تاریخ: ۲۱:۳۱ :: ۱۳۹۸/۱۲/۲۵
نام نویسنده: تحریریه
نابودی استعدادهای پایه توسط فدراسیون؛ امیدهایی که نا امید شدند!

روزهای پایانی سال ٩٨ می توانست بهتر از این روزهایی باشد که همگی در حال سپری کردن آن هستیم.

به گزارش مازند اسپرت (مازند ورزش)، حال در این بحبوحه ی ترس از کرونا، تصمیم عجیب، جنجالی و باید گفت ترسناکی از سوی پایتخت نشینان فدراسیون گرفته شد و آن هم اعلام شرایط سنی برای بازیکنان پایه در فصل ١٣٩٩/١۴٠٠ و فصل ١۴٠٠/١۴٠١ بود.

رده ی نونهالان زیر ١٢ سال (متولدین ١١ دی ٨٨ و ٨٩)، رده ی نونهالان زیر ١٣ سال (متولدین ١٢ دی ٨٧ و ٨٨) : این دو رده در ظاهر شرایط یکسانی برای همه ی تیم ها در مسابقات پیش رو به وجود می آورد و مشکل خاصی از این بابت وجود ندارد.

رده ی نونهالان زیر ١۴ سال (متولدین ١١ دی ٨۶ و ٨٧)، رده ی نوجوانان زیر ١۵ سال (متولدین ١١ دی ٨۵ )، رده ی نوجوانان زیر ١۶ سال (١١ دی ٨۴ و ٨۵ و ٨۶) : اولین مشکل اساسی در این رده ها متولدین ٨۶ می باشند که در فصل ٩٨/٩٩ بیشتر بازیکنان به عنوان ذخیره در تیم نونهالان حضور داشتند و فصل بعد فصل شکوفایی استعداد آن ها در رده ی نونهالان بود اما با تصمیمات جدید در فصل آتی به رده‌ی نوجوانان رفته و بازهم با متولدین ٨۵ به رقابت می پردازند، چون عملا بیشتر باشگاه ها چهار رده ی اصلی (نونهالان، نوجوانان، جوانان و امیدها) را در اختیار دارند و تعداد محدودی از تیم ها رده ی نوجوانان زیر ١۵ سال و زیر ١۶ سال را با هم دارند.
همچنین بحث حضور متولدین ٨٧ در رده ی نونهالان می باشد که اکثر مربیان بر این موضوع اتفاق نظر دارند که هنوز بحث آموزش اولیه ی متولدین این رده ی سنی کامل نشده و بسیار دشوار است که در دو وقت ۴٠ دقیقه در سال آینده به میدان بروند.

رده ی نوجوانان زیر ١٧ سال (متولدین ١٢ دی ٨٣ و ٨۴) : در این رده ی سنی هم شاهد هدر رفت استعداد های متولد ٨۴ می باشیم که می توانستند در فصل آتی به عنوان طلایه داران رده ی اصلی نوجوانان حضور داشته باشند اما باید در یک رده بالاتر یعنی ١٧ سال به رقابت بپردازند، گرچه برخی معتقدند این شرایط برای همه ی تیم ها یکسان است و کسی ضرر نکرده است اما مهم ترین نکته عدم توجه کافی به رده های دیگر جز رده های اصلی در مسابقات کشوری می باشد‌؛ چرا که در دو فصل گذشته مسئولین مربوطه اعتقادی به برگزاری مسابقات زیر ١۵ سال و زیر ١٧ سال در لیگ برتر کشور نداشتند و ندارند و فصل آینده هم بعید است این اتفاق بیافتد و تیم ها مجبورند در مسابقات استانی یا نهایتا مناطق کشور به میدان بروند.

رده ی جوانان زیر ٢٠سال (متولدین ١١ دی ٨٠ و ٨١)، رده ی جوانان زیر ١٩ سال (متولدین ١١ دی ٨١ و ٨٢)،. رده ی جوانان زیر ١٨ سال (متولدین ١١ دی ٨٢ و ٨٣) :
یکی دیگر از عجایب این تصمیم عدم حضور متولدین ٨١ در فصل آتی لیگ جوانان می باشد و آنان باید در لیگ امیدها به فعالیت ادامه دهند.
متولدین ٨١ که رده ی زیر ١٧ سال در دوران حضورشان برگزار نشد و همینطور به تیم های جوانان آن سال سهمیه از امیدها داده شد و بسیاری از متولدین ٨١ در اولین سال حضور در جوانان یا خانه نشین بودند یا به دلیل شرایط سنی در تیم های خود به میدان نرفتند.
تنها در فصلی که گذشت، می توانستند خودشان را نشان دهند و با توجه به برنامه ریزی فصل بعد نمی‌توانند در رده ی جوانان حضور پیدا کنند و تنها دو سال به پایان فوتبالی آنان در رده ی پایه باقی مانده است.

