰ میلیون تومان پیش ما چک دارد ، این نامه را که برای دادن تیم به این آقا هست را نگاه کنید ببینید زیر این نامه امضا همه هست ولی امضای چه کسی زیر این برگه نیست ؟ فقط بنده زیر این تفاهم نامه را امضا نکردم ولی همه دوستان در اداره کل امضا کردند ولی فقط من در آن جمع گفتم که به هیچ وجه موافق تیداری این آقا نیستم و حتی امضا هم نزدم ولی مدیر کل سابق امضا زده ! اصل قضیه منه  رئیس هات فوتبال هستم که زیر این تفاهم نامه امضا نکردم ، اصل فوتبال یک استان هیات فوتبالشه که من به عنوان رئیس این هیات اینکارو نکردم . حالا ایشان میایید و میرود همه جا میگوید که مالکیت صد در صد تیم برای من است و من امضای بهروان را دارم ، کو کجاست ؟ شما امضایی از من را میبینید ؟؟

 

خیلی به تیم های مازندرانی کمک میکنید ولی خیلی ها کمک های شما را نمیبینند ، برای این موضوع چه صحیتی دارید ؟

 

من چقدر به تیم های مازندرانی  کمک کرده ام ، ببینید این ها اصلا اجازه برگزاری مسابقه و حضور در مسابقات را نداشتند ، همینطور تیم نساجی ، سایپا شمال ، صنعت ساری و … و تمامی تیم های مازندرانی هم به این صورت بود که من کمک کردم . مثلا یک روز تیم نساجی صد و خورده ای میلیون به فدراسیون بدهکار بود من رفتم چک آنها را در آوردم و نمونه دیگر همین تیم سایپا شمال که  من همینکارو برای این تیم هم انجام دادم و بعدش چک انها برگشت خورد و همینجور یکسره امور مالی میزنند تو صورت من ! حالا جالبه باز هم دوستان اعلام میکنند که هیات فوتبال هیچ کمکی به ما نمیکند ، من نمیدانم دیگر باید چیکار کنم برای آنها تا راضی باشند ، من که نمیتوانم لباسم را در بیارم و برای آنها به داخل زمین بروم ! اینطور که نمیشه ، تازه من در جایگاهی هستم که تمام ایران به من نگاه میکنند .

 

 

 

در جریان بحث تبانی  داستان های نساجی و مس هم شنیدم خیلی به تیم نساجی کمک کردید ولی بازهم دیده نشدید :

 

جریان پلی آف را من خیلی عقب انداختم تا برای نساجی رای بگیریم . خودم به صورت محرمانه به پیش جناب دکتر محمد زاده و پیش حراست رفتم و مدارک هارو دیدم و آنها گفتند که این مدارک رو شده خیلی آبکیه ، طرف پول داده ولی معلوم نیست این پول به تیم داده شده  ، به داور داده شده و به کی داده شده ! آنها گفتند ما این مدارک را چیکار کنیم ؟ مثلا من هستم که پول دادم و شما هستی که پول را دریافت کردی ، این وسط به تیم چه ربطی دارد ؟ به نظرتون من اینارو بیاییم و در تلویزیون چه بگویم به مردم ؟

 

قرار بود مثلا ما سه شنبه پلی آف را برگزار کنیم ، بعد من زنگ زدم آنها گفتند که ما روز سه شنبه قراره بررسی کنیم  و روز شنبه رای را در این خصوص خواهیم داد ، من هم طبق این گفته ها ، در جلسه اعلام کردم که بازی روز جمعه باید بشه ، بعد آنها گفتند که چرا جمعه ؟ وگفتند بازی رو بگذارید روز سه شنبه یا چهارشنبه که اگر دقت کنید میبینید که من اون بازی رو تغییر دادم به روز دوشنبه موکل کردم ولی متاسفانه بازم رای ندادند ! دیگه من باید چیکار کنم به نظر شما ؟

 

 

 

مثل اینکه آقای (( م.ن)) که یک مازندرانی هم هستند امضای شما را جعل کرده بودند ، درسته ؟

 

بله این آقایی که معتاد هم بود یک روزی آمد و امضای ما را جعل کرد ولی خداروشکر آن سیستم بنده را میشناخت و به بنده ایمان داشت و نامه ها را به اداره آگاهی و اطلاعات برد  و آنها هم گفتند که این نامه ها جعلیه  این مشخص است که نه امضای آقای بهروانه نه چیزی ! جالب اینجا بود امضای بنده را اسکن کرده بود . همین آقا اومده بود گفته بود که شما به یک خبرنگار که پیشکسوت است به بچه اش کمک کنید . این بنده خدا به همراه همسرش به پیش من آمده بودند که این موضوع برای ۴ سال پیش است که بنده رئیس سازمان لیگ بودم . اعتیاد داشت و سر و وضع داغونی هم داشت و من گفتم این کیه ؟ پدرش گفت که کمکش کنید تا به زندگی برگردد که حالا اینطوری از آب در آمد ! الان اطلاعات به خودش و زنش دستبند و پابند زدند !

