تاریخ: ۱۲:۴۹ :: ۱۳۹۷/۱۲/۲۰
نام نویسنده: خبرگزاری فارس
گلایه مدال‌آور بازی‌های آسیایی جاکارتا از یک وعده‌ !

موضوع عدم پرداخت پاداش مدال‌آوران و قهرمانان در بازی‌های آسیایی مدتی‌ست که خبر ساز شده و واکنش ورزشکاران و مدال‌آوران این مسابقات را در پی داشته است.

به گزارش مازند اسپرت (مازند ورزش)،موضوع عدم پرداخت پاداش مدال‌آوران و قهرمانان در بازی‌های آسیایی مدتیست که خبرساز شده است.

ماجرا از این قرار است، محمدرضا داورزنی معاون وزیر ورزش حرفه‌ای و قهرمانی وزارت ورزش و جوانان در اردیبهشت ماه امسال اعلام کرده بود که بر اساس مصوبه ستاد عالی بازی‌های آسیایی جاکارتا، برای مدال طلا در رشته‌های انفرادی ۱۶۰ سکه، مدال نقره ۸۰ و برنز ۴۰ سکه بهار آزادی به عنوان پاداش داده می‌شود، همچنین برای رشته‌های تیمی این میزان نصف است، یعنی در صورتیکه تیم والیبال و یا بسکتبال قهرمان شود مطابق مصوبه ۸۰ سکه بهار آزادی به عنوان پاداش می‌گیرند.

گویا براساس این وعده ورزشکاران در پایان سال ۹۷ پاداش خود را دریافت می‌کنند اما پایان سال رسیده و خبری از پاداش نیست.

استدلال فعلی آقای معاون وزیر در زمان عملی‌شدن وعده‌اش این است که امروز جنگ اقتصادی بر دوش مردم است و منابع مالی کشور نیاز به زمان دارد که تأمین شود، به گفته او در شرایط جنگی به سر می‌بریم و صبر می‌کنیم تا از این بحران بگذریم تا به وعده‌ها عمل کنیم.

این سخنان معاون وزیر با واکنش‌های زیادی از سوی ورزشکاران و قهرمانان بازی‌های آسیایی در فضای مجازی و رسانه‌های گروهی مواجه شد.

امین بوداغی کاپیتان تیم ملی قایقرانی ایران و دارنده ۱۲ مدال آسیایی نیز به این سخنان واکنش نشان داد و در گفت‌وگو خبرنگار فارس با ابراز گلایه شدید از وزارت ورزش ایران اظهار کرد: ما ورزشکاران از قشر ضعیف و دردکشیده جامعه هستیم، با کمترین امکانات و شرایط نامطلوب با سختی و فشار زیاد تمرین می‌کنیم تا در مسابقات مدال بیاوریم و پرچم کشور عزیزمان را در دنیا برافراشته سازیم، اما ناملایمت‌ها و وعده‌های سر خرمن مدعیان و مسؤولان ورزش کشور دل‌مان را به درد آورده است.

وی با ناراحتی از وعده داورزنی معاون وزیر ورزش در مورد پرداخت پاداش‌های قهرمانان به فارس گفت: چگونه توصیف کنم که با پاروی شکسته و چه سختی خود را به بازی‌های آسیایی رساندیم تا مدال بیاوریم، اما حالا که باید وعده‌ای که دادند عملی و حمایت‌مان کنند،  می‌گویند بعد از جنگ اقتصادی، وعده‌های‌مان را عملی می‌کنیم.

یکی از باسابقه‌ترین قایقران‌های ایران در ادامه گفت: می‌گویید جنگ اقتصادی است؟ قبول، اما این را می‌خواهیم بدانیم آیا این جنگ اقتصادی فقط برای ما است؟ فقط برای افرادی که برای زنده نگه داشتن نام ایران شب و روزشان را گذاشته و با کمترین امکانات تلاش کرده‌اند؟ چرا اقدامات و تدابیر برای جنگ اقتصادی برای آقازاده‌ها و افرادی که حقوق نجومی می‌گیرند اعمال نمی‌شود؟

بوداغی با بیان اینکه ما چهار سال صبر کردیم تا یک مدال در بازی‌ها کسب کنیم تا با پاداش آن بتوانیم زندگی‌مان را بچرخانیم، افزود: نمی‌خواهم اسم ببرم چرا که دوستان فوتبالیست زیادی دارم اما آیا این صحبت‌ها از وضعیت اقتصادی برای فوتبالیست‌ها هم لحاظ می‌شود؟

کاپیتان تیم ملی قایقرانی ایران با اشاره به اینکه وزارت ورزش در ارتباط با پرداخت پاداش در پایان سال به قهرمانان آسیایی زیر قولش زده است، خاطرنشان کرد: این حق ورزشکار است چرا وزارت ورزش اینطور حق ورزشکاران را ادا می‌کند؟ کل هزینه تجلیل از قهرمانان سال ۹۷ حدود ۱۰۰ میلیارد تومان می‌شود و این فقط قرارداد ۱۰ بازیکن استقلال و یا پرسپولیس در سال است.

دارنده مدال‌های بازی‌های آسیایی ۲۰۱۰ گوانجو و  ۲۰۱۸ جاکارتا با بیان اینکه نه بیمه داریم و نه حقوق خوبی می‌گیریم، یادآور شد: همواره با سختی تمرین می‌کنیم، وقتی آسیبی می‌بینیم هیچ کسی نیست حال‌مان را بپرسد و حمایتی کند، در حال حاضر نیز برای سهمیه المپیک توکیو به سختی تمرین می‌کنیم و این عدم پرداخت و وعده سرخرمنی که وزارت ورزش به ما داده موج منفی در تمرینات ایجاد کرده و واقعا انگیزه ورزشکاران را گرفته است. چرا با ورزشکار بازی می‌کنند؟ چرا دروغ می‌گویند که منابع مالی نیست، اگر نیست چرا چند روز پیش برای بازیکنان استقلال به دلار هزینه کرده‌اید، در این موارد جنگ اقتصادی نیست؟

بوداغی در پایان با گلایه خطاب به حسن روحانی بیان کرد: آقای رئیس جمهور که با افتخار می‌گویید بدهکاری استقلال و پرسپولیس را پرداخت کرده‌ام آیا نمی‌توانید پاداش ورزشکاران که وعده دولت‌تان است برای شادی دل قهرمانان در این اوضاع اقتصادی را پرداخت کنید؟

به گزارش فارس، امیدواریم که وزارت ورزش و جوانان برای حفظ انگیزه و روحیه ورزشکاران عزیز کشورمان که به گفته مقام معظم رهبری “در این عرصه تنگ اقتصادی و تحریم‌ها خنده را به لب مردم آورده اند”، با تدبیر خاصی این وعده را عملی و امید را در دل قهرمانان وطن زنده کند.

گزارش: سارا امید وندچالی

پاسخی بگذارید