تاریخ: ۷:۳۲ :: ۱۳۹۴/۰۸/۱۶
نام نویسنده: sobhan

جمعی از اهالی و خانواده کشتی با نگارش نامه‌ای به رئیس جمهور خواستار توجه بیشتر دولت و شورای انقلاب فرهنگی برای ثبت روز «کشتی، ورزش ملی ایران» در تقویم رسمی کشور شدند. به گزارش مازند اسپرت ، بعد از عدم تصویب روزی به عنوان روز «کشتی، ورزش ملی» در تقویم رسمی کشور در آخرین جلسه […]

جمعی از اهالی و خانواده کشتی با نگارش نامه‌ای به رئیس جمهور خواستار توجه بیشتر دولت و شورای انقلاب فرهنگی برای ثبت روز «کشتی، ورزش ملی ایران» در تقویم رسمی کشور شدند.

خبرگزاری فارس: نامه جمعی از اهالی کشتی به رئیس جمهور برای توجه بیشتر دولت به ثبت روز کشتی

به گزارش مازند اسپرت ، بعد از عدم تصویب روزی به عنوان روز «کشتی، ورزش ملی» در تقویم رسمی کشور در آخرین جلسه شوراری عالی انقلاب فرهنگی، جمعی از اهالی و خانواده کشتی با نگارش نامه‌ای به رئیس جمهور خواستار توجه بیشتر دولت و شورای انقلاب فرهنگی برای ثبت این روز در تقویم رسمی کشور شدند.

* متن این نامه به شرح زیر است:

حجت الاسلام و المسلمین، جناب آقای دکتر روحانی

ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

با سلام،

احتراما، همانطور که مستحضرید ورزش کشتی در ایران اسلامی، فقط یک رشته ورزشی نیست. کشتی بخشی از تاریخ و فرهنگ سرزمین ایران است که پیوند تنگاتنگی با اعتقادات مذهبی، ارزش‌های پهلوانی و جوانمردی کشور دارد. کشتی پرچمدار اخلاق و منش پهلوانی است. کشتی پرافتخارترین ورزش کشور در تمامی رویدادهای جهانی به ویژه المپیک، بعنوان یک رویداد بزرگ سیاسی، اجتماعی و فرهنگی در جهان است. بنابراین به نظر می‌رسد این حق این ورزش مظلوم است که بعنوان پرچمدار فرهنگی ورزش ایران، روزی را بعنوان «روز کشتی، ورزش ملی ایران»، به خود اختصاص دهد. آن هم روز پنجم شهریورماه زادروز تولد جهان پهلوان غلامرضا تختی، که نمادی ماندگار از جایگاه ویژه و بالای کشتی، بعنوان ورزش ملی کشور است.

جناب آقای دکتر روحانی، در این راستا ۲ سال است که جشن «روز کشتی»، همزمان با زادروز تولد «جهان پهلوان تختی»، با حضور پرشور جامعه فرهنگی و ورزشی کشور، برگزار می‌شود. در این ۲ سال تلاش‌های زیادی صورت گرفت تا خواست تاریخی جامعه کشتی و ورزش کشور، با علاقمندی و حمایت مسئولان محترم ذیربط، در شورای فرهنگ عمومی کشور، تصویب گردد.

اما متأسفانه شنیده می‌شود که در مرحله نهایی تصویب، در جلسه روز سه شنبه (۱۲ آبان ماه) “شورای عالی انقلاب فرهنگی”، که در حضور حضرتعالی، بعنوان عالی‌ترین مقام اجرایی کشور برگزار گردید، مخالفت‌های پنهان برخی افراد که گویا متاسفانه نسبتی هم با جامعه ورزش دارند، با این امر مهم و ملی، موجب گردیده، که موضوع نامگذاری روز پنجم شهریور ماه به عنوان «روز کشتی ورزش ملی»، فعلا مسکوت بماند.

لذا ما جمعی از مدال‌آوران و پیشکسوتان کشتی کشور، به نمایندگی از میلیون‌ها نفر ایرانی علاقمند به این ورزش پهلوانی، از حضرتعالی تقاضا داریم، به دلیل حفظ حرمت جهان پهلوان تختی، بعنوان نماد اخلاق مداری در ورزش ایران و به احترام جایگاه فنی و فرهنگی ویژه کشتی در ایران که قدمتی برابر با تاریخ این سرزمین دارد، دستور فرمایید این موضوع در اسرع وقت مجددا در دستور کار شورای انقلاب فرهنگی قرار گرفته و بعنوان یک حمایت معنوی و ملی، روز پنجم شهریورماه، روز تولد جهان پهلوان تختی، بعنوان «روز کشتی، ورزش ملی ایران»‌ در تقویم کشور ثبت گردد.

موفقیت روز افزون جنابعالی و دولت را در خدمتگزاری به مردم عزیز ایران از درگاه خداوند متعال خواستاریم.

پاسخی بگذارید