تاریخ: ۲۰:۳۹ :: ۱۳۹۸/۰۲/۰۴
نام نویسنده: مرتضی خالقی

۱۱ سال از دیدار فینال گونه پرسپولیس و سپاهان در لیگ هفتم می گذرد؛ دیداری که در آن سه بار قهرمان عوض شد و در نهایت پرسپولیس با گل دقیقه ۹۶ سپهر حیدری به قهرمانی رسید.

پرسپولیس و سپاهان بازهم در اردیبهشت ماه به یکدیگر رسیده اند. در دیداری حساس و سرنوشت ساز که به زعم برانکو ایوانکوویچ، قهرمان لیگ را تعیین می کند. ۱۱ سال پیش در لیگ هفتم، پرسپولیس برای اولین بار پس از علی پروین مدعی جدی قهرمانی لیگ بود و می خواست با هدایت یک تازه وارد به لیگ برتر، برای نهمین بار بر بام فوتبال ایران بنشیند.

 

 

اوضاع در لیگ برای قرمزها بسیار خوب پیش رفت. شاگردان افشین قطبی از همان ابتدا با گل های محسن خلیلی و علیرضا نیکبخت و کریم باقری در صدر جدول قرار گرفت اما هرچه که لیگ به پایان خود نزدیک تر شد، پرسپولیس هم افت کرد تا این که حتی تا رده سوم هم پایین رفت. اما این پایان داستان پرماجرای سرخ ها در فصل ۸۶-۸۷ نبود. آن ها در هفته ما قبل پایانی صباباطری را ۴-۱بردند تا برای قهرمانی، به تنها یک برد مقابل رقیب مستقیم و صدرنشین وقت، یعنی سپاهان نیاز داشته باشند.

 

اکنون پس از ۱۱ سال، پرسپولیس و سپاهان بار دیگر مدعی جدی عنوان قهرمانی هستند و در مقطعی حساس به مصاف هم خواهند رفت. نکته جالب این است که بازهم یک مربی خارجی در این مسابقه حضور خواهد داشت. نقطه مشترک دیگر این است که پرسپولیس مثل لیگ هفتم، در بازی های آخر فصل با حریفان قدرتمندتری روبروست و کار سخت تری دارد.

 

 

در روز ۲۸ اردیبهشت فوتبال ایران روز عجیب و غریبی را سپری کرد. بازی قرار بود ساعت ۳ بعد از ظهر برگزار شود اما  استقبال هواداران به حدی بود که در اخبار ظهرگاهی شبکه سه، اعلام شد که کسی دیگر به ورزشگاه نیاید. البته پیش از آن هم صداوسیما زیرنویس هایی در این زمینه داشت. گفته می شود از ساعت ۱۲ ظرفیت استادیوم پر شد اما تجمع هواداران پرتعداد در مقابل ورزشگاه سبب شد تا چند بار درب ورزشگاه باز شده و هواداران وارد شوند.

 

 

بنر جالب هوادار پرسپولیس: خدا هم پرسپولیس را دوست دارد

 

هواداران سپاهان نیز حضور داشتند. آن ها یک گوشه از طبقه دوم را به رنگ زرد در آورده و امیدوار بودند که تیم محبوبشان با کسب یک امتیاز ارزشمند برای دومین بار قهرمان لیگ برتر شود. اگر سپاهان آن روز به هدفش می رسید، به اولین تیمی تبدیل می شد که دو بار قهرمان لیگ برتر شده؛ عنوانی که در نهایت به پرسپولیس رسید. حالا سرخ ها می خواهند با هت تریک در قهرمانی، انحصار این افتخار را از طلایی پوشان دیار زاینده رود بگیرند.

 

 

این تصویری است از افشین قطبی که با اضطراب و نگرانی بازی را دنبال می کند. هرکسی می تواند ادعا کند که این فریم به کدام دقیقه از بازی مربوط است چرا که امپراطور پرسپولیسی ها در طول بازی به همین شکل تیمش را هدایت کرد. اما این عکسی است از لحظات ابتدایی مسابقه. جایی که هنوز محسن خلیلی برای قرمزها گلزنی نکرده بود.

