مازندرانی میزبان سربلند ؛
تاریخ: ۱۳:۲۵ :: ۱۳۹۸/۰۵/۲۷
نام نویسنده: سیده رُجا شجری
در نخستین رویداد پاک ورزی ساحلی ایران در مازندران چه گذشت!؟

با حضور میهمان ویژه وزارت ورزش و جوانان، مدیران کل ادارات فرهنگ و ارشاد و محیط زیست، معاون فرهنگی و جوانان و ورزش همگانی اداره کل ورزش و جوانان، فرماندار بابلسر و سفرا و نمایندگان برخی سفارتخانه های خارجی نخستین رویداد پاک ورزی ساحلی در بابلسر برگزار شد

به گزارش مازند اسپرت (مازند ورزش)،پنجشنبه پرکار معاونت فرهنگی و جوانان اداره کل ورزش و جوانان با حضور دکتر سالک مدیرکل مشارکت های اجتماعی وزارت ورزش و جوانان مازندران و محمدرضا ییلاقی اشرفی سرپرست معاونت فرهنگی و جوانان اداره کل ورزش و جوانان مازندران با برنامه های متنوعی مانند: حضور در نمایشگاه توانمندی های تشکل ها و سمن های جوانان در ساحل بابلسر، اجرای نخستین رویداد پاک ورزی ساحلی کشور در مازندران، نشست با سمن های جوانان غرب مازندران، حضور در برنامه زنده تلویزیونی مازرونی شو شبکه تبرستان و نشست هم اندیشی سمن های مرکز استان در بوستان ولایت ساری همراه بود.