 

یعنی شما ایشان را کمک کرده بودید ؟

 

من خوشبختانه انقدر حواسم جمع بود در نامه ای که نوشتم ، چند شب پیش به آقای فردوسی پور هم گفتم ، نوشته بودم که این آقا میخواهد کتابی را بنویسد ، آقای مدیر باشگاه شما در صورت صلاحدید با ایشان همکاری کنید ، مگر من آمدم گفتم به ایشان پول بدهید ؟؟؟ حالا مدیر عامل باشگاه مس کرمان آقای دکتر سیف الدینی که اتفاقا ایشان هم یک مازندرانی هستند ، ایشان بهمن ماه آمدند ، به ایشان گفتم که شما تازه ۵ – ۶ ماهه که آمدید ، تو چرا به این آقا پول دادی ؟ ایشان گفتند چون قبلی ها پول دادند من هم پول دادم ! ببینید ، یک مدیری که دکتر است ببینید چه میگوید !

 

 

 

همه شما را به عنوان یک فرد با تجربه و کاربلد قبول دارند ولی همیشه یک انتقادی که از شما میکنند این است که شما نظارت کمتری بر هیات فوتبال استان دارید و تمام فکر و ذهنتون درگیر لیگ برتر و اینجور چیزاست ، در این مورد چه صحبتی دارید ؟

 

من در طول هفته حداقل ۴ روزش را اینجا هستم ، شما نگاه کنید تمام سیستم این هیات ما از جمله هیات هایی هستیم درکشور که از صبح ساعت ۸  تا شب ساعت ۹ درب هیات باز است .

نگاه کنید همین هفته ای که من در خدمت شما هستم ، روز سه شنبه اینجا بودم حالا چهارشنبه – پنجشنبه و جمعه همه دنبال کارای فوتبالی بودیم ، امروز هم که روز شنبه است بنده در هیات فوتبال در خدمت شما هستم .

فردا صبح  به تهران میروم چون پس فردا مجمع داریم و بعد از ظهرش هم دوباره به آمل میآیم چون آنجا جلسه ای داریم ، و دوباره سه شنبه با هواپیما به تهران میروم که پول هواپیما را هم هیات نمیدهد ، یوقت فکر نکنید پول پرواز هارا هیات میدهد ( با خنده ) و دوباره چهارشنبه برمیگردم .

شما اگر به هیات فوتبال تهران بروید ، آنها هفته ای سه روز هستند . روزهای زوج آنجا هستند و جالب اینجاست رئیس هیاتش هفته ای یکبار به آنجا سر میزند ولی اینجا در هیات فوتبال استان مازندران ما هفته ای شش روز حضور داریم .

 

سعدی یه جمله قشنگی گفته که : لطف مستمر حق مسلم میشود ! خب ببینید من هفته ای ۴ روز اینجا هستم چقدر دیگه باید وقت بزارم ؟ دبیر و نایب رئیس من هر روز اینجا هستند و آن روزهایی که من نیستم حداقل بنویسید که روزی ۲۰ تا تماس از هیات دارم .

حتی گاهی اوقات من از همانجا نامه ها را پیش نویس میگیرم وفکس میکنم . ببینید من نماینده هیات های کشور درهیات رئیسه هستم . در هیات رئیسه ای که شما باید همیشه در آنجا حضور داشته باشید !

من برای اینکار انتخاب شدم ، من انتصاب نشدم ! درحالی که من در اینجا مسئولیت مسابقات را دارم ، عضو Champions League ای اف سی هم هستم ! کدام شهرستانی اینجوریه ؟  شما باید برای این سمت ها و زحماتی که میکشید یک هزینه ای را بدهید ، منظور از هزینه ، هزینه زمانی و اینجور چیزاست ! من هفته ای یکبار خانواده ام را میبینم ! باقی وقت ها هم مطمئن باشید نه در رستوران هستم و نه در حذب و در هیچ گروهی نیستم و فقط در فوتبال هستم !

 

البته گاهی اوقات اگر ما در امام زاده یحیی برنامه ای داشته باشیم من آنجا حضور پیدا میکنم ! ولی برای هیات فوتبال به اندازه کافی وقت میزارم ، شما نگاه کنید من از صبح درگیرم این فوتبال هستم . بعد از ظهر آمدم و حداقل تا ساعت ۹ شب اینجا هستم . بعضی ها یجایی دچار مشکل میشوند و خودشان نمیتوانند مشکلاتشونو حل کنند و بنده امروز با یکی از نمایندگان مجلس در تهران جلسه داشتم و به ایشان گفتم که من یکشنبه میام .

