تاریخ: ۸:۰۱ :: ۱۳۹۴/۰۸/۲۵
نام نویسنده: sobhan

مازند اسپرت ؛ مایکل فلپس شناگر آمریکایی با ۲۴ مدال رنگارنگ نام خود را در صدر رکوردداران کسب مدال در طول تاریخ المپیک ثبت کرده است. به گزارش مازند اسپرت ؛ نخستین بازی‌های المپیک از سال ۱۸۹۶ به میزبانی آتن آغاز شد و بعد از آن این رقابت‌ها هر ۴ سال یکبار پیگیری شد. رقابت‌هایی […]

مازند اسپرت ؛ مایکل فلپس شناگر آمریکایی با ۲۴ مدال رنگارنگ نام خود را در صدر رکوردداران کسب مدال در طول تاریخ المپیک ثبت کرده است.

خبرگزاری فارس: از صدرنشینی فلپس تا پایان رکورد 48 ساله ژیمناست‌کار روسی + عکس

به گزارش مازند اسپرت ؛ نخستین بازی‌های المپیک از سال ۱۸۹۶ به میزبانی آتن آغاز شد و بعد از آن این رقابت‌ها هر ۴ سال یکبار پیگیری شد. رقابت‌هایی که کشورها در تلاش هستند علاوه بر به رخ کشیدن قدرت ورزشی‌شان، قدرت فرهنگ و سیاست‌شان را به جهانیان نشان دهند.

همه ورزشکاران نیز در تلاش هستند تا با ثبت رکورد در ابعاد مختلف نام خود را در تاریخ المپیک ثبت کنند. یکی از این موارد کسب مدال است. یکی از نکات جالبی که می‌توان با آن آشنا شد ورزشکارانی هستند که در طول تاریخ المپیک نام خود را به عنوان رکورددار در کسب مدال‌ ثبت کرده‌اند که در صدر این مدال‌آوران نام مایکل فلپس، شناگر آمریکایی به چشم می‌خورد.

در زیر با برخی از این ورزشکاران آشنا می‌شوید:

فلپس:

این ورزشکار در تاریخ ۳۰ ژوئن ۱۹۸۵ در آمریکا به دنیا آمد و در طول دوره قهرمانی خود در ۴ دوره المپیک حضور داشته و در مجموع ۲۴ مدال (۱۸ طلا، ۲ نقره و ۲ برنز) را در کارنامه دارد. وی از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۲ در المپیک‌ها شرکت داشته و به نظر می‌رسد بعد از المپیک ریو از دنیای قهرمانی خداحافظی کند.

لاریسا لاتینینا:

این ورزشکار روسی ۲۷ دسامبر ۱۹۳۴ در اوکراین متولد شد. این ژیمناست اوکراینی به مدت ۴۸ سال رکوددار بیشترین تعداد مدال در طول تاریخ المپیک بود تا اینکه مایکل فلپس رکورد وی را شکست. لاریسا در طول ۳ دوره المپیکی که از سال‌های ۱۹۵۶ تا ۱۹۶۴ شرکت داشته در مجموع ۹ طلا، ۵ نقره و ۴ برنز را به دست آورده است.

مارک اسپیتز:

این شناگر آمریکایی ۱۰ فوریه ۱۹۵۰ در کالیفرنیا به دنیا آمد. وی در المپیک ۱۹۷۲ مونیخ موفق به کسب ۷ مدال طلا شد رکوردی که در المپیک ۲۰۰۸ پکن توسط فلپس با ۸ مدال طلا شکسته شد. اسپیتز در سال ۱۹۶۸ نیز در المپیک مکزیک حضور داشت که در مجموع دو دوره المپیک با ۹ طلا، یک نقره و یک برنز پرونده خود را در این رقابت‌های بزرگ بست.

پاوو نورمی:

این دوومیدانی‌کار فنلاندی در سال ۱۸۹۷ به دنیا آمد و در دوم اکتبر ۱۹۷۳ در سن ۷۶ سالگی چشم از دنیا بست. این ورزشکار با نام پرونده فنلاندی در جهان شناخته شده بود. نورمی ۹ طلا و ۳ نقره را در کارنامه دارد و در طول دوران قهرمانی خود در سال‌های ۱۹۲۰، ۱۹۲۴ و ۱۹۲۸ در المپیک شرکت کرده بود. وی در سال ۱۹۲۰ در دوی ۵ هزار متر مدال نقره و در ۱۰ هزار متر به مدال طلا دست پیدا کرد. دوومیدانی کار فنلاندی در ادامه فعالیت خود در دوی ۱۵۰۰ و ۵ هزارمتر موفق به ثبت رکورد جهانی شد.

کارل لوییز:

این دوومیدانی‌کار آمریکایی یکی از ۴ ورزشکار المپیکی است که ۹ مدال طلا را در کارنامه خود دارد. وی اول جولای ۱۹۶۱ به دنیا آمد و المپیک ۱۹۸۴ لس‌آنجلس نخستین حضور این ورزشکار محسوب می‌شود که موفق ۴ مدال طلا را به دست آورد. وی در مجموع ۴ دوره حضور در المپیک ۹ مدال طلا و یک نقره را به دست آورد.

بیرجیت فیشر:

کانوسوار تیم ملی بانوان آلمان در ۶ دوره المپیک حضور داشته است. این ورزشکار ۲۵ فوریه ۱۹۶۲ در آلمان متولد شد. وی در سال ۱۹۸۰ برای نخستین بار در المپیک شرکت کرد و با ۱۸ سال سن عنوان جوان‌ترین شرکت‌کننده را به خود اختصاص داد. این قایقران آلمانی همچنین در سال ۲۰۰۴ در آخرین المپیک خود با ۴۲ سال سن مسن‌ترین ورزشکار این رقابت‌ها بود. فیشر همچنین از سال ۱۹۷۸ تا ۲۰۰۵ در رقابت‌های جهانی ۳۸ مدال رنگارنگ را کسب کرده است. ۸ طلا و ۴ نقره حاصل کار او در المپیک است.

ساوائو کاتو:

این ژیمناست ژاپنی با حضور در ۳ دوره المپیک در مجموع ۱۲ مدال (۸ طلا، ۳ نقره و یک برنز) را کسب کرده است. وی ۱۱ اکتبر ۱۹۴۶ در ژاپن به دنیا آمد. کاتو در سال ۱۹۶۸ برای نخستین بار با برادر بزرگتر خود در المپیک شرکت کرد و مدال طلای تیمی را کسب کردند. وی در بین ۱۰ ورزشکار برتر جهان است که ۸ مدال طلا را در کارنامه دارد. کاتو در حال حاضر استاد دانشگاه تی‌سوکوبا است.

انتهای پیام/ک

 

پاسخی بگذارید