تاریخ: ۱۴:۳۳ :: ۱۳۹۴/۰۷/۲۲
نام نویسنده: sobhan

جواد نکونام کاپیتان سابق تیم‌ملی که روز گذشته برای تماشای بازی ایران مقابل ژاپن در ورزشگاه آزادی حضور داشت، معتقد است که تیم‌ملی روند رو به رشدی را پشت سر می‌گذارد.   نکونام به خبرنگار “مازنداسپرت” گفت: من هم معتقدم وقتی بازیکنی اشتباه می‌کند باید به او انتقاد کرد ولی این انتقاد باید سازنده و […]

جواد نکونام کاپیتان سابق تیم‌ملی که روز گذشته برای تماشای بازی ایران مقابل ژاپن در ورزشگاه آزادی حضور داشت، معتقد است که تیم‌ملی روند رو به رشدی را پشت سر می‌گذارد.

 

نکونام به خبرنگار “مازنداسپرت” گفت: من هم معتقدم وقتی بازیکنی اشتباه می‌کند باید به او انتقاد کرد ولی این انتقاد باید سازنده و فنی باشد نه اینکه بخواهیم او را تخریب کنیم. در بازی مقابل ژاپن همه به حقیقی ایراد گرفتند. من فکر می‌کنم پست گلری خیلی سخت است و با یک اشتباه کوچک زیر باد انتقاد می‌ روند. علیرضا بعد از نتیجه یک بر یک، یک تک به تک فوق‌العاده گرفت من هم به حقیقی و تمام بازیکنان تیم‌ملی انتقاد می‌کنم، ولی باید بدانیم که فوتبال بازی اشتباهات است. هر گلر و بازیکنی اشتباه می‌کند. همانطور که دفاع ژاپن اشتباه کرد و روی یک صحنه به سادگی به ما پنالتی داد. باید یاد بگیریم تا همه به هم کمک کنیم که بهتر شویم. علیرضا هنوز جوان است و سال‌های سال می‌ تواند در تیم‌ملی موفق باشد. در کنار او گلرهای دیگری هم هستند که می‌توانند فیکس شوند و باید دید در طول زمان کدامیک از آنها عملکرد بهتری دارند می‌توانند پیشرفت کنند.

اردوهای بلندمدت هماهنگی بازیکنان را بالا می‌برد

در مورد تعطیلات تیم‌ملی باید بگویم واقعیت این است که شرایط در تیم‌ملی سنگین‌تر از باشگاهی است و این نیاز وجود دارد که برای موفقیت و صعود به جام‌جهانی ۲۰۱۸ از حالا برنامه ریزی بلندمدتی داشته باشیم. به عقیده من این اردوهای بلند مدت باعث می‌ شود تا بازیکنان قدرت و توانایی بیشتری برای هماهنگی در کنار هم پیدا کنند و این شرایط آنها را بهتر از زمانی می‌ کند که تنها در بازی‌های لیگ حضور دارند. اگر بخواهیم بدون تعطیلات در لیگ، نتیجه خوبی در تیم‌ملی بگیریم، نیاز به دو برنامه ریزی کوتاه مدت و بلندمدت داریم و این کار را بسیار سخت می‌ کند.

لازم نیست در هر تعطیلی لیگ بدنسازی کنیم

من البته دلم نمی‌خواهد که جواب کسی را بدهم ولی در مورد اینکه شما سوال می‌ کنید در تعطیلات لیگ تیم ها مجبور می‌ شوند بدنسازی انجام بدهند باید بگویم که دلیل ندارد که هر دفعه بازیکنان بدنسازی انجام بدهند چون تمرینات زیادی وجود دارد که می‌ تواند بازیکنان را در شرایط خوب و مسابقه نگه دارد و اگر علم کافی داشته باشیم و کسانی که تخصص لازم را در این زمینه دارند می‌ دانند که در عرض دو هفته هیچ بازیکنی از شرایط ایده‌آل اش خارج نمی‌ شود و با تمرینات مناسب آمادگی بازیکن حفظ خواهد شد. برنامه ریزی بازی های دوستانه و اردوهای تیم‌ ملی باید ادامه دار باشد و در مورد انتقاداتی که در این زمینه به تیم ‌ملی می‌ شود، باید بدانیم که یکسری از انتقادات کاربردی و مفید است و یکسری از آنها مغرضانه است.

