فوتبال کرونایی!
تاریخ: ۶:۵۹ :: ۱۳۹۹/۰۴/۰۵
نام نویسنده: تحریریه
چند مورد جالب در پروتکل بهداشتی لیگ برتر فوتبال ایران

سازمان لیگ فوتبال پروتکل بهداشتی مقابله با ویروس کرونا را اعلام کرد.

به گزارش مازند اسپرت (مازند ورزش)،سازمان لیگ فوتبال امروز (چهارشنبه) پروتکل بهداشتی مقابله با کرونا برای برگزاری رقابت‌های فوتبال را اعلام کرد. در این پروتکل بهداشتی علاوه بر راهکارهای اعلام شده برای ضدعفونی کردن محل برگزاری مسابقه، موارد جالب دیگری هم وجود دارد که در ادامه می‌خوانید:

– تیم‌ها مجاز به استفاده از حداکثر پنج تعویض در زمان ۹۰ دقیقه‌ای قانونی مسابقه هستند. البته این تعویض فارغ از فرصت تعویض در بین دو نیمه، حداکثر طی سه توقف در طول زمان بازی انجام می‌شود. همچنین اگر دو تیم به صورت همزمان قصد انجام تعویض داشته باشند، فرصت تعویض برای هر دو تیم محاسبه می‌شود.

– زمانی که مسابقات حذفی (پلی‌آف و جام حذفی) به اوقات اضافه کشیده می‌شود، تیم‌ها می‌توانند یک تعویض دیگر علاوه بر ۵ تعویض قید شده انجام دهند. در این شرایط تیم‌ها مجاز به استفاده از نهایتا ۶ تعویض در حداکثر ۴ زمان توقف قانونی خود هستند. همچنین تعویض‌ها و فرصت‌های تعویض استفاده نشده در زمان ۹۰ دقیقه‌ای قانونی به وقت‌های اضافه مسابقه منتقل می‌شود.

– باتوجه به افزایش موقت تعداد تویض‌ها، محدودیت استفاده از دو بازیکن زیر ۲۱ سال در لیست ۹ نفره بازیکنان ذخیره تا اطلاع ثانوی برداشته شده و تیم‌ها مجاز به معرفی حداکثر ۹ بازیکن ذخیره با شرایط سنی آزاد در لیست اسامی بازیکنان در یک مسابقه هستند.

– به منظور کمک به پیشگیری از آسیب‌دیدگی بازیکنان و فارغ از شرایط آب‌وهوایی تعداد دو توقف حداکثر سه دقیقه‌ای در طول مسابقه (در محدوده زمانی دقایق ۳۰ و ۷۵ بازی با اعلام داور مسابقه) ایجاد می‌شود.

– کلیه بازیکنان به غیر از زمان گرم کردن و در جریان مسابقه (۱۱ بازیکن اصلی) و همچنین کلیه اعضای کادر فنی تیم موظف به رعایت پروتکل‌های بهداشتی از قبیل استفاده از ماسک و دستکش هستند. البته سرمربی تیم در جریان مسابقه از این امر مستثنی است.

– خارج کردن آب نوشیده شده یا انداختن آب دهان بر روی زمین ممنوع است.

– صحبت، مجادله یا هرگونه ارتباط کلامی با داور، سایر بازیکنان و کادرفنی در جریان مسابقه به خصوص از فاصله نزدیک ممنوع است.

– ورود تیم‌ها از نظر مکانی و زمانی به ورزشگاه باید به صورت مجزا انجام شود و در صورت ورود همزمان آن‌ها، ابتدا تیم مهمان و سپس تیم میزبان وارد رختکن می‌شود.

– در صورت وجود امکنات تعداد رختکن بیشتری در اختیار تیم‌ها قرار گیرد. در صورت وجود تنها یک رختکن برای یک تیم، باید در ابتدا ۱۱ بازیکن اصلی به همراه دروازه‌بان ذخیره در دو گروه شش نفره مجزا وارد رختکن شوند و پس از خروج بازیکنان از رختکن به منظور گرم کردن (۵۰ دقیقه مانده به زمان بازی) بقیه بازیکنان ذخیره (۸ نفر) وارد رختکن خواهند شد.

– قرار دادن اسفنج یا کفپوش ضدعفونی در محل ورودی به زمین مسابقه جهت ضدعفونی کفش‌ها و تغییر ظرفیت نیمکت ذخیره‌ها به واسطه رعایت فاصله اجتماعی ۱.۵ متری. بدیهی است در صورت نیاز به صندلی بیشتر، صندلی‌ها متناسب با طراحی ورزشگاه در فضای پشت نیمکت‌ها یا روی سکوها (در صورت دسترسی مستقیم و آسان) نصب شود.

همچنین در این پروتکل بهداشتی مواردی مانند مجاز نبودن بازیکنان به حمل نماد، بنر یا پرچم، مجاز نبودن به گرفتن عکس تیمی و برگزاری مراسم ابتدایی بازی روی دایره میانی زمین وجود دارد.

پاسخی بگذارید