تاریخ: ۱۹:۳۲ :: ۱۳۹۷/۱۱/۱۰
نام نویسنده: مرتضی خالقی

رئیس دپارتمان داوران می گوید در بازی سپیدرود رشت با پرسپولیس از سیستم کمک داوران اضافی (پشت دروازه) استفاده خواهیم کرد.

داود رفعتی در گفتگو با سایت فدراسیون فوتبال درباره برگزاری کلاس کمک داوران اضافی گفت: با توجه به اینکه سیستم VAR پس از تایید فیفا در مسابقات لیگ راه اندازی می شود. برهمین اساس لازم است جلسات متعددی با فیفا داشته باشیم تا بتوانیم مجوزهای لازم را برای راه اندازی این سیستم بگیریم، تصمیم گرفتیم با مساعدت رئیس فدراسیون فوتبال از کمک داوران اضافی پشت دروازه استفاده کنیم. این سیستم می تواند کمک زیادی به داوران کند. در بحث تشخیص خطا مخصوصا در محوطه جریمه به آنها کمک بسزایی کند. علیرضا فغانی که در چند سال گذشته در کلاس های متعدد FIFA و AFC  شرکت کرده و به تازگی از مسابقات جام ملت های آسیا ۲۰۱۹ آمده است از وی درخواست کردیم در این کلاس به عنوان مدرس حضور داشته باشد و تجربیات چندین ساله اش را در اختیار داوران قرار دهند. تا بتوانیم آنها را در مسابقات لیگ استفاده کنیم.

 

رئیس دپارتمان داوران در پایان گفت: قصد داریم در اولین مسابقه این سیستم را اجرا کنیم. برهمین اساس در بازی سپیدرود رشت و پرسپولیس از جام حذفی که روز پنجشنبه ۱۱ بهمن ماه در رشت برگزار می شود، استفاده کنیم. ولی همزمان مسابقاتی که در ورزشگاه آزادی انجام می شود به صورت آف لاین از VAR استفاده می کنیم، منتهی به داور منتقل نمی شود و فقط در بحث آموزشی داوران از آن بهره می ببرند تا انشاءالله مجوزهای لازم را فیفا بگیریم و این سیستم را در کلیه ورزشگاه ها پیاده کنیم.

 

گفتنی است پیش تر و در یکی از بازی های  استقلال و پرسپولیس از داوران پشت دروازه استفاده شده بود. تکرار این اتفاق به نظر جالب می آید.

به گزارش مازند اسپرت (مازند ورزش)،

پاسخی بگذارید