سید ذوالفقار شریفی | کارشناس ورزشی
تاریخ: ۲:۵۷ :: ۱۳۹۹/۰۴/۰۳
نام نویسنده: تحریریه
عوامل عمده توسعه و عدم پیشرفت ورزش بانوان

بانوان ایرانی توانسته‌اند با ابزار ورزش، توانایی‌های خود را در عرصه‌های مختلف نشان دهند. بدیهی است این دسته از بانوان در صورت مهیا بودن شرایط می‌توانند در میادین داخلی و خارجی افتخارآفرین باشند، اما امکانات استان در مقابل ظرفیت موجود، ناچیز است.

به گزارش مازند اسپرت (مازند ورزش)،حضور کمرنگ حامیان مالی از رویدادهای ورزشی بانوان، کم بودن تماشاگران در میدان‌های ورزشی، کمبود بودجه تخصیصی به ورزش بانوان استان و تمرکز مدیران ورزش استان به چند رشته ورزشی خاص از عوامل ضعف ورزش زنان است. همچنین این کم‌توجهی را می‌توان در حمایت‌های برخی مدیران ورزش از ورزش قهرمانی بانوان دید. همچنین کم ارزش تلقی شدن موفقیت‌های بانوان در رسانه ها، کند شدن روند پیشرفت ورزش بانوان به دلیل پراکندگی جغرافیایی، تمایل کم هیأت‌ها در معرفی ورزشکاران زن نسبت به مردان به تیم‌ملی مشکلات اقتصادی و تبعیض در تخصیص اعتبارات به ورزش بانوان از مشکلات مربوط به بخش ورزش بانوان است؛ بنابراین توجه بیشتر به ورزش بانوان در بخش تأمین بودجه، تقویت بعد عاطفی و روانی زنان ورزشکار و برنامه‌ریزی اختصاصی برای همه رشته‌های ورزشی که بانوان در آنها فعالند، می‌تواند برخی از مشکلات ورزش بانوان استان را کاهش دهد.
پخش رسانه‌ای رویدادهای ورزشی از مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار بر توسعه ورزش است تا جایی که از آن به‌عنوان عامل ارتقای صنعت ‌ورزش نام برده می‌شود. از طرف دیگر به دلیل پوشش رسانه‌ای کمتر، ورزش بانوان حامیان مالی کمتری نیز دارد. در واقع یکی از مهم‌ترین عناصری که موجب پیوند رویدادهای ورزشی و اقتصاد شده است، حمایت مالی ورزشی است. با توجه به این مسأله، برنامه‌ریزی و تشکیل جلسات روابط‌عمومی سازمان‌های ورزشی با رسانه‌ها به‌ویژه تلویزیون، در نظر گرفتن امتیازهایی برای رسانه‌ها و عقد قرارداد برای پوشش رسانه‌ای مسابقات قهرمانی زنان و همزمان تلاش در جذب حامیان مالی می‌تواند منافع مالی و روحی زیادی داشته باشد. حضور زنان در ورزش به‌ویژه در سطوح قهرمانی تا حد زیادی می‌تواند جایگاه ویژه‌ای در عرصه بین‌المللی برای کشور و استان ما ایجاد کند.
موفقیت برای ورزشکاران یک کشور در رقابت‌های جهانی و المپیکی به‌طور کلی تقویت‌کننده وجهه و اعتبار آن کشور در جهان خواهد شد و اهمیت این نقش در ایران به‌عنوان کشوری در حال توسعه بسیار زیاد است. در استان مازندران نیز زنان می‌توانند در ایجاد این وجهه پا به پای مردان تلاش کنند، چرا که این استان با داشتن تنوع جغرافیایی و استعدادهای ورزشی مختلف می‌تواند زبان گویای فرهنگ و آداب رسوم ایرانی و اسلامی باشد.
حضور زنان ورزشکار در میدان‌های بین‌المللی و در عرصه ورزش قهرمانی نشان‌دهنده اهمیت نقش زن در جامعه‌اش است چرا که او این توانایی را داشته تا نماینده کشور خود باشد و این حضور می‌تواند پایان‌دهنده انتقادهای موجود مبنی بر مهجور بودن زنان در ایران باشد. به‌طور کلی می‌توان گفت که برگزار نشدن رویدادهای بین‌المللی ورزش بانوان به میزبانی مازندران، مشخص نبودن جایگاه ورزش بانوان در نهادهای مردمی و تشکل‌ها، نبود جایگاه اجتماعی برای حضور بانوان در ورزش، گسترش زندگی آپارتمان‌نشینی، پیشرفت‌های ورزشی بانوان سایر استان‌ها در مقایسه با مازندران و تفکر سنتی حاکم بر ورزش بانوان از مهم‌ترین موانع برای توسعه ورزش بانوان استان است.
بانوان ایرانی توانسته‌اند با ابزار ورزش، توانایی‌های خود را در عرصه‌های مختلف نشان دهند. بدیهی است این دسته از بانوان در صورت مهیا بودن شرایط می‌توانند در میادین داخلی و خارجی افتخارآفرین باشند، اما امکانات استان در مقابل ظرفیت موجود، ناچیز است.
طبق تحقیقات انجام شده و با مقایسه‌ای بین زنانی که در منزل کار می‌کنند و زنانی که بیرون از منزل مشغول به کار هستند، مشخص شده که زنان خانه‌دار نیز فعالیت بدنی‌شان کاهش پیدا کرده است، زیرا کارهایی مثل شستن لباس و جارو کردن که در طول روز منجر به فعالیت بدنی می‌شد، امروزه با ماشینی شدن این کارها موجب کم شدن تحرک و حتی بروز افسردگی شده است. کم تحرکی منجر به تعریق نکردن شده و مواد سمی به جای دفع شدن در بدن افراد انباشته می‌شود و در نهایت منجر بروز افسردگی می‌شود. با توجه به کمبود امکانات و گرانی تجهیزات مورد نیاز ورزش نمی‌توان انتظار داشت که حتی علاقه‌مندان به ورزش و فعالیت‌های ورزشی هم حضور پررنگی در این عرصه داشته باشند. بی‌شک سلامت زنان در خانواده نقش قابل توجهی خواهد داشت، بر همین اساس توسعه زیرساخت‌های ورزشی نیاز اساسی بانوان جامعه است.

 

سید ذوالفقار شریفی | کارشناس ورزشی

پاسخی بگذارید