 

 

تا دقیقه ۱۷ مهم ترین اتفاق بازی گرفتن یک کبوتر توسط محسن خلیلی در میانه میدان بود تا این که پاس سپهر حیدری به پژمان نوری، ارسال او برای کریم باقری، پاس کاپیتان سرخ ها با سر روی سینه و سپس پای محسن خلیلی نشست تا او با ضربه ای فوق العاده دروازه سپاهان را باز کند. گلی که انگار لحظاتی قبل هواداران پرسپولیس آن را حس کرده و نیم خیز شده بودند. حالا دوباره گلزن و گل‌ساز پرسپولیس در این تیم حضور دارند و نمایش شاگردان برانکو را از کنار زمین تماشا خواهند کرد.

 

 

 

خلیلی پس از گل به سمت افشین قطبی رفت و شادی ماندگاری را انجام داد ولی این پایان کار نبود. ۱۰ دقیقه بعد، پاس حسین کاظمی به احسان حاج صفی رسید و او پس از کنار زدن مسعود زارعی، در موقعیت تک به تک دروازه را باز کرد و به شکل فرانچسکو توتی این گل را جشن گرفت. حاج صفی که آن روزها تازه به فوتبال ایران معرفی شده بود، جایگاه زردها را غرق در خوشحالی کرد و البته باعث شد عادل فردوسی پور لقب «پدیده بی چون و چرا» را برایش برگزیند.

 

 

 

 

سپاهان که در آستانه قهرمانی قرار داشت، در ادامه توانست بازی را کنترل کند. عماد رضا، حیثم کاظم و ابوالهیل سه ستاره عراقی تیم سپاهان نقش تعیین کننده ای در این بازی داشتند اما عمادرضا بیش از بقیه مورد توجه بود. او که بارها به پرسپولیس نزدیک شده بود، این بار با استقبال خوبی از سوی قرمزها مواجه نشد تا انگیزه اش برای این بازی بیشتر و بیشتر شود. اکنون بار دیگر یک خارجی در نوک پیکان خط حمله سپاهان قرار دارد که البته کی روش استنلی برخلاف عمادرضا از جثه بزرگی برخوردار است.

 

 

در نیمه دوم فشار حملات پرسپولیس بیشتر و بیشتر شد اما راه دروازه سپاهان بسته بود. در دقیقه ۹۴ پرتاب بلند سپهر حیدری و دخالت پژمان نوری باعث شد تا پرسپولیسی ها پشت محوطه جریمه صاحب توپ شوند. تا زدن ضربه توسط فرزاد آشوبی ۲ دقیقه سپری شد. شوت آشوبی به مدافعان سپاهان خورد، خلیلی توپ را به سمت دروازه زد، باقری روی دروازه فرستاد و…

 

 

 

حالا پرسپولیسی ها در آرزوی تکرار آن قهرمانی خاطره انگیز هستند و خوب می دانند راه رسیدن به جام، از غلبه بر سپاهان می گذرد اما سپاهانی ها نیز با انگیزه های زیادی وارد زمین می شوند که یکی، گرفتن انتقام شکست در دقیقه ۹۶ است.

محمد همتی

 

 

حمید استیلی که در لیگ اول حرفه ای با پرسپولیس فاتح لیگ برتر شده بود، این بار به عنوان مربی این جام را فتح کرد.

 

 

 

این تصویری است از ثانیه هایی بعد از سوت پایان؛ وقتی هزاران پرسپولیسی جشن قهرمانی را در زمین مسابقه برگزار کردند.

 

 

دراماتیک ترین قهرمانی و بی نظم ترین جشن قهرمانی تاریخ لیگ برتر؟

 

 

محسن خلیلی که حالا سرپرست پرسپولیس است، آن روز به عنوان آقای گل، جام را بالای سر برد.

 

 

افشین قطبی سرمربی تیم پرسپولیس در لحظه ای که محبوب ترین مربی تاریخ قرمزها در لیگ برتر بود…

به گزارش مازند اسپرت (مازند ورزش)،

پاسخی بگذارید