به بهانه آغاز فصل گرما ؛
تاریخ: ۱۰:۲۸ :: ۱۳۹۸/۰۴/۰۶
نام نویسنده: مهدی رضی
سرگرمی دل پذیر با نام آب‌تنی

هیچ تفریحی در تابستان لذت‌بخش‌تر از آب‌تنی در یک حوض تمیز با کاشی‌کاری آبی براق یا استخر نیست تا خنکی آب آن خستگی یک روز گرم را از تن‌مان بشوید.

به گزارش مازند اسپرت (مازند ورزش)،تقریبا از سالهای پیش تا این روزها یکی از تفریحات و سرگرمی‌های نسبتا خوشایند روزهای تابستانی رفتن به استخر و شنا در آب بوده است.

تابستان فصل تعطیلی مدارس و دانشگاه ‌ها است و در نتیجه این میلیون‌ها دانش آموز ودانشجو باید برای پر کردن این اوقات خالی و تعطیلات برنامه‌ریزی کنند.

ضمن اینکه خیلی ‌ها که حتی دانشجو یا دانش آموز هم نیستند طوری برنامه ریزی می کنند که عمده زمان تعطیلات و مرخصی هایشان دراین ایام باشد تا بتوانند زمان بیشتری را در کنار فرزندان و خانواده خود سپری کنند.

طبیعی است که تفریحات آبی و شنا آن هم در اوج حرارت و گرمای تابستان لطف دیگری دارد و در نتیجه رفتن به استخرهای شنا یکی از راه‌های اصلی پر کردن این اوقات فراغت است.

این تفریح خنک و دوست داشتنی همیشه به این لذت بخشی و شیرینی هایی هم که به نظر می رسد نیست و عده زیادی را با مشکلات مختلفی مواجه کرده است.

در گزارش امروز نگاهی داریم به وضعیت استخرهای تفریحی و آموزشی، همچنین نکات بهداشتی که عموم شهروندان پیش از رفتن به این اماکن باید مد نظر داشته باشند.

شلوغی و ازدحام جمعیت در استخر‌های مازندران یکی از گلایه ‌ها و البته نگرانی اصلی خیلی از شهروندان است. هم دردسر شلوغی و هم مشکلات بهداشتی حاصل از شلوغی بر این نگرانی ‌ها می‌افزاید. خلاصه همه بر این عقیده‌اند که با آمدن گرمای تابستان بیشتر استخر‌ها مخصوصا استخرهای دولتی که بهای بلیط کمتری دارند،مملو از جمعیت می شود که در نتیجه مشکل ساز خواهد شد.

حالا خیلی از شهروندان در این دو راهی مانده‌اند. یا رفتن مسیرهای طولانی و رسیدن به استخرهای ارزان قیمت آن هم فقط یک ساعت و تازه با کیفیت و بهداشتی که چندان اطمینان بخش نیست و یا دل را به دریا زدن و خریدن بلیط‌های گران قیمت استخرهای لوکس و تمیز که به قول خیلی‌ها تمام در و دیوارشان برق می‌زند.

جا دارد کمی هم از بُعد تفریحی این مراکز فاصله بگیریم. چرا که بسیارند شهروندانی که به دلایل درمانی مثل دردهای استخوانی و مفصلی ناچار به استفاده از استخر و آب درمانی هستند. بنابراین کاملا مبرهن است که پرداخت هزینه‌های هنگفت برای رفتن به استخرهای گران قیمت برای بسیاری از این شهروندان آن هم هر روز ممکن نیست.

هر چند با اوج گرفتن فصل شنا در استخرهای مختلف در سطح شهر به گفته بسیاری از شهروندان وحتی کارشناسان، بهداشت محیط، میزان بیماری‌ها و مشکلات مربوط به عدم رعایت بهداشت هم دو چندان می‌شود. مشکلاتی که البته بسته به قیمت بلیط و درجه کیفی استخر کمی متغیر است.
اما نکته حائز اهمیت که نه می‌شود و نه می‌توان از کنار آن به راحتی عبور کرد، این است که رعایت برخی نکات بهداشتی و مهم از سوی خود شهروندان هم در کاهش مشکلات این استخرها بسیار موثر است.
برای جویا شدن از وضعیت نظافت و اصول اولیه بهداشتی در برخی از این استخرهای عمدتا ارزان قیمت، به سراغ مسئول یکی از این استخرها در مرکز استان رفتیم.

صالح رضایی مدیر استخر قصر آبی مرکز استان مازندران در گفتگویی با خبرنگار خبرگزاری فارس در ساری در خصوص وضعیت استخر ها در مازندران اظهار داشت : اکثر مردم استان مازندران اهل شنا کردن هستند و در فصل تابستان هم به دلیل شلوغی دریا و حضور مسافرین سبب می شود تا بیشتر مردم استان به استخر ها مراجعه کنند.

وی ادامه داد: ما سعی می کنیم بهترین سرویس را به شهروندان بدهیم که بر همین اساس اولین اقدام ما نگهداری آب خوب در استخر است. آب تمیز و شفاف و آبی که درصد کلر آن میزان باشد تا مردم اذیت نشوند. اگر کلُر یک درصد بالاتر یا پایین تر شود برای برخی از شناگران مشکل پوستی بوجود بیاورد.

