تاریخ: ۱۸:۱۸ :: ۱۳۹۷/۱۱/۰۳
نام نویسنده: مرتضی خالقی

جام ملت های آسیا به مرحله یک چهارم نهایی رسیده و حالا ۸ تیم برای یک هدف بزرگ تلاش می کنند؛ قهرمانی در قاره کهن.

در آخرین روز مرحله یک هشتم نهایی جام ملت های آسیا ۲۰۱۹ تیم های کره جنوبی و قطر با غلبه بر بحرین و عراق خود را به جمع تیم های حاضر در یک چهارم نهایی رساندند. در روزهای گذشته ویتنام، ایران، ژاپن، استرالیا، امارات و چین به این مرحله رسیده بودند و اکنون با پایان دور یک هشتم نهایی، جذابیت در جام به بیشترین حد خواهد رسید.

 

 

* یک میهمان ناخوانده

 

در میان ۸ تیم برتر آسیا، حضور ویتنام بسیار جالب و شاید عجیب به نظر برسد. ویتنام مرحله گروهی را با شکست برابر ایران و عراق آغاز کرد اما در مسابقه پایانی یمن بحران زده را از پیش رو برداشت و به عنوان یکی از تیم های سوم راهی مرحله حذفی شد. ویتنام خوش شانس بود که در یک هشتم به اردن شگفتی ساز برخورد کرد و در مقابل این تیم با ارائه فوتبالی منطقی و در ضربات پنالتی توانست به برتری برسد.

 

نکته جالب این که ویتنام در تاریخ تنها یک بار توانسته بود به مرحله حذفی برسد و آن هم در همان بازی اول مغلوب عراق شد. آن ها اکنون برابر ژاپن قرار می گیرند و کار بسیار سختی در پیش دارند اما همین حضور در جمع ۸ تیم برتر نیز افتخار بزرگی برای ستاره های سرخ محسوب می شود.

 

 

حساس ترین یک چهارم نهایی تاریخ

 

این نخستین بار است که جام ملت های آسیا مرحله یک هشتم نهایی نیز در دل خود دارد. در سال های قبل این رقابت ها با حضور ۱۶ تیم برگزار می شد و به همین دلیل پس از صعود دو تیم برتر هر گروه، کار از یک چهارم نهایی آغاز می شد اما حالا تیم ها یک هشتم را پشت سر گذاشته اند و با انگیزه بالا به مرحله یک چهارم نهایی رسیده اند.

 

همین موضوع هیجان و جذابیت را در مسابقات بالا می برد و همچنین تیم ها به آمادگی بیشتری نیز می رسند و باتوجه به تقابل های بزرگ می توان این یک چهارم نهایی را حساس ترین در تاریخ قلمداد کرد.

 

 

مهم ترین بازی یک چهارم؟

 

به جز دیدار ویتنام و ژاپن، سه مسابقه دیگر قابل پیش بینی نیستند و هر دو طرف به یک اندازه شاس برد دارند. حتی در بازی ژاپن نیز نمی توان با قاطعیت از برتری سامورایی ها صحبت کرد چرا که در این تورنمنت اتفاقات عجیب و غریب زیادی دیده شده است. از بین سه مسابقه دیگر، تقابل امارات و استرالیا به خاطر ستاره های پرشمار کانگوروها و حمایت هواداران تیم میزبان جذابیت بسیار زیادی دارد. همچین تقابل کره جنوبی باتوجه به درخشش بی نظیر قطری ها در این جام از اهمیت زیادی برخوردار است. بازی دیگر این مرحله که بین ایران و چین برگزار می شود نیز به دلایل مختلف بسیار مهم است.

 

از یک سو هر دو تیم ۱۵ سال در حسرت صعود به جمع ۴ تیم برتر جام ملت ها هستند و از سوی دیگر هر دو مربی بزرگ در سطح جهان را در اختیار دارند که جذابیت بسیاری را به بازی تزریق می کنند. بنابراین هر ۴ مسابقه برای طرفداران هر تیم مهم ترین بازی خواهد بود اما شاید اگر نظرسنجی در این باره شکل بگیرد، اکثریت فوتبال دوستان مصاف ایران و چین را به دلایل مختلف مهم تر از بقیه بدانند.

 

 

جنگ جهانی در میدان آسیایی

 

از بین ۸ تیم حاضر در مرحله یک چهارم تنها ۲ تیم مربی بومی روی نیمکت خود دارند؛ استرالیا که با گراهام آرنولد در میادین حاضر شده و ژاپن که هاجیمه موری یاسو را سرمربی خود می بیند. ۶ تیم دیگر هر کدام تلاش می کنند تا با مربیان خارجی در این رقابت ها موفق شوند. ایران کارلوس کی روش سرمربی سابق رئال را در اختیار دارد، چین با مارچلو لیپی معروف در جام ملت ها حاضر شده، امارات هدایت تیم را به آلبرتو زاکرونی ایتالیایی سپرده، قطر با فلیکس سانچز اسپانیایی قصد دارد راه ماتادورها را در پیش بگیرد، کره جنوبی با بنتو سرمربی سابق تیم ملی پرتغال به دنبال قهرمانی است و ویتنام هم یک سرمربی ناشناس کره ای به نام پارک هان سییو را در اختیار دارد.

 

حضور پرتعداد مربیان غیر آسیایی و البته نامدار سبب شده تا مسابقات از هیجان بسیار زیادی برخوردار باشد. تقابل لیپی که قهرمانی جهان را در کارنامه دارد با کی روش که سال ها دستیار فرگوسن بوده، بدون شک دوئلی فراتر از فوتبال آسیا است. دیگر مربیان بزرگ هم به چیزی جز قهرمانی راضی نخواهند شد و همین موضوع هیجان بازی ها را بیش تر و بیشتر می کند.

 

 

ایران؛ قاطع ترین صعود به یک چهارم

 

تیم ملی ایران با پیروزی ۲-۰ مقابل عمان به مرحله یک چهارم نهایی صعود کرد و موفق شد قاطع ترین پیروزی در این مرحله را به نام خود بزند. این پیروزی در حالی برای شاگردان کی روش به دست آمد که در ابتدای بازی علیرضا بیرانوند پنالتی عمانی ها را مهار کرد و در ادامه دژاگه و جهانبخش برای ایرانی گلزنی کردند.

در ۷ بازی دیگر جام، هیچ تیمی بردی بهتر از اختلاف یک گل به دست نیاورد. این موضوع به طور کامل نزدیکی کیفیت تیم های حاضر در جام را نشان می دهد. همچنین دو بازی اردن – ویتنام و استرالیا – ازبکستان به ضربات پنالتی کشیده شد و سرنوشت بازی کره – بحرین و امارات – قرقیزستان در وقت های اضافه تعیین شد.

 

برنامه بازی ها:

 

پنج شنبه ۴ بهمن:
ویتنام – ژاپن
چین – ایران

 

جمعه ۵ بهمن:
کره جنوبی – قطر
امارات – استرالیا

به گزارش مازند اسپرت (مازند ورزش)،

پاسخی بگذارید