تاریخ: ۷:۳۳ :: ۱۳۹۴/۰۸/۱۷
نام نویسنده: sobhan

سال ها بود فوتبال ایران با ورزشگاه یکصدهزارنفری آزادی برای رقبایش در عرصه بین المللی خط و نشان می کشید، ورزشگاهی که دیگر تاب رقابت با ورزشگاه های مدرن و شیک منطقه را نداشت.   بفرما فوتبال اروپایی تماشا کن! به گزارش مازند اسپرت ، در شرایطی که تمام کشورها هم سو با دنیا با […]

سال ها بود فوتبال ایران با ورزشگاه یکصدهزارنفری آزادی برای رقبایش در عرصه بین المللی خط و نشان می کشید، ورزشگاهی که دیگر تاب رقابت با ورزشگاه های مدرن و شیک منطقه را نداشت.

 

بفرما فوتبال اروپایی تماشا کن!

به گزارش مازند اسپرت ، در شرایطی که تمام کشورها هم سو با دنیا با ساخت ورزشگاه های مدرن و استاندارد هم در راه کسب در آمد گام بلندی برداشتند هم در راه جذب تماشاگر فوتبال ایران که برای هر بازی تیم های باشگاهی اش ۱۲۰ هزار نفر تماشاگر به ورزشگاه می کشاند به خاطر امکانات کم و نداشتن ورزشگاه های مدرن و به روز از موهبت طرفدار غافل شد تا حالا برای بازی تیم های بزرگش تنها ۴ تا ۵ هزار نفر به ورزشگاه بیاید. متعاقب این اتفاق بازی های تیم ملی ایران هم تحت الشعاع قرار گرفت تا جایی که با گذشت تنها یک دهه دیدیم برای بازی ایران – ژاپن که روزی سکوهای ورزشگاه بزرگ ازادی پذیرای طرفداران نبود تنها ۲۰ تا ۳۰ هزار نفر به ورزشگاه آمدند. بله، ازادی دیگر به تنهایی جوابگوی آبرو و اعتبار فوتبال ایران نبود و نیاز داشتیم تا مثل همه کشورها صاحب ورزشگاه های مدرن و شیک شویم که استارت این کار از چند سال پیش زده شد تا امروز آماده بهره برداری از ورزشگاه های مدرن باشیم .ورزشگاه هایی که می توانند رقیبی جدی برای آزادی در راه میزبانی از بازی های تیم ملی هم باشند و ابروی فوتبال ایران را در سطح منطقه بخرند.

امام رضا(ع)؛ مدرن و زیبا

استادیوم ۳۰۰۰۰ نفری امام رضا (ع) در زمینی به مساحت ۵/۴ هکتار و با زیربنای حدود ۲۰۰۰۰ متر مربع در تقاطع بلوار خیام و فردوسی و در ضلع شرقی سایت ۱۲ هکتاری مجموعه ورزشی آستان قدس رضوی احداث شده است.با بهره برداری از این استادیوم که علاوه بر پیست دو و میدانی و امکانات موجود در یک استادیوم فوتبال استاندارد (طبق استانداردهای فیفا) مجهز به ۱۰ سالن ورزشی استاندارد ، پارکینگ و امکانات فرهنگی و رفاهی دیگر از قبیل آمفی تئاتر ، سالن های سمینار ، سالن غذا خوری ، موزه افتخارات ورزشی آستان قدس رضوی ، کلاس های مربیگری و … می باشد. وجه تمایز اصلی استادیوم امام رضا (ع) با سایر استادیوم های داخل کشور در شکل گیری سالن های ورزشی با عملکردهای متنوع در فضای زیر سکوی تماشاچیان فوتبال می باشد که به پویایی و بقاء پروژه در دراز مدت کمک شایانی خواهد نمود. کلیه سالن های ورزشی مجهز به پیشرفته ترین سیستم های تاسیساتی بوده و دارای تهویه مطبوع و گرمایش و سرمایش هوشمند می باشد.این پروژه ۱۰ سالن ورزشی به مساحت ۹۰۰۰ متر مربع و امکانات جانبی مورد نیاز آن پیش بینی گردیده است.جایگاه ویژه مجموعه در ۵ سطح شامل فضاهای اداری و پذیرایی ، سالن های سمینار و آمفی تئاتر به ظرفیت ۵۰۰ نفر با زیر بنای مجموع ۷۰۰۰ متر مربع پیش بینی گردیده است.عملیات سازه ای مجموعه با پیشرفت ۱۰۰ درصدی تکمیل گردیده است و عملیات نازک کاری در کل مجموعه دارای پیشرفت فیزیکی ۷۵ درصدی می باشد.با عنایت به اجرای پوشش جایگاه های استادیوم امام رضا (ع) ، مشاور اقدام به تحقیق و مطالعه بر روی شیوه های مختلف اجرای پوشش در استادیوم ها و سالن های ورزشی در سطح کشور و موارد مشابه در خارج از کشور نمود و پروژه های اجرا شده بسیاری ، از جوانب مختلف مورد بررسی و تحلیل قرار گرفت. نظر به اینکه تاکنون در هیچکدام از پروژه های استادیوم در سطح کشور پوشش با این ابعاد و سطوح اجرا نشده است ، مطالعات گسترده ای روی طرح پوشش استادیوم ها در خارج از کشور توسط مشاور انجام شد. از آنجا که اجرای این طرح نیاز به تکنولوژی و توانمندی خاص دارد در نهایت قرارداد اجرای سازه سقف جایگاه تماشاچیان با یک شرکت معتبر فرانسوی منعقد گردید که عملیات اجرایی آن طی ماههای اخیر آغاز گردیده است.شایان ذکر است که سقف این مجموعه با مساحت پوشش ۱۸۰۰۰ متر مربع در کشور بی نظیر می باشد.


