تاریخ: ۱۳:۱۶ :: ۱۳۹۹/۰۵/۲۲
نام نویسنده: مرتضی خالقی

شهرآورد نود و سوم، هشتمین شهرآوردی است که در تابستان داغ شهریور برگزار خواهد شد.

به گزارش مازند اسپرت (مازند ورزش)،

استقلال و پرسپولیس در دیدار نیمه نهایی جام حذفی باید به مصاف هم بروند. دیداری که در آن خبری از مساوی نخواهد بود و باید یک تیم راهی دیدار فینال شود. جدا از اینکه این برای نخستین بار در تاریخ است که در مرحله نیمه نهایی جام حذفی، شاهد شهرآورد خواهیم بود، بد نیست بدانید که دو تیم تاکنون ۷ بار در شهریور ماه به مصاف هم رفته اند.

شش تایی های معروف

اولین تقابل دو تیم در شهریور، برمیگردد به همان تقابل معروف سرخابی ها. دیداری که با برتری ۶ گله سرخپوشان به پایان رسید. دو تیم در ۱۶ شهریور ۵۲ در چارچوب رقابت های لیگ تخت جمشید به مصاف هم رفتند. پرسپولیس در آن دیدار موفق شد با گل های کلانی، مرحوم ایرج سلیمانی (۲گل) و هت تریک مرحوم همایون بهزادی، با نتیجه ۶ بر صفر از سد تاج سابق و استقلال فعلی عبور کند و پس از گذشت ۴۷ سال از آن دیدار، همچنان این بازی پرگل ترین و قاطع ترین پیروزی در شهرآورد ها بوده است.

 

 

تساوی در تقابل دوم

دو تیم دومین بار در ۱۸ شهریور ۶۸ در رقابت های باشگاه های تهران به مصاف هم رفتند که حاصل کار دو تیم، تساوی یک – یک بود. در آن دیدار که با قضاوت محمد صالحی انجام شد، ابتدا فرشاد پیوس سرخپوشان را یپش انداخت اما جعفر مختاری فر کار را به تساوی کشاند و دیدار با همان نتیجه به پایان رسید.

دو تا به تیر، دو تا به تور، بلا به دور

استقلال که با پرویز مظلومی روزگار خوبی را می گذراند، در شهرآورد شماره ۷۲ در تاریخ ۲۵ شهریور ۹۰ توانست از سد پرسپولیس عبور کند. آبی پوشان که فصل قبلش توانسته بودن رفت و برگشت از سد پرسپولیس بگذرند، با روحیه مضاعفی پای به میدان نبرد گذاشتند. در آن دیدار که قضاوتش بر عهده محسن ترکی بود، استقلال تیم برتر میدان بود و با گل های مجیدی و جباری از سد پرسپولیس گذشت. تیم حمید استیلی در آن بازی صاحب یک ضربه پنالتی شد که محمد نوری آن را به بیرون زد. جباری و میداوودی نیز دو بار تیر دروازه میثاق معمارزاده را به لرزه درآوردند تا روزنامه استقلال جوان پس از این دیدار تیتر بزند: «دو تا به تیر، دو تا به تور، بلا به دور»

 

 

صفر صفر های کسل کننده

سه شهرآورد شماره ۷۶ ، ۷۸ ، ۸۴ دو تیم در تاریخ های سوم شهریور ۹۱، پانزدهم شهریور ۹۲ و بیست و شش شهریور ۹۵ برگزار شد که با تساوی بدون گل به پایان رسید. استقلال و پرسپولیس در حد فاصل دربی ۷۶ تا ۷۹، چهار بار پیاپی به تساوی بدون گل رضایت دادند که آن دیدارهای سرد، کسل کننده و بی روح، صدای همگان را درآورد. محسن ترکی و علیرضا فغانی (۲بار) قضاوت این سه دیدار که در شهریور ماه برگزار شد را برعهده داشتند.

 

اولین و آخرین دربی استراماچونی

آخرین دربی دو تیم در شهریور نیز برمیگردد به ابتدای همین لیگ امسال در تاریخ ۳۱ شهریور ۹۸٫ جایی که دو تیم با هدایت مربیان خارجی به مصاف هم رفتند. استقلال مدل استراماچونی، برای اولین بار در طول فصل، با سیستم ۳-۵-۲ به میدان رفت و تا آخرین ثانیه های بازی نیز عملکرد خوبی داشت. آبی پوشان در این بازی صاحب یک ضربه پنالتی شدند که علیرضا بیرانوند توانست پنالتی علی کریمی را مهار کند. در حالیکه بازی رو به پایان بود، تعویض طلایی کالدرون پایه گذار گل تیمش بود. مهدی عبدی بازیکن ۲۱ ساله و قائمهشری پرسپولیس که در دقایق پایانی به بازی آمد، در دقیقه ۸۱ صاحب یک فرصت شد که ضربه او به تیرک دروازه برخورد کرد اما دربرگشت توپ به پشت حسینی خورد و وارد دروازه گردید. پرسپولیس در دقایق پایانی شهرآورد ۹۱ توانست به گل برتری رسیده و ۳ امتیاز حساس این دیدار را از آن خود کند.

 

حالا نود و سومین شهرآورد دو تیم باید در تاریخ چهارم شهریور ۹۹ و از ساعت ۲۰:۳۰ در ورزشگاه خالی از تماشاگر آزادی برگزار شود. این دومین بار است که شهرآورد دو تیم بدون تماشاگر برگزار می شود. اولین مورد آن بازمیگردد به دربی شماره ۳۹ دو تیم که با حکم کمیته انضباطی در بندرعباس و بدون حضور تماشاگر برگزار گردید.

پاسخی بگذارید