تاریخ: ۱۰:۳۳ :: ۱۳۹۸/۱۲/۲۶
نام نویسنده: تحریریه
افزایش لیگ‌های پایه فوتبال؛ فرصت یا تهدید؟

تغییر رده های سنی پایه و وضع قوانین جدید که مطابق قوانین AFC و FIFA است، نظرات مختلفی در پی داشته است.

به گزارش مازند اسپرت (مازند ورزش)، کمیته جوانان فدراسیون فوتبال به ریاست اکبر محمدی برای تطابق با قوانین روز جهان تغییراتی در رده های سنی پایه داشته است.  بر این اساس اگر رده سنی تیم های ملی نوجوانان و جوانان زیر ۱۶ و ۱۹ سال تعریف می شد از این دوره رده زیر ۱۷ و ۲۰ سال تعریف می شود و طبق الگوی جدید اجرایی خواهد شد.

بر طبق قوانین جدید، رده های سنی پایه فوتبال ایران افزایش پیدا کرده است و از فصل آینده در ۱۰ رده سنی به شرح زیر برگزار خواهد شد. پیش تر مسابقات رده های سنی پایه در ۶ رده سنی برگزار می شد.

 

البته که این تغییر قوانین مخالفان و موافقانی در میان مربیان و مسئولان رده پایه فوتبال کشور داشته که در ادامه به برخی از آنها اشاره می کنیم:

موافقان طرح تغییر رده های سنی پایه:

منصور هاشمی مربی امیدهای پرسپولیس در دسته موافقان تغییر قانون قرار دارد و اینگونه نظر خود را توضیح می دهد:« خیلی خوب است که این اتفاق افتاده است. با این روش هر بازیکنی در رده سنی خودش بازی خواهد کرد. مثلا زیر ۱۹ سال با بازیکنان هم سن و سال خودش بازی خواهد کرد.»

 

خیلی خوب است که با استانداردهای آسیایی و جهانی پیش برویم

صائب شکری مربی آکادمی فرابرتر مازندران نیز موافق تغییرات ایجاد شده است و در این زمینه می گوید:« همیشه تغییرات با سود و زیان خاص خودش همراه است.  از اینکه ما از این به بعد با استانداردهای فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا پیش می رویم، خوب است و می تواند باعث پیشرفت فوتبال ما در رده های پایه شود.»

 

بازیکنان و مربیان جدید با روش جدید وارد چرخه می شوند

مهدی کمیجانی مربی امیدهای پایه سایپا هم موافق این تغییرات است و در این رابطه گفته است:« بنده موافق این طرح هستم و مطئن هستم که می تواند به آینده فوتبال ما کمک کند. با شرایط جدید تعداد لیگ ها افزایش پیدا کرده و با افزایش تعداد لیگ ها، بازیکنان بیشتری وارد چرخه می شوند و مربیان فرصت کار بیشتری پیدا می کنند و استعداد ها بیشتر دیده می شوند.»

 

 

این طرح مخالفانی هم داشته است که در زیر نگاه کوتاهی به نقطه نظرات آنها داشته ایم:

 

مخالفان طرح رده های سنی پایه:

 

با این روش یک سری از بازیکنان از چرخه خارج می شوند

حسین مددی مدیر فنی آکادمی بادران با ابراز مخالفت، دلایلش را اینگونه توضیح می دهد:« احساس می کنم که این کار، کار کارشناسی شده ای نیست. با این روش دچار مشکل می شویم و یک سری از بازیکنان از فوتبال دور می شوند.»

 

خیلی بد است که اول اعلام می کنیم و بعد تغییر می دهیم !

علی سقائیان مربی جوانان استقلال مخالف این طرح است و می گوید:« خواهشی که از مسئولان دارم این است که اول کارشناسی کنند و بعد نظر بدهند. این خیلی بد است که ما چندین سال است که رده سنی اعلام می کنیم و بعد سهمیه می گذاریم یا رده سنی ای که گذاشته ایم و وضع کرده ایم را تغییر می دهند.»

با کمبود داور، زمین و ناظر مواجه می شویم

حبیب بهرامی نیز یکی از مخالفان است و در این زمینه با اشاره به کمبود امکانات زیر ساختی گفته است:« با توجه به کمبود داور، ناظر و زمین ۴ رده اضافه شده که همین موضوع مشکلاتی را به وجود خواهد آورد.»

این تغییر هم مثل قبلی ها مضر خواهد بود

داوود مهدوی نیز از دیگر مربیان مخالف تغییر رده های سنی است و در توضیح حرف هایش می گوید:« این تغییر قبلا باعث آفت بوده و تغییرات جدید هم همینگونه خواهد بود. انتظار می رفت که برای این تغییر از نظرات مربیان پایه سوال شود.»

این نظرات موافق و مخالف در حالی برای این قانون جدید حاشیه ساز شده که اکبر محمدی رئیس کمیته جوانان فدراسیون فوتبال و ابراهیم شکوری سرپرست دبیرکل فدراسیون فوتبال، متعهد شده اند که این قانون را بار دیگر مورد بررسی قرار خواهند داد و به زودی در این مورد اطلاع رسانی خواهند کرد.

پاسخی بگذارید