تاریخ: ۲۰:۵۵ :: ۱۳۹۷/۰۹/۲۶
نام نویسنده: مرتضی خالقی

رئیس فدراسیون فوتبال از اهمیت سه عامل برای استفاده از کمک داور ویدئویی می گوید.

به گزارش مازند اسپرت (مازند ورزش)،

اشتباهات پر تعداد داوران در لیگ برتر به ویژه در دیدارهای حساس باعث شده تا حالا استفاده از کمک داور ویدئویی تبدیل به یک مطالبه عمومی شود.

مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال که در اواسط نیم فصل دستور اولیه برای بررسی شرایط استفاده از این تکنولوژی را صادر کرده بود، در اظهار نظری جدید درباره تکنولوژی VAR صحبت کرده است.

تاج در این باره می گوید: سیستم VAR سیستم منظمی است که امسال در جام جهانی از آن استفاده شد و  یکی از بحث های اینفانتینو در کنگره اخیر در قطر هم همین بود که امتیاز فیفا این بود که در جام جهانی از این سیستم استفاده کرد. تا الان فقط ۱۱ درصد از کشورهای دنیا در لیگ داخلی خود از این سیستم استفاده کرده اند و برای همین خیلی هم در این بحث عقب نیستیم. ما هم در این ارتباط به فیفا نامه زدیم و از آنها درخواست کردیم. شخصا با هانی نایب رئیس کمیته داوران فیفا هم صحبت کردم و او گفت نامه فدراسیون ایران که بیاید پیگیری می کند و به احتمال زیاد با این نامه موافقت می کنند.

وی در ادامه درباره کمبود دوربین برای استفاده از این تکنولوژی صحبت کرد و افزود: دنبال سیستم VAR هستیم تا در بسیاری از ورزشگاه های ایران برای نیم فصل این کار را انجام دهیم. باید دوربین ها را با صدا و سیما هم هماهنگ کنیم. صدا و سیما در ورزشگاه آزادی ۹ دوربین، در اصفهان ۶ دوربین و در بعضی استان ها کمتر از این تعداد دوربین دارند. با این تعداد دوربین نمی شود سیستم VAR را پیاده کرد.

تاج ادامه داد: ما دوربین خط، دوربین کنار و پشت دروازه را هم می خواهیم. باید دوربین مستقل باشد تا برای این کار تجهیز شود. همچنین این کار سیستم ویدئویی و داوران مجرب می خواهد. یکی از مهم ترین مولفه ها که در سمینار قطر مفصل بحث شد، این بود که چک کردن صحنه ها باید بین یک تا ۲ دقیقه انجام و نتیجه اعلام شود. نباید اینطور باشد که بازبینی صحنه ها ۵ دقیقه طول بکشد چون از جذابیت بازی کاسته می شود و وقت اضافه زیادی شکل می گیرد.

در کنار این مشکلات اما موضوع تامین بودجه برای استفاده از این تکنولوژی مطرح است؛ موضوعی که البته به نظر می رسد مهدی تاج خیلی در جریان جزییات آن نیست. رئیس فدراسیون فوتبال در این باره می گوید: دقیقا حساب نکرده ام و شاید اصفهانیان حساب کرده باشد. آنچه که من می دانم و دستورش را داده ام این است که وارد این ماجرا شویم و مجوز لازم را بگیریم و استاندارد سازی کنیم.

بخش پایانی صحبت های رئیس فدراسیون اما به موضوع ورزشگاه هایی باز می گردد که می توانند از این سیستم استفاده کنند. وی در پایان بیان کرد: استفاده از سیستم VAR با میزبان است و ورزشگاه فولادشهر این امکان را دارد و ممکن  است ورزشگاه نقش جهان هم بتواند از این سیستم استفاده کند. ورزشگاه فولاد خوزستان بسیار مدرن است و ممکن است این اتفاق بیافتد. مشهد هم در ورزشگاه  امام رضا (ع) می شود این سیستم را پیاده کرد. در ورزشگاه آزادی هم باید این کار انجام بشود، زیرا در آنجا بازی های مهم انجام می شود و همه بازی ها برای ما مهم هستند. در پارس جنوبی و تبریز هم امکان دارد این اتفاق رخ دهد.

پاسخی بگذارید