تاریخ: ۲۲:۴۴ :: ۱۳۹۸/۰۲/۰۸
نام نویسنده: علی احمدی

قهرمانی زودهنگام بارسلونا در لالیگا که پس از قهرمانی پاری سن ژرمن و یوونتوس به ترتیب در لوشامپیونه و سری آ به وقوع پیوست بر این حقیقت صحه گذاشت که این تیم ها متخصصان فتح لیگ های داخلی کشورشان هستند؛ اما چرا؟!

به گزارش مازند اسپرت (مازند ورزش)،لیگ های سطح اول فوتبال اروپا در فصول اخیر همواره در تسخیر تیم هایی مشخص و البته خاص بوده اند؛ باشگاه هایی همچون یوونتوس، بایرن مونیخ و بارسلونا در کشورهای خود همواره بی رقیب بوده اند.
«پپ گواردیولا» ژانویه سال گذشته سه تیم مذکور را برترین تیم های یک دهه گذشته خواند و اظهار داشت: آنها بهترین هستند چون صرف نظر از هر اتفاقی که رخ دهد آنها هر سال دست نخورده باز می گردند و لیگ کشورشان را فتح می کنند؛ آنها در تمام فصل ها بدون لغزش جام را می برند؛ انسجام و تسلسل روند یکنواخت سخت ترین کار است اما کاری که آنها هر سه روز در میان به مدت ۱۱ ماه بدون وقفه انجام می دهند تحسین برانگیز و قابل احترام ترین کار از نظر من است.
اظهارات گواردیولا به طور طبیعی واکنش ها و انتقادهایی را به همراه داشت؛ به عبارت دیگر از قلم انداختن نام رئال مادرید به عنوان تیمی که طی سه سال گذشته به طور متوالی لیگ قهرمانان را فتح کرده از فهرست بهترین تیم های جهان که به احتمال زیاد به طور عمدی نیز صورت گرفته است، انتقادهای زیادی را به همراه داشت به ویژه با توجه به اینکه تیم هایی که وی آنها را مورد تحسین قرار داده در سال های اخیر همواره از فتح معتبرترین رقابت باشگاهی اروپا بی نصیب بوده اند.
در حقیقت آبی اناری ها در ۱۳ فصل اخیر چهار بار و بایرنی ها تنها یک بار لیگ قهرمانان را تصاحب کرده اند و یوونتوس هم پیرتر از آن است که بتواند حتی یک بار هم دستش به جام برسد.
با این حال، شکست ناپذیری آنها در لیگ های داخلی کشورشان انکار ناپذیر است که عمده دلایل انحصار آنها در تحلیل زیر بیان شده است:
بارسلونا (۸ بار در ۱۱ سال اخیر): فاکتوری به نام مسی
در جریان ۱۱ فصل اخیر کاتالان ها تنها سه بار دستشان از جام لالیگا کوتاه مانده که در این سه سال جام قهرمانی مابین رئال مادرید و اتلتیکو قسمت شده است البته نه به طور مساوی (رئال ۲ بار، اتلتیکو یک بار).
آنها همه ساله استحقاق خود را برای فتح لالیگا با رقابت با حریفی همچون رئال و مقهور کردن آنها اثبات کرده اند و این در حالی است که بازیکنی بزرگ همچون «کریستیانو رونالدو» به عنوان مانعی سرسخت همواره در مسیر آبی اناری ها وجود داشته است.
با این حال، مسی همواره تعیین کننده بوده است؛ کیفیت بدون نوسان، گل ها و سبک بازی وی، مرد آرژانتینی را به موجودی غیر قابل توقف تبدیل کرده است.

بایرن (۱۰ بار در ۱۴ سال اخیر): ماشین افسار گسیخته
یک جام دیگر در شرف نشستن در گنجه افتخارات بایرن قرار دارد و هیچ تیمی در آلمان و حتی در اروپا شبیه باواریایی ها نیست؛ در حقیقت قدرت عظیم اقتصادی بایرن در مقایسه با سایر رقیبان داخلی برتری محسوسی در اختیار آنان قرار داده به شکلی که هیچکس توانایی رقابت با آنها را ندارد.
بورسیا دورتموند برای مدتی کوتاه طعم شیرین قهرمانی متوالی را چشید اما بایرن بار دیگر با خرید چند بازیکن، قدرت از دست رفته را باز گرداند.

یوونتوس (۸ قهرمانی در ۸ سال اخیر): بحران برای بانوی پیر معنا ندارد
در سال های اخیر سایر تیم های حاضر در سری آ ایتالیا به سهم خودشان طعم بحران را چشیده اند اما یوونتوس همواره از این موضوع مصون بوده و حتی در مواردی نیز از آشوب پیرامون خود بهره هم برده است.
۲ باشگاه شهر میلان یعنی آ.ث میلان و اینتر در سال های اخیر از روزهای اوج گذشته فاصله گرفته اند و این در حالی است ناپولی و آ. اس رم در سوی دیگر به اندازه کافی قدرت نداشته اند تا بانوی پیر را زمین بزنند.
باشگاه تورینی ستاره های بزرگی در دل خود جای داده و تیم هایی همچون بایرن استعدادهایی را که از نظرشان تهدید محسوب می شوند، از دور و بر خود می پراند.

پاری سن ژرمن (۶ قهرمانی در هفت سال اخیر): پول حرف اول و آخر را می زند
حمایت مالی مالکان قطری پاریسی ها را به طور کلی از این رو به آن رو کرده و آنها که پیش تر «زلاتان ابراهیموویچ» را در اختیار داشتند حالا از وجود ستاره هایی همچون «کیلین امباپه» و «نیمار» بهره می برد.
موناکو در مقطعی کوتاه سلطنت آنها را مختل کرد اما بازگشت به روال عادی قهرمانی برای پی اس جی متمول، زیاد طول نکشید.

لیگ برتر انگلیس: حکایتی متفاوت
در میان لیگ های مطرح اروپایی تنها لیگ برتر انگلیس از سلطه تیمی مشخص در امان بوده است.
منچسترسیتی با پشتوانه مالکان اماراتی خود می توانست تهدیدی برای رسیدن به موقعیتی مشابه پی اس جی محسوب شود اما آنها هرگز روی جام لیگ برتر چمبره نزده اند و احتمال متوقف شدنشان در فصل جاری توسط لیورپول دور از انتظار نیست.
در حقیقت طی ۱۵ سال اخیر، قهرمانی در لیگ برتر جزیره مابین پنج تیم قسمت شده است؛ منچسترسیتی، چلسی، منچستریونایتد، آرسنال و لسترسیتی.

پاسخی بگذارید