عصر پنجشنبه با حضور دکتر سالک مدیرکل مشارکت های اجتماعی وزارت ورزش و جوانان، مدیران کل ادارات فرهنگ و ارشاد و محیط زیست استان مازندران، معاون فرهنگی و جوانان و ورزش همگانی اداره کل ورزش و جوانان، فرماندار بابلسر و سفرا و نمایندگان برخی سفارتخانه های خارجی نخستین رویداد پاک ورزی ساحلی در ساحل بابلسر با موفقیت برگزار شد و در نهایت به نفرات برتر جوایزی اهدا شد.
اما صبح برگزاری نخستین رویداد پاک ورزی، پیام ویژه حاج مجید حسین زادگان استاندار مازندران برای مشارکت فعال همه مردم در این کار بسیار خوب فرهنگی و ورزشی در فضای مجازی انتشار یافت و موجب شد انگیزه زاید الوصفی در بین همگان برای پاسداشت محیط زیست همراه با ورزش و نشاط اجتماعی پدید آید.
این رویداد در حالی با حضور مسئولان ارشد استانی و میهمانان ملی و حضور پر شور مردم در ساحل بابلسر برگزار شد که سفیران و نمایندگان برخی کشورهای خارجی نیز در پاکسازی ساحل مشارکت داشتند که بازخورد بسیار خوبی در پی داشت.
دکتر سجاد سالک در حاشیه این رویداد در بابلسر گفت: حساسیت خوبی در چند سال اخیر درباره رویدادهای محیط زیستی در کشور بوجود آمد که توجه افراد، سمن ها و ارگان ها به این موضوع افزایش یافت.
مدیرکل مشارکت های اجتماعی وزارت ورزش و جوانان در ادامه افزود‌؛ به مناسبت هفته تشکل های که مقارن با روز ملی دریای خزر بود، بدنبال یک حرکت مناسب بودیم که در عین حال موضوع محیط زیست توامان با آن مورد توجه قرار گیرد.
وی گفت: پیشنهاد خوبی از طرف معاونت فرهنگی و توسعه ورزش همگانی مطرح شد که امسال فارغ از مباحث کلیشه ای دغدغه محیط زیست در قالب یک رقابت جذاب ورزشی پیش بینی شود که هم موضوع سلامت و هم محیط زیست در آن تبلیغ شود.
دکتر سالک با اشاره باینکه پاک ورزی ساحلی برای نخستین بار در استان مازندران برگزار می شود افزود؛ بهترین نقطه برای برگزاری این رویداد بابلسر بود که اهداف خوبی نیز در پی آن وجود دارد که مهم ترین آن اینست که در یک روز آخر هفته و با حضور انبوه گردشگران و مسافران و در یک روز شلوغ تابستانی این رویداد برگزار می شود که پیام خوبی برای مخاطبان و جامعه هدف خواهد بود. و از سویی حضور رسانه ها ازجمله شبکه های مختلف رسانه ملی در پوشش این رویداد فرهنگی ورزشی بسیار تاثیرگذار خواهد بود.
وی یکی دیگر از اهداف برگزاری رویداد پاک ورزی را فارغ از جنبه فرهنگ سازی، بحث نشاط آفرینی در جامعه دانست و اظهار داشت ‌؛ در روزهایی که جامعه نیاز به وحدت و افزایش نشاط اجتماعی دارد برگزاری این برنامه ها بسیار مفید خواهد بود.
سالک، پاک ورزی را یک رویداد چند بعدی با اهداف بزرگ و مهم دانست و تاکید کرد‌‌؛ خوشبختانه با اجرایی شدن این رویداد دریافتیم که برنامه ریزی ما برای میزبانی مازندران، انتخاب درستی بود که هماهنگی خوب، برنامه های متنوع و استفاده از همه ابزارهای برای برگزاری این رویداد مشهود است.
مدیرکل مشارکت های اجتماعی وزارت ورزش و جوانان در ادامه بیان داشت؛ برگزاری پاک ورزی ساحلی جلوه های مثبتی داشت و بازخورد آن در استان و خارج از استان مازندران دیده شد و معتقدیم حفظ محیط زیست در قالب ورزش در گام بعدی باید به مناطق دیگر کشور سرایت کند. چراکه دغدغه محیط زیست محدود به یک استان نیست و همه کشور نیز درگیر این معضل هستند. و در این راستا تمایل داریم این رویداد فرهنگ ساز باید به ثبت و سامان برسد.
این مقام مسئول ایده برگزاری چنین رویدادی را بسیار ارزشمند دانست و گفت در برگزاری پاک ورزی ساحلی بابلسر دستگاه ها و نهادهای، وزارت کشور، استانداری مازندران، فدراسیون ورزش همگانی، اداره کل ورزش و جوانان، صداوسیما، بسیج ورزشکاران، نهاد کتابخانه های عمومی مازندران، فرمانداری بابلسر، سازمان های مردم نهاد جوانان و افراد و سازمان هایی دیگر مشارکت داشتند که صمیمانه از همکاری همگان تقدیر و تشکر دارم.
وی در پایان با اشاره باینکه مازندران استانی است که دغدغه محیط زیستی دارد از ایده مرکزیت و پایلوت بودن این استان برای رویداد پاک ورزی استقبال کرد.
اما بازدید از نمایشگاه حاشیه مراسم روز ملی دریای خیر و رویداد پاک ورزی و همچنین نشست با برخی سمن های جوانان حاضر در بابلسر از دیگر برنامه های دکتر سالک مدیرکل مشارکت های اجتماعی و فعالیت های داوطلبانه جوانان وزارت ورزش و جوانان و محمدرضا ییلاقی اشرفی سرپرست معاونت فرهنگی و جوانان این اداره کل بود.
دکتر سالک در جمع نمایندگان سمن های جوانان در بابلسر پس از شنیدن نقطه نظرات، دیدگاه ها و انتقادات جوانان گفت : علی رغم برخی ناملایمات اما دلسردی در قشر جوانان معنایی ندارد و توقع داریم جوانان با شور و اشتیاق در ماموریت های اجتماعی خود حضور یابند. وی افزود؛ همه تلاش خود را بکار می گیریم تا برخی دغدغه ها سمن های جوانان را رفع کنیم.
دکتر سالک با همراهی محمدرضا ییلاقی اشرفی سرپرست معاونت فرهنگی و جوانان اداره کل ورزش و جوانان سپس در برنامه زنده مازرونی شو شبکه تبرستان حضور یافت و در این برنامه با تمجید از جوانان استان مازندران گفت : از جوانان دعوت می کنم تا با حضور در تشکل های جوانان و با دغدغه برطرف کردن مشکلات در مسائل مختلف جامعه نقش آفرینی کنند چراکه سازمان های مردم نهاد و تشکل ها بهترین بستر برای توانمند شدن جوانان، یادگیری کار جمعی و کارآفرینی است.
وی با تاکید براینکه مهم ترین مسئله امروز جامعه اشتغال است افزود؛ ما در وزارت ورزش و جوانان با همکاری بانک ها برای جوانانی که ایده و طرح کارآفرینی داشته باشند مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان با کارمزد ۴ درصد پرداخت خواهیم کرد.
حضور در جمع نمایندگان سمن های جوانان مرکز استان یکی دیگر از برنامه های مدیرکل مشارکت های اجتماعی وزارت ورزش و جوانان بود.
دکتر سالک در این نشست پس از شنیدن نظرات مسئولان و نمایندگان سمن های جوانان گفت: علی رغم کمک وزارت ورزش و جوانان و دولت به تشکل ها و سمن های جوانان، اما استفاده از ظرفیت نمایندگان مجلس نیز باید در دستور کار جوانان و سمن ها برای برطرف ساختن مشکلات باشد.
وی پاسخگویی به دغدغه ها و مشکلات جوانان را وظیفه وزارت ورزش و جوانان دانست و اظهار داشت؛ روحیه مطالبه گری جوانان در ساختن آینده بسیار تاثیرگذار خواهد بود و معتقدم با تلاش و کار و همدلی ظرفیت جامعه در ابعاد گوناگون افزایش خواهد یافت.
سالک در پاسخ به سئوالات سمن ها در این نشست تاکید کرد؛ نظارت بر شهرستان ها برای ارائه خدمات به سمن های جوانان باید در دستور کار مسئولان قرار گیرد و سمن ها در مسئله مالیاتی مشکلی ندارند و معاف از مالیات هستند.
وی در پایان این جلسه با تشکر از فعالیت های پررنگ سمن ها در جامعه گفت: به حضور جوانان و سمن ها در اجرای طرح ها و برنامه ها دلگرم هستیم و با دیدن فعالیت جوانان انرژی می گیریم.

پاسخی بگذارید