 

من دوشنبه باید برم مجموع فدراسیون فوتبال و چون خودم عضو هیات رئیسه هستم نمیتوانم جای رئیس هیات بنشینم و برای همین آقای خلردی همراه بنده می آید و باهم آنجا هستیم و من آن بالا در قسمت هیات رئیسه مینشینم و بعد این مجمع باید به مجلس برویم و با نماینده جلسه ای را برگزار کنیم و بعد از مجلس هم باید به کمیته انظباطی برویم و در خصوص بدهی تیم نساجی در رابطه با محمد عباس زاده صحبت کنیم  و بعد از آنجا دوباره باید حرکت کنیم به سمت آمل و … خب ببینید به نظر شما من حتما باید پشت میزم بشینم ؟ بعد از سرکشی در آمل باید به جلسه ی پیشکسوتان برویم و شب برگردم به خانه ام و صبح هم دوباره ساعت ۶ پرواز برای تهران و چهارشنبه دوباره برگردم اینجا ! شما به من یگویید که من دیگه چیکار باید بکنم ؟

 

یک روز وقت بزارید و یه هیات فوتبال تهران بروید ، ببینید هیات فوتبال به تمامی پرسنل خودش حقوق میدهد چون درآمد خوبی دارد ، یعنی رحم نمیکند و از تمامی تیم ها پول میگیرد ، هیات فوتبال تهران از محل ۵درصد سازمان لیگ ۵ تا تیم هم دارد و ۴-۵ میلیارد پول میگیرد . ما به پرسنل خودمان هیچ چیزی نمیدهیم ولی همین آقایون هستند و برای هیات زحمت میشکند ولی ما کارمند هم داریم که از صبح تا شب بندگان خدا اینجا حضور دارند . یک ارباب رجوع نشد در طول این سال ها به اداره کل مراجعه کند و بگوید که این هیات فوتبالی ها جواب بنده را ندادند .

 

 

 

جریان تیم محیا محراب سوادکوه چی بود ؟ مثل اینکه خیلی عجیب غریب بود و آخرشم مالکش تیم را وسط راه رها کرد و تیمشان هم سقوط کرد :

 

در خصوص تیم محیا محراب یک آقایی آمد و گفت میخوام برای سوادکوه تیم داری کنم و ما هم گفتیم چون برای مردم سوادکوه است و آن منطقه فوتبالی ندارد و ما آنها را حمایت کردیم تا این تیم تشکیل شود و شکل بگیرد . بعد پرسیدیم که این تیم برای چه کسی است ، اصلا انگار که یک داستان پشت پرده ای در اینجا وجود داشت و بعد ها شنیدم همین آقا آمده گفته من دیگر قصد تیم داری ندارم .

به ایشان گفتیم که شما به مرحله دوم صعود کردید و حیفه این تیم را رها کنید وی هم در جواب گفت که در استان مازندران یک نفر نیست که به حرف ما گوش کندو برای کار ما ارزش قائل شود ! من هم از ایشان پرسیدم که شما کجایید من خدمتتان برسم ، دیدم ایشان در اداره شان در تهران حضور داشتند و بنده هم حضوری پیش ایشان رفتم و گفتم اجازه بدهید این تیم را نگه داشته باشیم ، آخه این تیم مثل یک نوزاد است و الان مردم شهر سوادکوه به این تیم دل بستند .

ایشان گفتند من دیگر دوست ندارم تیمداری کنم ولی به هر طریقی بود ایشان را راضی کردیم تا ادامه دهند ولی بعد از یک مدت دوباره آمدند و گفتند من میخواهم به خارج از کشور بروم و نمیخواهم تیمداری کنم و میخواهم این تیم را منحل کنم . من هم در جواب ایشان گفتم که این تیم برای مردم سوادکوه است و مگر دست شماست که این تیم را به همین راحتی ها منحل کنید؟ تیم برای ماست و برای مردم سوادکوه است و بنده هم به عنوان نماینده مردم سوادکوه از این تیم دفاع کردم و تیم را گرفتیم . به ما گفت که بر علیه ما شکایت میکند و فلان میکند و …

 

با ایشان دوباره صحبت کردیم و گفتم که ما برای شما احترام قائل هستیم چون یک مدتی آمدید و برای فوتبال اینجا هزینه کردید ولی ما میخواهیم این تیم را برای مازندران و شهر سوادکوه نگه داشه باشیم . من رئیس هیات فوتبال این استان هستم و به نمایندگی از مردم سوادکوه میخواهم این تیم را نگه داشته باشم. بعد از این موضوع ما رفتیم آنجا نشستیم و چند نفر را جمع کردیم علاقمند و زمینشان را هم عوض کردیم  این تیم باقی ماند و نگذاشتیم منحل شود .

