تاریخ: ۱۹:۴۰ :: ۱۳۹۷/۰۸/۳۰
نام نویسنده: مرتضی خالقی

سهراب بختیاری زاده معتقد است که باید از تیم کی روش در آستانه جام ملت های آسیا حمایت همه جانبه شود.

به گزارش مازند اسپرت (مازند ورزش)،

سهراب بختیاری زاده یکی از دستیاران کرانچار در مسیر رساندن تیم امید به المپیک به شمار می رود؛ اتفاقی که نزدیک به نیم قرن، برای فوتبال ما رخ نیفتاده است. بختیاری زاده در اردوی امید به امارات به دلیل مشکل خروج از کشور حضور نداشت؛ اما پس از پیروزی این تیم برابر عمان می گوید که باید به تیم امید توجه بیشتری از سوی رسانه ها شود. مدافع سابق استقلال در مورد تیم ملی بزرگسالان هم صحبت کرده است و می گوید که باید از تیم کی روش حمایت همه جانبه شود؛ چرا که می توان به موفقیت تیم بزرگسالان خوش‌بین بود. بختیاری زاده نسبت به برخی رفتارهای رنگی هم معترض است که در ادامه می توانید مصاحبه کامل مربی تیم امید را بخوانید.

 

•  شرایط تیم امید را چطور می بینید؟ این تیم شب گذشته موفق به کسب پیروزی مقابل امیدهای عمان شد.

ببینید نتیجه یک بخش کار است و بخش های مهم دیگری هم برای کادر فنی وجود دارد. اینکه در جریان مسابقه قرار بگیرند و کیفیت فنی بچه ها را ببیند. خدا را شکر این مسابقه با برد همراه بود. بازی های بین المللی کمک می کند تا تیم شرایط بهتری پیدا کند. مسئله مهم دیگر این است که رسانه ها باید به این تیم توجه بیشتری داشته باشند. شب گذشته نتیجه بازی را هم اعلام نکردند؛ چه برسد به پخش بازی! فکر می کنم باید بچه ها بیشتر دیده شوند تا جامعه فوتبال بیشتر آنها را بشناسد. این باعث می شود مسئولیت بچه ها بالاها برود و روحیه بیشتری پیدا کنند. اینطوری بچه ها می فهمند که در حال انجام کار بزرگی هستند. فقط منتظر باخت ها نباشند و باید همه با هم کار کنیم. همانطور که کادر فنی تلاش می کند، مجموعه رسانه ها هم می توانند بسیار تاثیر گذار باشند.

 

 

•  در مسیر آماده سازی برای المپیک، تیم امید همچنان با کمبود بازی های دوستانه همراه است. در آینده هم این مشکل ادامه دار می شود؟

مشکلاتی هست. به هر حال شرایط فوتبال سخت است و حتی برای تیم بزرگسالان هم این مشکلات و تهیه بازی های دوستانه وجود دارد؛ ولی این مشکلات می تواند به تیم ضربه بزند. خوشبختانه در ماه آینده قرار است تورنمنت های خوبی برگزار شود و به نظرم این ها نشانه های خوبی است.

 

•  در اردوی عمان ۲۲ بازیکن حضور داشتند. با توجه به اینکه برخی بازیکنان نظیر دلفی حضور نداشتند، چه میزان تغییر و تحول در شاکله تیم امید رخ خواهد داد؟

 

اولا اینکه نظر اول و آخر را در این باره آقای کرانچار می دهند. در این تیم همه بازیکنان نبودند و حتما بازیکنانی هستند که می توانند به تیم کمک کنند؛ بازیکنانی که کمتر دیده شدند به این مسابقه رفتند و سعی می کنیم تمام بازیکنان را تا مسابقات بررسی کنیم تا بهترین ها را انتخاب کنیم.

 

•  در مورد عملکرد تیم ملی مقابل ونزوئلا صحبت می کنید؟

تیم ملی حقیقتا بد بازی نمی کند؛ من این بازی و بازی قبلی را دیدم. طبیعی است که آقای کی روش دائما در حال تغییرات نفرات است تا ترکیب اصلی تیمش را پیدا کند. من به تیم ملی خوش بین هستم و به نظرم می تواند یکی از شانس های قهرمانی باشد. در جام جهانی خیلی خوب نتیجه گرفتند؛ ولی در جام ملت ها کار به مراتب سخت تر است. ولی شک ندارم این تیم سازماندهی و دفاع تیمی خوبی دارد؛ بازیکنان خلاقی هم دارد و خوش بینم که می تواند کار بزرگی انجام دهد. دیروز هم با اینکه برخی بازیکنان اصلی نبودند،  بازیکنانی که به عنوان جایگزین بازی کردند، تلاش خوبی کردند.

 

 

•  به نظر می رسید روز گذشته تیم ملی با سیستمی تهاجمی تر بازی می کند.

این تفکر که کی روش سیستم را به طور کلی تغییر می دهد، اشتباه است. چیزی که ممکن است تغییر کند و دوست دارم کسانی که این متن را می خوانند، بدانند شعاع حرکتی بازیکنان است. سیستم مهم است؛ ولی چیزی که غالب است، شعاع حرکتی بازیکنان است. مثلا وقتی مقابل تیم قدرتمندی بازی می کنید، بازیکنان شعاع حرکتی کمتری دارند و برعکس. وقتی تیمی می بیند که می تواند جلو برود و به حریف ضربه بزند، مجبور می شود در منطقه جلو، پاس های بیشتری هم بدهد و در واقع اینگونه نیست که سیستم تغییر کند. سیستم همان است؛ ولی شعاع حرکتی بیشتر می شود و تعداد بازیکنان تهاجمی هم بیشتر می شود.

•  در این روزهای حساس، حواشی گوناگونی پیرامون تیم ملی وجود دارد؛ چه کاری باید انجام داد تا این شرایط با فضایی بهتر جایگزین شود؟

 

در مورد تیم امید هم گفتم وقتی تیم قرار است نتیجه بگیرد، باید همه ارکان با هم حرکت  کنند. باید انتقاد باشد؛ ولی نباید رنگ و بوی تسویه حساب های شخصی داشته باشد و این اصلا خوب نیست. من تمام گزارشگران را دوست دارم؛ ولی با احترام به آقای خیابانی، گزارش ایشان در بازی دیشب قشنگ نبود؛ اینکه وقتی گل نمی زنیم، از تیم انتقاد می شود و وقتی گل می زنیم، می گویند به فوتبال ایرانی بازگشتیم، اصلا خوب نیست. یک مقدار میل به قضاوت را کم کنیم. به عنوان مثال، من به عنوان یک فوتبالیست نباید در مورد سرمربی خیلی راحت قضاوت کنم. وقتی عملکردش را دیدیم، بعد می توانیم قضاوت کنیم ؛ ولی قبل از جنایت محاکمه نکنیم. اینکه رنگ آبی و قرمز را دوست داریم، نباید ملاک قضاوت هایمان شود. صادقانه بگویم که برخی منتقدان کی روش دوست داشتند، در جام جهانی، تیم ملی از اسپانیا سه گل بخورد که بعد بگویند چرا سیدجلال نیست؛ بعد که تیم خوب نتیجه گرفت، گفتند چرا پاسِ خوب نمی دهیم؟ بیایید احترام بگذاریم. همه رنگ ها دوست داشتنی هستند؛ ولی باید در بخش ملی یک رنگ باشیم. امیدوارم در این شرایط بد اقتصادی، مردم این فوتبال را داشته باشند تا خوشحال شوند.

پاسخی بگذارید