تاریخ: ۱۰:۰۵ :: ۱۳۹۴/۰۸/۲۳
نام نویسنده: sobhan

رمربی جدید تیم ملی افغانستان که برای اولین‌بار با شاگردانش رو به رو شده، در اولین جلسه تمرینی جدیت و سخت‌گیری فراوانی را به اعضای تیم نشان داد و با برخورد فوق‌العاده مقرراتی، سیاست و فلسفه فوتبالی‌اش را به رخ کشید. به گزارش مازند اسپرت ،«فیروز مشعوف» از خبرنگاران ورزشی افغانستان در یادداشتی به بیان […]

رمربی جدید تیم ملی افغانستان که برای اولین‌بار با شاگردانش رو به رو شده، در اولین جلسه تمرینی جدیت و سخت‌گیری فراوانی را به اعضای تیم نشان داد و با برخورد فوق‌العاده مقرراتی، سیاست و فلسفه فوتبالی‌اش را به رخ کشید.

خبرگزاری فارس: «سگرت» با فوتبال افغانستان چه خواهد کرد؟

به گزارش مازند اسپرت ،«فیروز مشعوف» از خبرنگاران ورزشی افغانستان در یادداشتی به بیان آنچه که در جریان اولین تمرین تیم ملی فوتبال افغانستان در تهران با سرمربی‌گری «پیتر سگرت» برگزار شد، پرداخت. 

در این یادداشت آمده است: تیم‌های افغانستان و کامبوج روز پنجشنبه در ورزشگاه تختی تهران از گروه E رقابت‌های مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه به مصاف هم رفتند که تیم ملی فوتبال افغانستان با حساب ۳ بر صفر موفق به شکست حریفش شد. 

این بازی برای تیم ملی فوتبال افغانستان از چندین لحاظ حائز اهمیت بود زیرا شکست‌های پی در پی این تیم در بازی‌های گذشته، کام فوتبالی تیم ملی و هوادانش را تلخ کرده بود. این تیم در ۵ بازی گذشته خود ۴ شکست و تنها یک پیروزی کسب کرده بود و علیرغم نمایش خوب در چندین مسابقه، صاحب پیروزی نشده بود. 

اسلاون اسکلزیچ

با این حال پس از کش و قوس‌های فراوان پس از شکست ۵ بر ۲ برابر سوریه، فدراسیون فوتبال افغانستان تصمیم به برکناری سلاون اسکلزیچ از سمت مربی‌گری در تیم ملی گرفت. 

برکناری اسکلزیچ آنهم در جریان رقابت‌های مقدماتی جام جهانی و پیش از مسابقات قهرمانی جنوب آسیا، باعث واکنش‌های مثبت و منفی زیادی در فضای فوتبالی افغانستان شد. 

عده‌ای مخالف و عده‌ای موافق برکناری مربی بوسنیایی – آلمانی تیم بودند. 

شماری از مردم اسکلزیچ را به خاطر بازی دادن به ضمیر داوودی در خط دفاع و دعوت نکردن یوسف شیردل به خاطر اختلافات، عامل اصلی نتیجه نگیری تیم ملی می‌دانستند و شماری دیگر نیز تاکتیک‌های او را در تیم ملی تاثیر گذار خوانده و به آینده حضور او در تیم ملی فوتبال افغانستان امیدوار بودند. 

افغانستان پس از شکست مقابل ژاپن در دو مسابقه بعدی خود برابر سنگاپور و سوریه در حالی تن به شکست داد که به مراتب نسبت به حریفان خود در میدان بهتر ظاهر شد. 

سرمربی جدید

اما آنچه بیشتر از همه خودنمایی می‌کرد، حضور سرمربی جدید و جایگزین اسکلزیچ آنهم در آستانه ششمین دیدار افغانستان در مقدماتی جام جهانی بود. 

پس از برکناری اسکلزیچ شایعاتی مبنی بر حضور یک مربی هلندی روی نیمکت افغانستان شنیده شد و فدراسیون فوتبال افغانستان نیز مدعی شده بود که در حال گفت‌وگو با یکی از مربیان طراز اول فوتبال جهان است. حرفی که باعث واکنش‌های فراوان در صفحات اجتماعی نیز شد. 

پیتر سگرت

پس از نزدیک به ۱۰ روز مشخص شد نه سرمربی جدید هلندی است و نه مربی طراز اول جهانی قرار است هدایت تیم ملی افغانستان را بر عهده بگیرد. 

پیتر سگرت کروات، سرمربی پیشین تیم ملی فوتبال گرجستان که بیشتر سوابق کاری‌اش در کشور آلمان سپری شده از سوی فدراسیون فوتبال به عنوان سرمربی جدید تیم ملی فوتبال بعنوان جانشین اسکلزیچ معرفی شد. 

