تاریخ: ۱۳:۰۱ :: ۱۳۹۸/۰۱/۱۸
نام نویسنده: مرتضی خالقی

اینکه می گویند پیرلوئیجی کولینا رئیس کمیته داوران فیفا برای تایید سیستم var به ایران آمده بود درست نیست چرا که هدف او بازدید از امکانات بود.

علیرضا فغانی داور مطرح فوتبال ایران وآسیا با بیان این موضوع در رابطه با حضور رئیس کمیته داوران فیفا در دربی تهران گفت:«تا آنجا که می دانم آقای تاج در زوریخ  با کولینا دیداری داشته و از او برای تماشای دیدار دربی دعوت کرده بود.» او افزود: «بعد از حضور کولینا در ایران هم جلسه خوبی در مورد استفاده از VAR برگزار شد، اما اینکه می‌گویند کولینا قرار بوده این سیستم را تأیید کند، این‌طور نیست و فقط کولینا از امکانات بازدید کرد.»

فغانی درباره صحبتی که با کولینا در تهران داشت هم گفت: «بیشتر صحبت‌های ما در مورد لیگ ایران بود و او سؤالاتی در مورد دربی پرسید. همچنین کولینا نظرش را در مورد این مسابقات و آینده داوری مطرح کرد.»

 

داور سرشناس فوتبال ایران و آسیا در ادامه گفت: «کولینا از امکانات VAR در ایران بازدید کرد، اما روی اینکه این سیستم در کشور ما پیاده شود نظری نداشت. تا جایی که من اطلاع دارم موافقت ضمنی با پیاده شدن سیستم VAR با امکانات داخلی صورت گرفته است. با توجه به تحریم‌هایی که کشورمان با آن مواجه است، این موافقت برای استفاده از سیستم داخلی صورت گرفته و امیدواریم فصل آینده از آن در لیگ برتر استفاده شود.» او اضافه کرد:« با این حال معتقدم که قطعا می توانیم از سیستم VAR استفاده کنیم اما همان‌طور که می‌دانید با VAR هم امکان اشتباه وجود دارد.»

فغانی دررابطه با اینکه آیا فصل آینده در لیگ برتر از سیستم VAR  استفاده خواهد شد یا نه؟ هم گفت: «تصمیماتی گرفته شده و امیدوار بودیم که این سیستم به زودی در لیگ ما پیاده شود، اما پروسه‌ای دارد که باید آن را طی کنیم. خوشبختانه با کلاس‌هایی که در کشور قطر برگزار شد مسئولان ما کاملاً با این سیستم آشنا شدند. در این کلاس‌ها بحث آموزش پروتکل‌ها و آموزش به داوران و بحث‌های سخت‌افزاری مطرح شد حالا ما باید شرایط استفاده از این سیستم را فراهم کنیم تا کارشناسان بیایند و آن را تأیید کنند سپس می‌توانیم از این سیستم به صورت آفلاین و بعد آنلاین استفاده کنیم.»

او در بخش دیگری از صحبت هایش در پاسخ به این سوال که آیا علاقمند به قضاوت دربی نبوده؟ گفت:« من گفته بودم که اگر نیاز باشد حرفی برای قضاوت در دربی ندارم، اما اینکه تمام دربی‌ها را یک نفر سوت بزند جالب نیست و چهره آن داور تکراری می‌شود. خدا را شکر ما به تعداد کافی داور خوب برای قضاوت دربی داریم. شما نگاه کنید الان ال‌کلاسیکو را هم چندین داور سوت می‌زنند و این تنوع کمک می‌کند تا داوران دیگر هم دیده شوند. خوشبختانه خورشیدی هم قضاوت خوبی در دربی داشت و اکثر تصمیمات او درست بود.» فغانی در پایان با اشاره به هفته های حساس و پایانی لیگ برتر و اینکه برخی تیم ها و مربیان اعلام کرده اند که نمی خواهند برخی داوران برای آن ها سوت بزنند گفت:« من در جایگاهی نیستم که در این مورد نظر بدهم و باید مدیران فدراسیون پاسخگو باشند، اما هر کسی نمی‌تواند تصمیم بگیرد که چه کسی در مسابقات قضاوت کند. شما مطمئن باشید هیچ‌کس دوست ندارد در یک مسابقه بازنده شود. همان‌طور که دو تیم دوست دارند برنده شوند داور هم دوست دارد قضاوت خوبی داشته باشد. قطعاً اشتباهات از این به بعد هم وجود خواهد داشت، اما شما دیدید که همه‌ی مربیان می‌گفتند داوری‌ها به ضرر تیم ما بوده است. از این حرف نتیجه می‌گیریم وقتی داوری به ضرر تمام تیم‌ها بوده، یعنی به نفع همه‌ی تیم‌ها هم بوده است.»

به گزارش مازند اسپرت (مازند ورزش)،

پاسخی بگذارید