رقابت های جام جهانی شطرنج
تاریخ: ۰:۱۰ :: ۱۳۹۸/۰۶/۲۱
نام نویسنده: علی احمدی
راهیابی فیروزجا به جمع ۳۲ بازیکن برتر جام جهانی شطرنج

علیرضا فیروزجا و پرهام مقصودلو به جمع ۳۲ شطرنج باز برتر جام جهانی ۲۰۱۹ صعود کردند.

به گزارش مازند اسپرت (مازند ورزش)،بازی دوم از مرحله نخست رقابت های جام جهانی شطرنج امروز چهارشنبه در خانتی مانسیسک روسیه برگزار شد و نمایندگان ایران برابر حریفان خود به یک پیروزی و سه تساوی رسیدند.

امروز پرهام مقصودلو نمایش درخشان روز نخست را تکرار کرد و توانس چیگائف روس را مات کند تا با ۲ برد، اولین ایرانی حاضر در دور دوم جام جهانی باشد. مقصودلو در دور دوم به مصاف لئون آرونیان سوپر استاد بزرگ ارمنستانی با ریتینگ ۲۷۵۸ می رود که مدافع عنوان قهرمانی هم هست.

علیرضا فیروزجا در دومین بازی خود برابر پاشاکیان از ارمنستان به تساوی رسید تا با یک برد و یک تساوی دومین صعود کننده ایران باشد. فیروزجا در دور بعد به مصاف دوبف از روسیه با ریتینگ ۲۶۹۹ می رود. دوبف قهرمان حال حاضر مسابقات سریع جهان است.

احسان قائم مقامی نخستین استاد بزرگ شطرنج ایران هم امروز در دیداری که بیش از ۶ ساعت به طول انجامید، یک پیروزی درخشان بدست آورد و توانست سوپر استاد بزرگ چینی به نام یانگ‌یی یو را شکست دهد تا دو شطرنج باز صاحب یک پیروزی شوند. بدین ترتیب کار قائم مقامی و حریف چینی اش به دیدارهای تکمیلی کشیده شد.

محمدامین طباطبایی هم در بازی دوم خود مجددا برابر باسم امین مصری به تساوی رسید تا شطرنج باز پیروز در دیدارهای تکمیلی که فردا برگزار می شود، معرفی شود.

نتایج کامل نمایندگان ایران در بازی دوم مرحله نخست جام جهانی به شرح زیر است:

* علیرضا فیروزجا (۲۷۰۲) ۰٫۵ – آرمن پاشاکیان از ارمنستان (۲۵۹۹) ۰٫۵
(فیروزجا در مجموع ۱٫۵ بر ۰٫۵ پیروز شد.)
* پرهام مقصودلو (۲۶۶۴) یک – ماکسیم چیگائف از روسیه (۲۶۴۴) صفر
(مقصودلو در مجموع ۲ بر صفر پیروز شد.)
* محمد امین طباطبایی  (۲۶۴۲) ۰٫۵ – باسم امین از مصر (۲۶۹۹) ۰٫۵
(دو بازیکن به تساوی یک – یک رسیدند)
*احسان قائم مقامی (۲۵۴۴) یک – یانگ‌یی یو از چین (۲۷۶۳) صفر
(دو بازیکن به تساوی یک – یک رسیدند)

دهمین دوره جام جهانی شطرنج با  ۱۲۸ بازیکن از ۴۷ کشور جهان در خانتی مانسیسک روسیه برگزار می شود، تیم ایران نیز برای نخستین بار در تاریخ با ۴ بازیکن در جام جهانی حضور یافته است.

این رقابت ها به صورت رفت و برگشت برگزار می شود و در صورت تساوی بازیکنان کار به دیدارهای تکمیلی کشیده می شود. در ضمن مسابقات به صورت تک حذفی برگزار می شود و شکست در هر مرحله به منزله خداحافظی شطرنج بازان از جام جهانی خواهد بود.

پاسخی بگذارید