تاریخ: ۵:۵۴ :: ۱۳۹۹/۰۴/۰۵
نام نویسنده: تحریریه

مدیرعامل سابق باشگاه استقلال گفت: در نامه‌ای که فدراسیون به فیفا ارسال کرده، نتوانسته با لغات خوب بازی کند و آنهایی که اصلاحیه را فرستادند، مرتکب اشتباه شدند.

به گزارش مازند اسپرت (مازند ورزش)،امیررضا واعظ آشتیانی در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس در خصوص نامه‌ فیفا به فدراسیون فوتبال برای اصلاح اساسنامه و اینکه این فدراسیون باید به سازمان غیر دولتی مستقل تبدیل شود، اظهار داشت: این یک بحث حقوقی بسیار ظریف است ولی اعتقاد دارم در نامه‌ای که فدراسیون به فیفا ارسال کرده، نتوانسته با لغات خوب بازی کند و آنهایی که اصلاحیه را فرستادند مرتکب اشتباه شدند.

وی افزود: فدراسیون فوتبال نمی‌تواند یک نهاد خصوصی باشد؛ آن هم در حالی که کمیته المپیک ملی ایران کاملاً مستقل است. اما من از شما سؤال می‌کنم آیا کمیته المپیک به کشور ایران وابسته است یا خیر؟ طبیعتاً هر فدراسیونی وابسته به نهادهای کشورش است و به طور مثال دولت حق دارد روی وزارتخانه و وزارتخانه روی فدراسیون‌ها نظارت داشته باشند.

آشتیانی تأکید کرد: کلمه مستقل در اینجا این معنی را نمی‌دهد که فدراسیون فوتبال تافته جدا بافته باشد. حرف فیفا این است که هیچ سازمان و تشکیلاتی نمی‌تواند خارج از قوانین کشورش عمل کند. مگر می‌شود فدراسیون استقلال داشته باشد و هیچ نهادی در ایران با این فدراسیون کار نداشته باشد؟ برداشت و تحلیل من این است که منظور فیفا عدم دخالت سازمان‌ها در فدراسیون فوتبال است.

وی خاطرنشان کرد: در حقوق بین‌المللی سازمان‌ها و نهادهایی که مستقل هستند هیچ کدام حق دخالت در کار یکدیگر را ندارند. به طور مثال هواپیمایی‌ها، هوافضا، خواربار و سازمان‌هایی که وجود دارند همه مستقل هستند. در کشور ما از فدراسیون‌های ورزشی نیز نهادهای مستقل نام برده می‌شود و سازمان‌های دیگر دخالتی در آنها ندارند. اما خود دولت حق دارد روی آنها نظارت داشته باشد.

مدیرعامل سابق باشگاه استقلال با اشاره به اینکه معنی نظارت در ورزش کشور گم شده است،‌ گفت: موضوع مورد انتقاد و همیشگی من این است که در مجموعه وزارت ورزش فرق نظارت و دخالت را نمی‌داند. اگر یادتان باشد، سال گذشته بود که یک مقام وزارت ورزش در مصاحبه مقابل خبرنگاران اعلام کرد تاریخ برگزاری لیگ برتر فلان روز است. این مصداق بارز دخالت است و همین اظهارنظرها نشان می‌دهد که فرق دخالت و نظارت را نمی‌دانیم.

پاسخی بگذارید