هر وقت حرفه‌ای شدیم ۳ روز یک بار بازی می‌کنیم

* در حال حاضر این انتقاد به تیم‌ملی وارد می‌ شود که در هیچ کجای دنیا به خاطر بازی های ملی لیگ اینقدر تعطیل نمی‌ شود و اکثر بازی ها در لیگ های معتبر اروپایی در فواصل ۳، ۴ روز یک بار هم برگزار می‌ شود، نظر شما در این مورد چیست؟
نکونام: ما هر موقع امکانات باشگاه‌هایمان حرفه‌ای شد، پول حرفه‌ای گرفتیم، زمین تمرین حرفه‌ای داشتیم و برنامه ریزی اصولی داشتیم می‌ توانیم ۳ روز یک بار بازی کنیم. کدام باشگاه است که سر وقت پول بازیکن را بدهد و کدام باشگاه است که زمین تمرین مناسب داشته باشد؟ هیچ کدام از باشگاه های ما زمین تمرین خوب برای اجرای تاکتیک‌های مربی ندارند. فکر می‌کنید چرا مربیان ما ۲ هفته قبل از شروع لیگ در خارج از کشور اردو می‌ زنند چون می‌خواهند در شرایطی مناسب و دور از ایران بازیکنان را در شرایط روحی روانی و جسمی مناسبی قرار دهند تا بتواند شروع خوبی در لیگ داشته باشند

آسیب دیدگی‌های بازیکنان ربطی به تعطیلی لیگ ندارد

شما سوال می‌ کنید که من روند پیشرفت را در تیم‌ملی می‌ بینم، باید بگویم دقیقا تیم‌ملی ما در راه پیشرفت قرار دارد و این مساله را می‌ تواند در بازی ها و شرایط تیم‌ملی دید. به عقیده من آسیب دیدگی‌هایی هم که برای بازیکنان در لیگ پیش می‌آید، هیچ ربطی به تعطیلات لیگ ندارد چون خیلی مسائل در آسیب دیدگی بازیکنان تاثیر دارد که متخصصان امر باید آن را بررسی کنند چون عواملی مثل استراحت کم و یا حتی یک حرکت نابجا در تمرینات می‌تواند باعث بروز چنین آسیب‌دیدگی‌هایی شود.

قبول دارم فشردگی بازی‌ها کیفیت لیگ را پایین می‌آورد

* شما عنوان کردید تا زمانی که لیگ ما حرفه‌ای نباشد، نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که بازی‌ها هر ۳، ۴ روز یک بار برگزار شود در صورتی که با توجه به تعطیلات تیم‌ملی بازی‌ها با همین فشردگی برگزار می‌شوند.
نکونام: من قبول دارم که هر ۳، ۴ روز بازی کردن برای بازیکنان ایرانی سخت است و کیفیت لیگ را پایین می‌آورند و بازیکنان را خسته می‌ کند ولی در کل زمانی که در تمام دنیا به خاطر گرمای هوا تعطیلات وجود دارد، ما لیگمان را در چله تابستان شروع می‌ کنیم و در گرمترین شرایط بازیکنان به میدان می‌ روند. پس می‌ بینیم که فوتبالیست های ما در شرایط سخت تری هم بازی می‌ کنند.

به عنوان بازیکن یا مربی به تیم‌ملی برنمی‌گردم

* این روزها زمزمه‌هایی مبنی بر بازگشت شما به عنوان بازیکن و یا مربی شنیده می‌ شود که می‌خواستیم نظر شما را در این باره بدانیم.
نکونام: من یک روز به تیم‌ملی آمدم و یک روز هم قطعا باید می‌ رفتم و فکر می‌ کنم بهترین تصمیم را گرفته‌ام و دیگر قصد ندارم برای تیم‌ملی بازی کنم. اما هر موقع به کمک من نیازی باشد، حاضرم به تیم‌ملی کمک کنم ضمن اینکه فکر می‌ کنم تیم‌ملی از بازیکنان و مهره های خوبی برخورد است و هیچ وقت به یک بازیکن متکی نبوده و نیست. شرایط فعلی هم طوری است که به کسی نیاز ندارد، فقط بازیکنان باید تلاش کنند و قدر جایگاه‌شان را بدانند و تمرکز بیشتری روی بازی‌های تیم‌ملی داشته باشند. در مورد مربیگری هم که سوال کردید باید بگویم قبلا صحبت‌هایی با آقای کی‌روش در مورد حضورم به عنوان مربی در کادرفنی شد ولی در نهایت تصمیم گیری بر این منوال شد که من به کادرفنی اضافه نشوم.

در کادرفنی تیم‌ملی، اظهارنظر فنی نمی‌کنم

* برانکو به عنوان مربی شما در تیم‌ملی و کسی که جواد نکونام را به خوبی می‌شناسد، معتقد است که او نباید بدون تجربه به تیم‌ملی بیاید چون در این صورت مثل علی دایی سوخت می‌شود.
نکونام: اگر من به تیم‌ملی بیایم به عنوان سرمربی و یا کمک اول کی‌روش نخواهم آمد بلکه به عنوان یک کارآموز که قصد دارد کار مربیگری را یاد بگیرد به کادرفنی اضافه خواهم شد چون آقای کی‌روش مربی بزرگی است و همانطور که من در دوران بازیگری ام خیلی چیزها از او یاد گرفتم و برای خودم یادداش برداشتم، قطعا در دوران مربیگری‌ام می‌توانم از آنها بهره ببرم ولی مطمئن باشید من اگر در تیم‌ملی حضور داشته باشم فقط به دلیل یادگیری است و هیچ اظهارنظر فنی نخواهم کرد. خیلی از ما صحبت از این می‌کنیم که بتوانیم سر تمرینات مربیان ترازاول دنیا حاضر شویم و کارشان را از نزدیک ببینیم. من هم می‌ توانیم در صورت حضور در کادرفنی تیم‌ملی در کنار کی‌روش درس بگیرم و قطعا حضور من می‌تواند برای آینده مربیگری خوب و مفید باشد و می‌توانم از تجربیاتی که کنار کی‌روش به دست می‌ آورم، استفاده کنم.

