تاریخ: ۱۷:۲۴ :: ۱۳۹۷/۰۹/۰۷
نام نویسنده: مرتضی خالقی

حریف فردای تیم استقلال تمریناتش را در زمینی انجام می دهد که پرسپولیس در دوران اوجش در دهه هفتاد و اوایل هشتاد در آنجا تمرین می کرد.

به گزارش مازند اسپرت (مازند ورزش)،

زمین کارگران برای پرسپولیسی ها و استقلالی ها به معنای یک ورزشگاه قدیمی و خاطره انگیز و البته محل تمرین رقیب و دشمن قدیمی و اصلی است. صنعت نفت آبادان برای بازی حساس فردایش در هفته چهاردهم به تهران آمده تا برابر استقلال بازی کند و تمریناتش را در زمین ورزشگاه کارگران برگزار می کند. همان ورزشگاهی که زمانی محل تمرین پرسپولیسی بود که علی پروین و تیم معروفش در آن تمرین می کردند. همان پرسپولیس دهه هفتاد که رقابت هایش با استقلال باعث شده تا افراطی های سرخابی معتقد باشند که دربی های پایتخت تهران در آن دوران اوج گرفت و به پایان رسید.

از اعماق تاریخ

بازی استقلال و صنعت نفت یک بازی کلاسیک و خاطره انگیز است. دوتیمی که ریشه در اعماق تاریخ فوتبال ایران دارند. این درست است که باشگاه صنعت نفت از ابتدای دهه پنجاه آغاز به کار کرد اما آنچه برخی منابع می گویند فوتبال در ایران حدود یک قرن پیش و توسط کارگران پالایشگاه نفت آبادان برای اولین بار بازی شده است. بازیکنانی که در زمین شرکت اولین ضربه ها را به توپ های پارچه ای زدند را می توان آغاز کنندگان مسابقه بزرگ و یک قرنی فوتبال در ایران به حساب آورد که هر سال با شور و شوق بیشتری برگزار می شود.

کودکان خردسال آبادانی در دورانی که انگلیسی ها در جنوب ایران نفت را استخراج می کردند بزرگترین رقیب استعمارگران آن دوران بودند و مبارزه در زمین فوتبال را یاد گرفتند.

تاریخچه باشگاه استقلال هم تاریخی قطور است. در سال ۱۳۲۴ و حدود ۷۴ سال پیش این باشگاه در ایران بنیان گذاشته شده است و این خود یک عصر به حساب می آید. در داستان فوتبال ایران، استقلال از همان زمان های دور ارتباط جالبی با تیم ها و بازیکنان جنوبی داشته است. بهترین ستاره های این تیم از جنوب می آمدند و تیم های مختلف استقلال هم در جنوب به وجود آمدند اما با اینحال هویت مستقل صنعت نفت آبادان همیشه باعث شده تا این دیدار متفاوت تر از دیگر بازی های تیم های جنوبی با استقلال باشد.  بازی لباس های زرد و آبی، چیزی شبیه بازی های کلاسیک ایتالیا و برزیل در دهه های هفتاد و هشتاد. بازی صنعت نفت و استقلال یکی از آن بازی ها است. یک بازی با یک  عالمه خاطره و نوستالژی…

دیدار در آزادی

استقلال و صنعت نفت در ده بازی گذشته شان هرگز مساوی نکرده اند و ۷ برد برای استقلال و سه برد برای صنعت نفت به دست آمده اند. آخرین برد استقلال در جام حذفی سال قبل و در مرحله نیمه نهایی رقابت ها رقم خورد. در لیگ برتر نیز آخرین بار استقلال در بازی برگشت سال قبل با ۴ گل صنعت نفت را شکست داد، در حالی که بازی رفت را در آبادان یک بر صفر باخته بود. اما جالب است در حالی که دو تیم صنعت نفت و استقلال تا الان در ده بازی اخیر مساوی نکرده اند فردا با هم بازی می کنند که پائولو سرجیو سرمربی پرتغالی صنعت نفت آبادان رکورددار کسب تساوی در فوتبال باشگاهی جهان است و در این فصل در سیزده بازی قبلی برابر حریفان به ده تساوی رسیده است. حالا باید دید فردا طلسم مساوی های سرجیو قوی تر است یا رکورد بازی های بدون مساوی دو تیم درهم می شکند؟

پاسخی بگذارید