تاریخ: ۱۸:۲۲ :: ۱۳۹۷/۱۱/۱۸
نام نویسنده: مرتضی خالقی

شفر در استقلال با توجه به خریدهای جذاب زمستانی برای انتخاب ترکیب و سیستم بازی در نیم فصل دوم از دیگر رقبا دست بازتری دارد.

چیدمان ۴۱۴۱ آرایش مورد علاقه مربی آلمانی آبی ها در نیم فصل اول بوده است ولی با توجه به وارد شدن بازیکنان هجومی جدید شاید شفر تصمیم بگیرد تغییراتی را در آرایش و ساختار بازی تیم خود ایجاد کند. در این نوشته سعی داریم احتمالات ترکیب بازیکنان و استراتژی نیم فصل دوم استقلال را بررسی کنیم.

دروازه بان 

در درون دروازه همچنان رقابت رحمتی و حسینی ادامه دارد و با توجه به کیفیت نزدیک به هم این دو مدیریت کردن دروازه استقلال همچنان چالش پیش روی شفر در نیم فصل دوم خواهد بود.

 

بازیکنان خط دفاعی

در پست مدافع میانی استقلال تصمیم گرفت در پنجره ی زمستانی خرید جدیدی انجام ندهد و با توجه به بازیکنان چند پسته و جوانی که در اختیار دارد به نظر تصمیم درستی می رسد.

در دفاع راست احتمالا وریا غفوری مهره ثابت خواهد بود بر خلاف اوایل فصل که بیشتر در خط میانی از وریا استفاده می شد با توجه به ترافیک در خط میانی در نیم فصل دوم وریا به پست اصلی خود باز خواهد گشت.

در دفاع مرکزی به نظر می رسد زوج آرمین سهرابیان، روزبه چشمی یا پژمان منتظری انتخاب نهایی شفر خواهد بود.

آرمین سهرابیان مدافع جوان آبی ها اگر از نظر بدنی در شرایط خوبی قرار داشته باشد بهترین انتخاب برای مدافع مرکزی سمت چپ است. آمار بازی هایی که سهرابیان در پست مدافع مرکزی بازی کرده است نشان می دهد نه در نبرد های هوایی باج می دهد و نه در سرعت و دوئل های یک در مقابل یک به راحتی اجازه عبور به مهاجمان می دهد. از طرفی به خاطر چپ پا بودن به عنوان زوج با یک مدافع مرکزی راست پا به توازن خط دفاعی کمک خواهد کرد.

 

زوج چشمی، سهرابیان در دفاع مرکزی با توجه به قدرت بازی سازی بالای هر دو بازیکن می تواند به شفر کمک کند خط دفاعی را کمی بالاتر ببرد و فاصله ی بین خطوط را در تیم استقلال کم کند که این امر در زمان شروع بازیسازی از عقب زمین (build up) کمک بزرگی برای هافبک دفاعی تیم خواهد بود

در دفاع چپ زکی پور با توجه به برگشتن امید نورافکن و بهبود مصدومیت میثم تیموری در نیم فصل دوم دو رقیب جدی دارد و هیچ بعید نیست شفر به تیموری هم شانس بازی به عنوان یار ثابت را بدهد

خط میانی

در پست هافبک دفاعی استقلال یکی از بهترین هافبک های سال های اخیر لیگ را در اختیار دارد. علی کریمی اگر بر مشکلات ناشی از مصدومیت های پی در پی خود غلبه کند با توجه به کیفیتی که در نیم فصل اول از خود نشان داده است یار ثابت شفر در پست هافبک دفاعی خواهد بود .

نگاهی به ریز عملکرد و نمرات کریمی در نیم فصل اول نوید حضور یک هافبک دفاعی مدرن در سال های آینده برای فوتبالمان را می دهد. در بخش هجومی کریمی تقریبا همیشه بیشترین تعداد پاس صحیح را در بین هم تیمی هایش ارسال کرده است و در هر بازی هم چند پاس کلیدی می دهد.

کریمی بر خلاف هافبک دفاعی های کلاسیک فقط در عرض پاس نمیدهد، ریتم تیم را به خوبی تنظیم می کند و ریسک پاس اشتباهش کم است.