 

به عنوان آخرین سوال ؛ تکلیف استادیوم پیر متقی چی میشه ؟ یک روز چمن مصنوعی میارند و یک روز چمن مصنوعی رو مخفی میکنند !؟

 

جهت استحضار شما بگویم که من از سوی فیفا کارشناس چمن تایید شده فیفا هستم و هر سال هم به کشوری سفر میکنم و این موارد را آموزش میدهم . پنج سال پیش این ها یک نفر را خواستند که تحصیلاتشو داشته باشد . بنده در کمیته چمن فیفا  حضور دارم . در قائمشهر اگر یادتان باشد یک روزی یک چمنی آوردند که بنده را بردند برای بازدید ، دیدم در قراردادی که با پیمانکار میبستند اسم من را آورده بودند و گفتند که این چمن را آقای بهروان باید تایید کند . یکی از موضوعات اصلی اختلاف ما با آقای سعادتمند این بود . رفتند چمن را آوردند و من هم رفتم بازدید کردم و حدود یک ساعت بررسی کردم و گفتم که این چمن مورد تایید من نیست .

سر این قضیه تایید نکردن من داستانی به وجود آوردند . من به آنها گفتم که چند تا شرکت خوب میتوانم به شما معرفی کنم که با قیمت خیلی کمتر از این یک چمن خارجی و خیلی خوب بیاوریم که همین اتفاق هم افتاد . آنها در تهران به پیش من آمدند و مثلا گفتند که ما در خدمت شما هستیم و شما بیا اصلا کارشناس ما بشو که من در جواب انها گفتم که من جایگاهم این است در فیفا و در مملکت ، آنوقت من بیام کارشناس شما در شرکتتان شوم ؟عملا میخواست به بنده رشوه بدهد ، گفتم برید کارتان را درست کنید و اسم بنده را هم از درون آن نامه بردارید .

به هر حال کار به جاهای بالا کشید ، از زیر سازی ها ایراد گرفتم و خدا پدر آن شهردار قبلی قائمشهر را بیامرزد که خیلی آدم کاربلدی بود که خودش مهندس عمران بود که نشستیم با همدیگر دوباره زمین را زیرسازی کردیم و الان چمن استادیوم شهید وطنی بهترین چمن مصنوعی در ایران است ، خودم در تمامی مراحل ان حضور داشنم خدا شاهده اگر یک پاپاسی به من بنده چیزی رسیده باشه ولی هرکسی هرجا نظارت میکنه یک درصدی از آن قرار داد را میگیرد ولی من برای مردم قائمشهر و با عشق خودم به مازندران اینکارارو کردم .

الان این چمن مصنوعی استادیوم شهید متقی ساری را هم من دیدم و نوشتم که این چمن مورد تایید بنده نیست ولی تو برنامه هست که این استادیوم چمن مصنوعی شود .

آقای مدیر کل گفتند که شهرداری میخواد در استادیوم متقی سالن بزند ، من گفتم که مشکلی نداره سالن بزنند ولی به شرطی که به زمین لطمه وارد نشود ، چه اشکالی دارد ، اصلا شهرداری بیاد و بهره برداری کند . شهرداری باید بیایید و زمین را اضافه کند نه اینکه همین زمینی که ما داریم را استفاده کند ، این که کار مهمی نیست ! به هرحال گفتم که از این موضوع استقبال کنیم و حالا اینکه مدیریت برعده چه کسی باشد هم این یک بحث جداست که با آقای مدیرکل مفصل راجب این قضیه صحبت کردیم .

 

صحبت های پایانی شما را میشنویم :

 

فوتبال در استان ما پیشرفت نمیکند مگر اینکه یک مجموعه ای با هم هماهنگ کار کنند و با برنامه عمل کنند یعنی انها برنامه محور باشند نه شخصیت محور ، فوتبال در استان ما به جایی نخواهد رسید مگر اینکه تیم ها خوب پشتسبانی بشوند و حامیان مالی بیاییند و واقعا کمک کنند . آنهایی که واقعا میخواهند بیاییند به فوتبال مازندران کمک کنند ما دست و پایشان را میبوسیم ولی بیایند تیم داری کنند و با شایستگی اینکارو انجام بدهند نه اینکه دو روز بیاییند و سختی هارو ببینند و وسط کار بگویند که ما پولی برای ادامه کار نداریم . تیم مثل یک طفل و نوزادی است که شما اختیارش دست خودتان است که این نوزاد را به دنیا بیاوردیش ولی وقتی که به دنیا آمدش نمیتوانید بگوید که چون این نوزاد مال من است میخواهم بکشمش ! اونوقت با اینکار قانون جلوی شما را خواهد گرفت .

پاسخی بگذارید