متولدین٨٢ و ٨٣ شانس خوبی برای حضور در لیگ جوانان سال آینده دارند اما در سال دوم به دلیل متوقف شدن شرایط سنی امید شانس بسیار اندکی برای حضور در تیم امید دارند و باید منتظر اتفاقات خاصی باشند.

رده ی امیدها زیر ٢١ سال (متولدین ١٢ دی ٧٩ و ٨٠ و ٨١) : واما بحث بر انگیز ترین رده ی سنی برای فصل آتی شامل این رده ی بسیار حساس می باشد، چرا که تیم دوم هر باشگاهی پس از بزرگسالان، رده ی امیدهای آن مجموعه می باشد که با تصمیمات عجیب کمیته جوانان، متولدین ٧٩ یا سال آینده باید قید فوتبال را بزنند یا باید در یک تیم بزرگسال به عنوان سهمیه حضور پیدا کنند.
جالب تر آن است برخی بازیکنان تنها یک فصل در امیدها بازی کرده اند، مثلا سال گذشته به عنوان سهمیه در جوانان استفاده شده اند و امسال تنها در لیگ امیدها حضور داشته اند و امیدشان به فصل آینده بود که بتوانند خودشان را به تیم های بزرگسال برسانند.

در ردیف ٢، ۶ و ١٠ رده ی سنی از ١٢ دی اعلام شده است، بازیکن متولد ١١ دی که سال ها در تیمی حضور داشت یکباره با یک تصمیم یکسال اضافه تر هم از عمر فوتبالی اش کم خواهد شد!

تنها با اشاره به مازندران که مهد فوتبال کشور است و از کسی پوشیده نیست، با یک تحقیق میدانی کوچک متوجه خواهیم شد بیش از ٣٠٠ تیم در استان از رده های زیر ١١ سال، ١٣ سال، نونهالان (١۴ سال) ، ١۵ سال، نوجوانان(١۶ سال) ، ١٧ سال، جوانان و امیدها در لیگ های کشوری و استانی (لیگ برتر، لیگ دسته اول و لیگ دسته دوم) حضور دارند و همینطور بیشتر از ٨٠٠٠ بازیکن در این استان در فصل قبل حضور داشتند.

حال در فصلی که گذشت ٨ رده ی سنی مختلف در سطح استان برگزار شده است و با قبول ١٠ شرایط سنی جدید آیا تمامی رده های سنی دچار تغییر خواهند شد؟

آیا باشگاهی به بزرگی نساجی که در فصل گذشته سه رده ی نوجوانان، جوانان و امیدها در اختیار داشت فصل آینده تمامی این رده ها را در اختیار خواهد گرفت یا باشگاه های دیگر می توانند این همه هزینه برای رده های مختلف انجام بدهند(کادر فنی جدا، زمین تمرین جدا، هزینه ی هر بازی رسمی جدا) ؟ یا اصلا داور برای این همه بازی دارید؟ گرچه هنوز هزینه های داوری نیم فصل و بعضاً کل فصل خیلی از داورها داده نشده است.

دادن سهمیه به هر رده نیز فقط صورت مسئله ی مربوط را پاک خواهد کرد، چرا که باشگاه برای استفاده از سهمیه مجبور است آن رده را نیز به مجموعه خود اضافه کند، مثلا رده ی جوانان زیر ٢٠ سال تنها در صورتی می تواند به رده ی جوانان زیر ١٩ سال اضافه شود که باشگاه رده ی امیدها یا زیر ٢٠ سال داشته باشد و آن بازیکن جذب آن رده شود که در سال های گذشته این اتفاق افتاد. البته اگر یک باشگاه تیم بزرگسالان نداشته باشد، این اجازه داده می شود که بازیکن متولد ٧٩ هم به عنوان سهمیه به امیدهای باشگاه اضافه شود؟ (البته در صورت تایید سهمیه)

مهم ترین نکته : باشگاه ها هیچ برنامه ریزی میان مدت برای آینده ی مجموعه و بازیکنان انجام ندهند چون با تغییرات به وجود آمده هر رده نیاز به خانه تکانی شدید دارد.

پیشنهاد برای هیات های استان : مسابقات استانی طبق روال گذشته انجام پذیرد چرا که باشگاه ها توان مقابله با این حجم از تغییرات را ندارند، به علت آنکه بیشتر باشگاه های کشور در بحث آموزش فعال هستند و بازیکنان را از رده های سنی پایین آموزش می دهند و در اختیار رده های بالاتر خود قرار می دهند، اما با این تغییرات برای شرکت در مسابقات در بیشتر رده ها بازیکنان آموزش دیده به تیم های مطرح رفته و حتما باشگاه ها نیاز به تست گیری دارند که این امر با اهمیت «آموزش» بازیکنان همخوانی ندارد.

پاسخی بگذارید