مدیر استخر قصر آبی مرکز استان مازندران افزود : ما علاوه بر اینکه از سانس باز و آزاد برای مشتریان استفاده می کنیم، سرویس دهی خودمان را نیز در بحث تمیزکاری کاشی و سرامیک، سرویس رختکن، سرویس دوش و الزاماتی که در قانون استخرها است را به نحو احسن انجام می دهیم.

رضایی رعایت نظافت را اصل اساسی استخرها دانست و بیان داشت : رعایت نظاف  از اصلی ترین موضوعات استخرها است . مثلا ورود دمپایی و کفش به درون استخرها ممنوع است و خانوم ها هم بدون کلاه نباید وارد استخر شوند و همچنین بعد از سونا، گرفتن دوش الزامی است. اینها مواردی است که در کل استخرها به صورت یک قانون صورت می گیرد تا نظافت رعایت شود.

این مسئول بحث آموزشی را یکی از پراهمیت ترین موضوعات در حوزه استخر ها دانست و عنوان کرد : برای آموزش شنا در ده جلسه می توانند شنا را به صورت کامل بیاموزند بر همین منظور در بحث آموزشی ما ساعت های خاص و قیمت های مناسب را در نظر میگیریم که به خانواده ها فشار نیاید و همچنین به جهت اهمیت بحث آموزشی، دو جلسه کاملا رایگان علاوه بر آن ده جلسه را برای همه علاقمندان به شنا قرار داده ایم .

وی افزود : شنا تنها ورزشی در جهان است که خشن نیست اما کشته های زیادی را در سال می دهد برای همین نیازمند آموزش لازم است. در رشته های رزمی و سایر رشته ها شاید به این تعداد که در شنا کشته می شوند وجود نداشته باشد ولی شنا در دریا، رودخانه و شاید استخر ها مردم غرق و کشته می شوند.

رضایی ادامه داد : برای جلوگیری از بحث غرق شدن ها ما هر ساله با هماهنگی هیات نجات غریق، غریق نجات هایی حرفه ای در استخر حضور دارند که همه آنها دارای مدارک رسمی هستند و هر ساله با تستی که انجام می دهند در استخر ها مشغول به فعالیت می شوند تا از حوادث غیر قابل پیش بینی جلوگیری کنند.

این مسئول از دایر بودن کلاس های آموزشی شنا در طول سال گفت و افزود : سعی می کنیم کلاس های شنا را در طول سال در هر رده سنی داشته باشیم و کلاس های ما مختص تابستان نیست و هر ساله برای آموزش این رشته ای که در قرآن هم به آن اشاره شده وقت می گذاریم تا آسیب های کمتری در این رشته به شهروندان وارد شود.

آب آلوده استخر ناقل بیماری‌های پوستی

تحقیقات نشان داده است که استخرهای عمومی و جاهایی که از آب به‌طور مشترک استفاده می‌شود به راحتی می‌توانند بسیاری از بیماری‌ها را انتقال دهند.
آب محیط عالی برای انتقال و رشد موجودات ذره بینی بیماری زایی است که عامل بیماریهایی از قبیل تب تیفوئیدآ، اسهال، آمیبی و باسیلی، هپاتیت، تبخال، ورم ملتحمه چشم و زرد زخم و غیره است.
یک مسئول و مربی شنا می‌گوید: انتقال بیماری‌های پوستی متعدد از طریق آب آلوده استخرها کاملا صحت دارد و به هیچ عنوان قصد انکار آنها را نداریم. البته میزان شدت و ضعف آن بسته به نظارت در استخر دارد. بیماریهای عفونی و ویروسی و قارچی، مثل عارضه خارش پای شناگران که یک بیماری قارچی پوست است. عفونت چشم، گوش، گلو و بینی، عفونت‌های دستگاه  تنفسی و حتی عفونت‌های روده‌ای و…  محیط گرم و مرطوب آب استخر مستعد دریافت عفونت و باکتری آن هم با سرعت بالایی است به همین خاطر بیشترین توصیه ما به مردم این است که حتما بعد از رفتن به دستشویی و یا دوش گرفتن، شست‌وشوی کامل با آب گرم و صابون در جایگاه ویژه صورت بگیرد. متاسفانه خیلی از خود مراجعینی که نسبت به بهداشت محیط استخر گلایه دارند همین اقدام ساده را هم نادیده می‌گیرند.
آب استخر بهترین محل برای انتقال مواد دفعی، ادرار و پوست مرده و آلودگی‌های محل کار یا خیابان که بر روی پوست بدن وجود دارد است، از سوی دیگر مواد آرایشی ،کرم‌ها یا روغن‌های آفتاب گرفتن که از قبل روی بدن وجود دارد هم در صورت انتقال به داخل آب بیماری‌های عفونی  زیادی را منتقل خواهد کرد و از همه مهم‌ترآب استخر در صورت بلع باعث مسمومیت خواهد شد.

به گزارش فارس؛ داستان استخر سر دراز دارد، ورزش یا بهتر است بگویم تفریحی که بیشتر با گرمای هوا خواهان پیدا می‌کند و سرما، روی آن یخی از فراموشی می‌کشد. این روزها با بالا رفتن درجه دماسنج ناخودآگاه دل آدم لک می‌زند برای استخر تمیزی که نه کلرش چشم را بسوزاند و نه آنقدر جمعیت داشته باشد که جایی برای نفس کشیدن نماند که این موضوع نیازمند نظارت ویژه کارشناسان و مسئولین ادارات ورزش شهرستان ها می باشد.

پاسخی بگذارید