قبول دارم ایران مقابل عمان عملکرد خوبی نداشت

خیلی ها به بازی ایران مقابل عمان انتقاد کردند، به عقیده من تیم‌ملی مقابل عمان خوب نبود ولی من در دوران بازیگری خودم تجربه بازی کردن مقابل عمان را دارم و در آن زمان هم این تیم خیلی زهردار بود و همیشه بازی مقابل عمان برای ما سخت بود و اتفاقات و مسائل این بازی همیشه شرایط سخت و سنگین را برای ما رقم می‌ زند. من قبول دارم که ما بد بازی کردیم ولی نباید یادم برود که تیم‌ملی در روز بدش هم نباخت و توانستیم پا به پای عمان بازی کنیم و در آن آب و هوا بازی کردن بسیار سخت است. در نهایت ما به تساوی رسیدیم و نباید یادمان برود که این اتفاقات برای هر تیمی می‌افتد که یک روز ایراد داشته باشد یا بد بازی کند. همانطور که گفتم انتقادها باید سازنده باشد و بتواند به تیم کمک کند ولی متاسفانه انتقادهای مغرضانه‌ای هم وجود دارد که می‌ تواند در روزهای بد تیم‌ملی به میان می‌ آید و کاملا مشخص است و مردم آنها را می‌ شناسند چون عده ای وجود دارد که وقتی تیم‌ملی خوب بازی می‌ کند از آن تعریف می‌ کنند و زمانی که عملکرد بدی دارد انتقادات فنی می‌کنند ولی یک عده ای دیگر مغرضانه فقط در انتظار نتیجه نگرفتن تیم هستند تا علیه آن حرف بزنند و خوشبختانه همه این مسائل را می‌دانند.

نتیجه تساوی با ژاپن منصفانه بود

دیدار دوستانه با ژاپن برای ایران خیلی مفید بود، به عقیده من این بازی دو نیمه متفاوت داشت. در نیمه اول بازی متعادل بود و اواخر نیمه اول ما موفق شدیم که گل بزنیم که البته می‌ توانست نتیجه بهتر از این تمام شود. نیمه دوم ما گل خوردیم ولی کنترل بازی را در اختیار داشتیم و می‌ توانستیم روی ضربات ایستگاهی گل بزنیم، ژاپن هم فوق العاده روی ضدحملات خطرناک است و یک بار علیرضا حقیقی موفق شد یک تک به تک مسلم را بگیرد. در نهایت به نظر من نتیجه یک ـ یک منصفانه بود نباید فراموش کنیم که تیم ژاپن بسیار قدرتمند است. اگر همه می‌گویند که ژاپن آن تیم همیشگی نبود باید به این نکته هم توجه کنند که تاکتیک تیم ها باعث می‌ شود شرایط بازی رقم بخورد در حقیقت تاکتیک ایران طوری بود که راه نفوذ را برای هجومی ژاپن بسته بود. نیمه دوم هم ما در صحنه غفلت کردیم و اشتباهاتی انجام دادیم که آنها به دروازه ما نزدیک شدند. در نهایت تیم ما خوب بازی کرد و این بازی در ادامه برای ما مفید خواهد بود. هر بازی شرایط خاص خودش را دارد و نمی‌توانیم بگویم به خاطر صدرنشینی ما دیدارهای دور برگشت ساده‌تر و یا سخت‌تر است. ما با تیم عمان که در رنکینگ فیفا جایگاه خوبی ندارد مساوی کردیم و با ژاپن هم که یکی از تیم های قوی آسیا به تساوی رسیدیم ولی در هر دیدار از فوتبال این تاکتیک تیم هاست که شرایط آن روز را رقم می‌ زند و بین بازی ها فرق ایجاد می‌ کند.

ذوب‌آهن حریف سختی برای سایپاست

بازی هفته هشتم ما مقابل ذوب‌آهن سخت است چون ذوب‌آهن تیم بسیار خوبی است و مربی جوانی دارد که زمان می‌ گذارد و در هر تیمی که بوده نتایج قابل قبولی گرفته. آقا یحیی از مربی های خوب لیگ است و با تلاشی که می‌کنند به فوتبالیست های جوان خدمت می‌ کند. امیدوارم که در روز جمعه بازی خیلی خوبی مقابل ذوب‌آهن انجام بدهیم و بتوانیم با گرفتن سه امتیاز راه رشد خودمان را هموار کنیم.

منبع:ورزش۳


 

 

پاسخی بگذارید