پروتکل‌های بهداشتی که رعایت نمی‌شوند
تاریخ: ۸:۲۴ :: ۱۳۹۹/۰۴/۰۷
نام نویسنده: تحریریه
شیوع کرونا در مازندران این‌بار از سالن‌های ورزشی !؟

برخی از سالن های ورزشی مازندران، به صورت شبانه‌روزی در حال فعالیت هستند و برخی دیگر اجازه بازگشایی ندارند، اینکه پروتکل‌های بهداشتی را اصلا رعایت نمی‌کنند به یکطرف، اما اینکه چرا برخی سالن های دولتی اجازه فعالیت دارند و برخی دیگر حق بازگشایی ندارند سوالی در ذهن‌ها ایجاد می‌کند که آیا کرونا در مازندران این‌بار از سالن‌های ورزشی شیوع می‌یابد.

به گزارش مازند اسپرت (مازند ورزش)،برخی از سالن های ورزشی مازندران، به صورت شبانه‌روزی در حال فعالیت هستند و برخی دیگر اجازه بازگشایی ندارند، اینکه پروتکل‌های بهداشتی را اصلا رعایت نمی‌کنند به یکطرف، اما اینکه چرا برخی سالن های دولتی اجازه فعالیت دارند و برخی دیگر حق بازگشایی ندارند سوالی در ذهن‌ها ایجاد می‌کند که آیا کرونا در مازندران این‌بار از سالن‌های ورزشی شیوع می‌یابد.

پس از حدود سه ماه تعطیلی سالن‌های ورزشی، به دلیل شیوع و گسترش ویروس کرونا در کشور، این اماکن و با تصویب ستاد ملی مقابله با کرونا و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی چند وقتی است که به صورت نیمه‌وقت، بازگشایی شده اند.

برابر ابلاغیه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، آخرین تصمیمات درباره از سرگیری فعالیت‌های ورزشی به شرح ذیل اعلام شده بود:

۱-هیچ محدودیتی در بازگشایی اماکن و سالن‌های ورزشی در کلیه رشته‌های ورزشی در مناطق سفید وجود ندارد.
۲- شروع فعالیت باشگاه‌های بدنسازی به‌صورت انفرادی و دیگر رشته‌های ورزشی انفرادی و استخرهای روباز در مناطق زرد با رعایت پروتکل‌های بهداشتی منعی ندارد.
۳-در شهرهای قرمز، رشته‌های انفرادی با تماس متوسط مانند بدنسازی و پرورش اندام با تأییدیه فضای فیزیکی توسط مرکز بهداشت شهرستان دانشگاه‌های علوم پزشکی یا دفاتر خدمات سلامت از اول خردادماه منعی ندارد.
۴- فعالیت رشته‌های ورزشی پربرخورد و تیمی در شهرهای زرد و قرمز همچنان ممنوع است.
۵- قبل از شروع به کار همه کارکنان شاغل در اماکن ورزشی انجام تست PCR الزامی است.
۶-پذیرش ورزشکاران مشکوک و بیمار در همه اماکن ورزشی ممنوع است.
۷-ثبت‌نام تمام باشگاه‌های ورزشی در سامانه وزارت بهداشت به نشانی www.salamat.gov.ir قبل از بازگشایی الزامی است.
۸-برگزاری مسابقات در هر شهری که بازگشایی انجام شده است، منوط به تأییدیه معاونت بهداشت وزارت بهداشت است.

در ادامه این اطلاعیه تصریح شده است: فعالیت ورزشی در تمام اماکن ورزشی فوق بایستی با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و دستورالعمل‌های بهداشتی و تحت نظارت افسران کنترل سلامت فدراسیون پزشکی ورزشی و هیئت‌های تابعه آن انجام می‌شود.

در استان مازندران برخی از سالن های ورزشی به صورت شبانه‌روزی در حال فعالیت هستند و برخی دیگر اجازه بازگشایی ندارند. اینکه پروتکل های بهداشتی را اصلا رعایت نمی کنند به یک طرف، اما اینکه چرا برخی سالن‌های دولتی اجازه فعالیت دارند و برخی دیگر از این سالن‌های دولتی حق بازگشایی ندارند سوالی است ذهن‌ها را درگیر خود کرده است.

علت بازگشایی سالن های خصوصی و عدم بازگشایی برخی سالن های دولتی خودش دنیای حرف دارد که چه فرقی بین سالن های خصوصی و دولتی وجود دارد، آیا ورزشکاران در سالن های خصوصی از ابتلا به کرونا در امان هستند یا سالن های دولتی آنقدر آلوده و مشکل‌دار است که امکان مبتلا شدن به کرونا در آن بیشتر از سالن های خصوصی است؟

بسیاری از ورزشکاران در گفت‌وگو با ایسنا به این نکته اشاره می‌کنند که اگر قرار بر پیشگیری از ویروس کرونا بود که اصلا نباید هیچکدام از سالن های خصوصی و دولتی بازگشایی می‌شد، مسئولین سالن ها و باشگاه‌داران در این دوران به اندازه کافی متضرر شده اند، حال که اقدام به بازگشایی کرده اند، چه فرقی می کند که سالن خصوصی باشد یا دولتی !؟ متاسفانه نظارتی هم در هیچ یک از سالن های خصوصی و دولتی نیست و رعایت اصول بهداشتی در هیچکدام از سالن ها صورت نمی گیرد.

نکته عجیب تر بازگشایی برخی سالن های دولتی در سکوت است، اگر قرار بر این است که سالن های دولتی باز نباشد و فعالیتی نداشته باشند، پس مسئولین نظارتی نقش خودشان را به درستی انجام نداده اند، چون این روزها برخی سالن های دولتی به صورت جدی در حال فعالیت هستند و هیچگونه موارد بهداشتی را نیز رعایت نمی کنند.

اینکه سالن های خصوصی و دولتی چه فرقی باهم دارند و اینکه هر کدام از این سالن ها به چه مقدار ویروس را می توانند انتشار دهند؛ سوال مبهمی است که موفق نشده ایم پاسخی منطقی برای آن به دست بیاوریم اما بر اساس پروتکل‌های ابلاغی علوم پزشکی، فعالیت در شهرها با رعایت کامل دستورالعمل‌های بهداشتی ابلاغی علوم پزشکی استان در رشته‌های کم خطر اعلام شده بلامانع است. این یعنی اینکه اگر قرار است فعالیتی در سالن ها چه خصوصی و چه دولتی صورت بپذیرد باید با رعایت پروتکل های بهداشتی صورت بگیرد. 

به گزارش ایسنا، متاسفانه این روزها شاهد هستیم که سالن های ورزشی در استان مازندران شروع به ثبت نام با هزینه های آنچنانی کرده اند اما خبری از رعایت موارد بهداشتی نیست و با این وضعیت باید منتظر موج بعدی کرونا، اینبار از درون سالن های ورزشی باشیم./ ایسنا

پاسخی بگذارید