سگرت یک هفته پس از انتخاب با علی عسکر لعلی به کابل آمد و در جریان یک نشست خبری قرار داد رسمی ۵ ساله‌ای را با فدراسیون فوتبال افغانستان امضا کرد. 

سگرت حتی چند ساعت را هم در کابل سپری نکرد. او پس از امضای قرارداد همراه با بازیکنان داخلی و دستیارش علی عسکر لعلی، کابل را به مقصد دبی و سپس تهران ترک کرد تا برای نخستین بار تیم ملی را در دیداری رسمی هدایت و در دست بگیرد. 

حضور در تهران

اولین جلسه تمرینی تیم ملی روز دوشنبه و پس از چند ساعت حضور و اقامت ملی پوشان در مجموعه ورزشی شیرودی تهران برگزار شد. 

سرمربی جدید که برای اولین بار با شاگردانش روبه رو شده بود در اولین جسله تمرینی جدیت و سخت گیری فراوانی را به اعضای تیم نشان داد و با برخورد فوق العاده جدی و مقرراتی‌اش سیاست و فلسفه‌ای فوتبالی‌اش را به همه معرفی کرد. 

بازی با کامبوج

تمرینات تیم ملی فوتبال پس از سه روز به کار خود پایان داد و شگرت برای نخستین بار در دیداری رسمی مقابل کامبوج روی نیمکت افغانستان نشست. 

وی در این دیدار تیم ملی افغانستان را با ترکیبی جدید و جوان راهی میدان کرد، طوری که پس از اعلام ترکیب تعجب زیادی را در میان اهالی مستطیل سبز به وجود آمد. 

افغانستان در مسابقه‌ای که با حضور ۳۰۰۰ نفر در ورزشگاه تختی برگزار شد با حساب ۳ بر صفر از سد کامبوجی که در خانه‌اش نیز به افغانستان باخته بود به برتری رسید تا پیتر کارش را با پیروزی در تیم ملی فوتبال افغانستان آغاز کند. 

مصطفی زازی، نورالله امیری و خیبر امانی زننده گل‌های افغانستان در این مسابقه بودند که توانستند ۳ امتیاز شیرین را برای افغانستان به ارمغان بیاورند.

به نظر می‌رسد افغانستان با کسب این پیروزی از لحاظ روانی آرام‌تر شده و برای مسابقات بعدی نیز با انگیزه بهتری روانه میدان خواهد شد. 

از سویی هم پیروزی مقابل کامبوج، شاگردان پیتر را برای صعود به جام ملت‌های آسیا نیز امیدوار کرد. 

آینده تیم ملی افغانستان

با توجه به خصوصیات و تجارب فراوان پیتر در عرصه مربیگری، انتظار می‌رود وی بتواند در تیم ملی افغانستان تاثیر گذار واقع شود و فوتبال افغانستان را صاحب سبک کند. سیاست و فلسفه‌ای فوتبالی وی با توجه به شرایط موجود در افغانستان و فضای فوتبالی این کشور می‌تواند در خیلی از موارد با تاثیر مثبت همراه شده و فوتبال افغانستان را از لحاظ تاکتیکی متغیر کند. 

او که معیار اصلی‌اش نظم است، اعلام کرده، سعی می‌کند بیشتر به کابل سفر کند تا از نزدیک شاهد فوتبال افغانستان باشد. 

این در حالی است که اسکلزیچ سرمربی پیشین تیم ملی افغانستان در طول یک سالی که هدایت تیم را بر عده داشت تنها ۳ بار به کابل سفر کرد. 

فدراسیون فوتبال افغانستان

در این میان آنچه مهم است عملکرد فدراسیون فوتبال افغانستان و وعده‌هایش به مربی کروات است. فدراسیون چقدر می‌تواند به خواسته‌های سگرت لبیک بگوید و سطح توقع برای نتیجه‌گیری در مسابقات از وی چقدر است؟ آیا اگر افغانستان باز هم در مقابل قدرت‌های آسیا با توجه به بضاعت فوتبالی‌اش شکست بخورد سگرت هم به عاقبت اسکلزیچ دچار خواهد شد؟ 

به هر حال دیدار بعدی تیم ملی فوتبال افغانستان برابر تیم قدرتمند و نامدار ژاپن در توکیو خواهد بود. 

مسابقه‌ای که می‌تواند به سوال‌ها و اما و اگر‌های زیادی از جمله عملکرد پیترسگرت پاسخ دهد.

پاسخی بگذارید