اختصاصی فولاد؛ شبیه به ورزشگاه آرسنال

این ورزشگاه ۲۷ هزار نفری در اوایل سال ۱۳۹۴ به بهره‌برداری خواهد رسید.البته معمولا پس از اتمام پروژه ها در ایران، ظاهر پروژه تمام شده با ماکت آن تفاوت زیادی دارد و باید دید ورزشگاه فولاد هم چنین وضعی خواهد داشت یا خیر؟این ورزشگاه اختصاصی داری ۲ زمین تمرین مجزا، یک زمین مینی فوتبال، سالن بدنسازی، استخر، سونا و سایر امکانات لازم است. این ورزشگاه پس از بهره برداری مدرن ترین ورزشگاه کشور لقب خواهد گرفت.ورزشگاه ۲۷ هزار نفری اختصاصی فولاد یکی از دستاوردهای باشگاه فولاد خوزستان است که می تواند الگویی برای سایر تیم های لیگ برتری باشد. گفته می شود در طراحی این ورزشگاه مدرن ترین روش های ساخت ورزشگاه ها مورد توجه بوده و گویا به یک نمونه خاص توجه زیادی داشته اند  که آن هم استادیوم امارات ورزشگاه اختصاصی آرسنال در لندن است.طراحی این استادیوم که تمام جایگاه تماشاگران آن مسقف است، توسط شرکت مهندسین مشاور پارس گستره انجام شده و با سرعت قابل توجهی توسط شرکت پیمانکار در حال اجراست. تاکنون ۸۰ میلیارد تومان اعتبار صرف ساخت استادیوم اختصاصی ۳۰ هزار نفری فولاد خوزستان شده و این مجموعه فرهنگی ورزشی ۸۴ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. ساخت این ورزشگاه که از آن به عنوان مدرن ترین ورزشگاه کشور نام برده می‌شود، می‌تواند تأثیرات مثبتی در فضای جامعه ورزش خوزستان داشته باشد و امید می‌رود که متولیان این پروژه با تکمیل و افتتاح آن باعث شادی ورزشدوستان پرشمار استان خوزستان شوند.

نقش جهان؛ آرزوی سه دهه ای نصف جهان

طرح ورزشگاه نقش جهان که در ابتدا به ورزشگاه بزرگ یا ورزشگاه المپیک (دهکده المپیک) معروف بود در سال ۱۳۶۷ تعریف و کلنگ آن پس از ایجاد مؤسسه‌ای به نام ورزشگاه بزرگ به منظور پیگیری مراحل ساخت آن، در سال ۱۳۶۸ توسط مدیرعامل وقت این مؤسسه به زمین زده شد. فعالیت‌های آغازین ساخت این ورزشگاه از سال ۱۳۷۲ شروع شد و با خاکبرداری در سال ۱۳۷۴ ادامه پیدا کرد و در ۲۹ مرداد ۱۳۷۵ عملیات اجرایی این ورزشگاه آغاز شد. فاز نخست این ورزشگاه در سال ۱۳۸۱ افتتاح شد و فقط برای مسابقات فوتبال مورد استفاده قرار می‌گرفت که تیم سپاهان در سال‌های ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۶ بازی‌های خانگی خود را در این ورزشگاه برگزار می‌کرد. در سال ۱۳۸۶ این ورزشگاه برای ساخت فاز دوم تعطیل شد. در ۸ آذر ۱۳۹۳، وزارت ورزش و جوانان، مدیریت اجرایی ورزشگاه نقش جهان را برای تکمیل و بهره‌برداری آن به مجتمع فولاد مبارکه واگذار کرد. به گفتهٔ مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه، این ورزشگاه در طی ۲۰ ماه و در سال ۱۳۹۵ تکمیل می‌گردد. این ورزشگاه به مدت ۲۰ سال به باشگاه سپاهان واگذار شده است. استادیوم نقش جهان در شمال شهر اصفهان و در مجاورت باغ فدک واقع می‌باشد فرم استادیوم بیضی شکل و در دوطبقه ساخته خواهد شد که ظرفیت طبقه اول ۴۲ هزار نفر و ظرفیت طبقه دوم ۳۳ هزار نفر پیش بینی شده است. امکانات این مجموعه ورزشی در نوع خود واقعا استثنایی بود گرچه با گذشت نزدیک به دو دهه از استارت ساخت نقش جهان دیگر نمی توان زیاد به این امکانات تکیه کرد.امکاناتی از قبیل چمن طبیعی با زهکشی به وسعت ۱۱ هزار متر مربع، چهار ورودی برای ورزشکاران، تماشاگران و بخش امور اداری و و جایگاه VIP  و  VVIP، پیست دو و میدانی هشت باندی به وسعت ۶ هزار مترمربع، پیست ورزش های ۷ گانه، تونل ماراتن با شیب پنج درصد به طول ۱۱۰ متر،فضاهای اداری و امکانات پیش بینی شده زیر سکوها به وسعت هفت هزار مترمربع و … مسلما روزی که ورزشگاه نقش جهان افتتاح شود فوتبالدوستان نصف جهان به یکی از بزرگ ترین ارزوهای خود خواهند رسید.

پاسخی بگذارید