ایران از IOC برای 2 سوال استعلام می‌گیرد؛
تاریخ: ۱۱:۲۲ :: ۱۳۹۷/۱۰/۳۰
نام نویسنده: خبرگزاری فارس
حق رای از دبیرکل سلب می شود؟/ تعیین تکلیف روسای بازنشسته در هیات اجرایی

کمیته ملی المپیک کشورمان با ارسال نامه‌ای به کمیته بین‌المللی المپیک (IOC) در خصوص ۲ مسئله حقوقی استعلام خواهد گرفت.

به گزارش مازند اسپرت (مازند ورزش)،کلیات اساسنامه کمیته ملی المپیک در مجمع عمومی ۲۵ دی‌ماه به تصویب اعضا رسید و این اختیار به هیات اجرایی داده شد تا در نشست‌های آینده در خصوص تغییرات تصمیم نهایی را اتخاذ کنند.

با توجه به مسائل حقوقی و اختلاف نظرات پیش آمده، کمیته ملی المپیک قرار است با ارسال نامه‌ای به کمیته بین‌المللی المپیک (IOC) دو سوال را مطرح کرده و از آنها استعلام بگیرد.

سوال اول در خصوص حق رای دبیرکل و خزانه‌دار است. با توجه به اینکه اعضای تعداد هیات اجرایی و هیات رئیسه با حق رای قهرمان المپیک ۱۲ نفر است، به دلیل تاکید IOC مبنی بر اکثریت آراء برای روسای فدراسیون‌های المپیکی، در صورتی که حق رای از دبیرکل و خزانه‌دار گرفته شود، تعداد اعضای هیات اجرایی ۶ و هیات رئیسه ۴ نفر خواهد شد، در این صورت مشکلی وجود نخواهد داشت و نیازی به اضافه شدن فرد جدیدی به هیات اجرایی نخواهد بود.

در صورتی که حق رای برای دبیرکل و خزانه‌دار در نظر گرفته شود، این احتمال وجود دارد فرد دیگری در هیات اجرایی از بین روسای المپیکی اضافه شود.

سوال دومی که کمیته ملی المپیک از IOC استعلام خواهد گرفت، مربوط به روسای فدراسیون‌هایی است که در هیات اجرایی هستند اما دیگر پستی در فدراسیون خود ندارند. با توجه به اینکه IOC تاکید دارد اعضای هیات اجرایی به دلیل پستی که در فدراسیون دارند به کمیته ملی المپیک راه پیدا می‌کنند، کمیته ملی المپیک کشورمان این سوال را پرسیده که تکلیف روسای بازنشسته یا افرادی که دیگر رئیس فدراسیون نیستند، چه خواهد شد؟

در صورتی که IOC مخالفتی نداشته باشد، علیرضا رحیمی رئیس سابق فدراسیون هندبال در هیات اجرایی ماندنی خواهد شد.

اساسنامه کمیته ملی المپیک به روابط بین‌الملل داده شده تا ترجمه شود. احتمالا تا یک هفته آینده این اساسنامه به IOC برای تایید ارسال می‌شود. به دنبال تایید اساسنامه توسط IOC این اساسنامه اجرایی خواهد بود اما کمیته در نظر دارد آن را همزمان برای هیات دولت نیز ارسال کند.

مهمترین تغییراتی که در اساسنامه کمیته ملی المپیک لحاظ شده مربوط به انتخاب دبیرکل و خزانه‌دار است که پیشنهاد آنها از سوی رئیس قطعی است اما تایید از سوی هیات اجرایی یا مجمع عمومی خواهد بود که با توجه به تفویض اختیاری که اعضای مجمع به هیات اجرایی داده‌اند، هیات اجرایی در این باره تصمیم خواهد گرفت.

در صورت تایید اساسنامه و قطعی شدن تغییرات و مواردی که درباره اختیارات دبیرکل و رئیس کمیته در اساسنامه تعریف شده، در آینده کمیته ملی المپیک نیاز به رئیس و مدیری دارد که از اقتدار لازم برخوردار باشند تا خلا اختیارات سابق دبیرکل به چشم نیاید.

پاسخی بگذارید