 

در بخش دفاعی هم علی کریمی در نیم فصل اول از حیث تعداد قطع توپ، تکل موفق و آمار های دفاعی نمرات بالایی گرفته است. البته مهم ترین آیتم بازی این هافبک خوش فکر، هوش و آگاهی پیرامونی است که در زمین به عنوان یک سپر ( shield) به کار تیم می آید .

البته احتمالا در چند بازی اول که شفر به علت مصدومیت کریمی را در اختیار ندارد به چشمی یا باقری در این پست بازی می دهد.

در پست هافبک رو دست (box to box) فرشید اسماعیلی، فرشید باقری و پاتوسی آفریقایی برای حضور در ترکیب اصلی رقابت خواهند کرد که با توجه به آرایشی که شفر برای نیم فصل دوم انتخاب کند شانس بازی هر کدام تغییر می کند

در پست وینگر چپ و راست با توجه به بازگشت داریوش شجاعیان و آماده شدن همام طارق در یک ماه آینده و حضور چندین جوان با استعداد در لیست امسال استقلال بیشترین ترافیک وجود دارد.

شاید بهتر بود کادر مربیگری و مدیریتی استقلال بعضی از این جوانان را به تیم های لیگ برتری قرض میدادند تا رشد این بازیکنان جوان به واسطه ی بازی نکردن متوقف نشود .

خط حمله 

در خط حمله استقلال به جز ایسما که خرید پر سر و صدای آبی ها در زمستان بوده است مرتضی تبریزی، روح الله باقری، اللهیار صیاد منش و گادوین منشا را در اختیار دارد که احتمالا از بین این چهار مهاجم فقط یک نفر به صورت ثابت بازی خواهد کرد.

 

آرایش تیمی 

۱-اگر شفر برای نیم فصل دوم همان آرایش ۴۱۴۱ را انتخاب کند بازی در خط میانی با تک محور علی کریمی خواهد بود که هافبک های چپ و راست (احتمالا شجاعیان و اسماعیلی)به محوطه جریمه نزدیکتر خواهند بود و تک مهاجم آبی ها (احتمالا ایسما)را حمایت خواهند کرد.

آرایش احتمالی ۴۱۴۱

 

رحمتی،وریا،منتظری،سهرابیان،زکی پور،کریمی،شجاعیان،باقری،اسماعیلی،پاتوسی،ایسما

 

۲-اگر شفر تصمیم بگیرد برای نیم فصل دوم سیستم استقلال را تغییر بدهد احتمالا به سمت ۴۳۳ خواهد رفت برای اجرای این سیستم بازی، استقلال ابزار بسیار خوبی در اختیار دارد و از سوی دیگر شفر به واسطه ی خاستگاه فوتبالی خود که از آلمان می آید در اجرای این روش بازی تجربه ی خوبی دارد و در تیم های قبلی خود هم از این چیدمان بارها استفاده کرده است .

در چیدمان ۳ هافبک میانی، شفر می تواند از علی کریمی، پاتوسی، اسماعیلی به صورت هم زمان استفاده کند و در بخش هجومی هم می تواند از شجاعیان، ایسما، صیادمنش(همام طارق) هم زمان بهره ببرد و با توجه به بازیکنان با کیفیتی که در دفاع کناری چپ و راست در اختیار دارد هم می تواند عریض بازی کند هم پر فشار در میانه میدان پرس انجام دهد.

 

ولی برای اجرای صحیح ۴۳۳ مدرن یک مهاجم با هوش با قدرت تمام کنندگی بالا در محوطه جریمه که قابلیت ضربه زدن با دو پا و قدرت سرزنی مناسب داشته باشد حیاتی است مثال ایده آل این روزها لواندوفسکی در بایرن و سوارز در بارسلوناست.

شفر در نیم فصل اول با توجه به فقدان چنین مهاجمی از خیر ۴۳۳ گذشت و کمربند میانی را عقب تر بست ولی حالا با خرید ایسما احتمالا تغییراتی را در آرایش استقلال شاهد خواهیم بود

و نکته جالب دیگر این که در این آرایش چون خط دفاع بالاتر بازی می کند شانس بازی کردن حسینی در درون دروازه به واسطه مهارت بیشتر در بازی با پا افزایش می یابد.

به گزارش مازند اسپرت (مازند ورزش)،

پاسخی بگذارید