تاریخ: ۱۰:۵۳ :: ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
نام نویسنده: سیده روجا شجری

مسئولان کمیته ملی المپیک ایران قصد دارند برای گرفتن حق رای دبیرکل و خزانه‌دار در اساسنامه پیشنهادی جدید با مسئولان کمیته بین المللی المپیک صحبت کنند.

به گزارش مازند اسپرت (مازند ورزش)،بحث اساسنامه کمیته ملی المپیک و رای‌گیری در خصوص تغییرات در آن، مهم‌ترین موضوع مجمع عمومی کمیته ملی المپیک در ۲۵ دی ماه است.

در اساسنامه پیشنهادی کمیته ملی المپیک، انتخاب دبیرکل و خزانه‌دار با پیشنهاد رئیس و تائید در هیئت اجرایی خواهد بود که این موضوع جهت تائید از طرف ایران به اطلاع IOC رسیده است. کمیته بین‌المللی المپیک با تغییر در نحوه انتخاب دبیرکل و خزانه‌دار موافقت کرده اما در ادامه به این نکته اشاره کرده که دبیرکل و خزانه‌دار منتخب در این فرآیند در هیئت اجرایی حق رای نخواهند داشت و این مهم‌ترین نکته این نامه است.

در واقع کمیته بین‌المللی المپیک به منظور رعایت دموکراسی در هیئت اجرایی با این حق رای مخالفت کرده چرا که می‌داند که افراد منتخب از این طریق در واقع مهره رئیس خواهند بود و اگر حق رای هم داشته باشند در مواقع حساس رای‌شان به سود رئیس خواهد بود.

کمیته بین‌المللی المپیک در ادامه این نامه آورده که دبیرکل و خزانه‌دار در صورتی در هیئت اجرایی حق رای خواهند داشت که با پیشنهاد رئیس و رای‌گیری در مجمع عمومی انتخاب شوند.

این نامه نگاری با جروم، رئیس بخش مدیریت و ارتباطات سازمانی کمیته بین المللی المپیک و در ایام تعطیلات کریسمس انجام شده و جروم تاکید کرده که این نظر ابتدایی IOC است و بعد از تعطیلات در این باره با مسئولان ایران صحبت خواهد کرد.

این در حالی است که رضا صالحی‌امیری، رئیس کمیته ملی المپیک در جریان سفر به لوزان و همچنین بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ و المپیک جوانان در بوینس آیرس در خصوص نحوه انتخاب دبیرکل و خزانه‌دار با پیشنهاد رئیس و تائید هیئت اجرایی، با مسئولان IOC صحبت کرده بود و آنها بر عدم تعارض این تصمیم با قوانین کمیته ملی المپیک تاکید کرده بودند.

قرار است همزمان با پایان تعطیلات کریسمس، مسئولان کمیته ملی المپیک در گفت‌وگو با جروم موضوع عدم حق رای دبیرکل و خزانه‌دار منتخب با روش مذکور را مورد بررسی قرار دهند و مجوز حق رای این افراد را بگیرند.

در صورت تاکید دوباره IOC بر حق رای داشتن دبیرکل و خزانه‌دار در هیئت اجرایی در صورت پیشنهاد رئیس و رای‌گیری در مجمع عمومی کمیته ملی المپیک، مسئولان کمیته ملی المپیک تائیدیه مجمع عمومی را جایگزین هیئت اجرایی خواهند کرد.

/تسنیم

پاسخی بگذارید