صحبت های جالب دختر شطرنج‌باز ایرانی
تاریخ: ۱۰:۳۷ :: ۱۳۹۷/۰۸/۲۹
نام نویسنده: سیده رُجا شجری
مبینا علی نسب :می‌خواهم با دکتر روحانی شطرنج بازی کنم !

عضو تیم ملی شطرنج بانوان گفت: شانس صعودم را از دوره اول پنجاه پنجاه می‌دانستم، چون حریفم خیلی قوی بود و سال گذشته یکی از نماینده‌های ایران را حذف کرده بود.

به گزارش مازند اسپرت (مازند ورزش)،مبینا علی‌نسب، دختر شطرنج‌باز ایرانی که در رقابت‌های قهرمانی بانوان جهان با صعود به دور سوم تاریخ ساز و شگفتی ساز شده بود،  پیرامون این مسابقات و وضعیت کنونی شطرنج بانوان صحبت کرد.

مسابقات قهرمانی جهان در چه سطحی برگزار شد؟

سطح مسابقات خیلی بالا بود. اولین بار بود که در این مسابقات شرکت می‌کردم. ۶۴ شطرنج باز برتر دنیا از همه کشورها در این رقابت حضور داشتند که به صورت انتخابی از قاره‌های مختلف انتخاب می‌شدند. من هم توانستم در مسابقات غرب آسیا مقام اول را به دست بیاورم و به عنوان نماینده ایران در این مسابقات شرکت کنم.

فکرش را می‌کردید که به مراحل بعدی صعود کنید؟

شانس صعودم را از دوره اول پنجاه پنجاه می‌دانستم. چون حریفم خیلی قوی بود و سال گذشته یکی از نماینده‌های ایران را حذف کرده بود، در مسابقات قبلی هم با استاد بزرگان نامی، خوب درخشیده بود و امتیاز خوبی داشت. اما من تدارک خوبی آماده کرده بودم و توانستم با روحیه خوبی پشت میز بروم و به خوبی شکستشان بدهم.

رنکینگ شما و حریف آلمانی‌تان چند بود؟

رنکینگ حریف آلمانی ۱۰ بود. رنکینگ من بین ۱۵۰ تا ۲۵۰ باید باشد.

وضعیت شطرنج بانوان کشور در چه جایگاهی است؟

وضعیت شطرنج ایران نسبت به گذشته خیلی پیشرفت کرده است. در حال حاضر تیم‌های بزرگسالان اکثرا رده سنی نوجوان هستند و خیلی بهتر از گذشته شده و بازیکنان قوی‌تر شدند.

اگر بگوییم با یکی از سیاستمداران بزرگ شطرنج بازی کنید چه کسی را انتخاب می‌کنید؟

آقای روحانی.

سهم فدراسیون در این موفقیت‌ها چقدر  بود و حمایت‌های لازم صورت گرفت یا خیر؟

تا جایی که فدراسیون می‌توانست کمک کرد. ولی از آن سالی که میزبانی قهرمانی جهان را گرفتند وضع فدراسیون بد شد و اکثر هزینه‌ها با خودمان بود. با هزینه‌های شخصی به مسابقات اعزام می‌شویم.

از این که با هزینه خود سفر کردید راضی هستید؟

نتایج خیلی خوب بود و راضی بودم ولی همه چیز  با هزینه خودمان بود. حتی شادی پریدر هم که آمدند با هزینه خودم آمده بود.

هیات مازندران آیا توجه و رسیدگی لازم را به شطرنج بازان این استان دارد؟

هیچ کمکی برای قهرمانی‌هایی که به دست آوردم و سفرهایی که رفتم به من نکردند. می‌‌گویند نمی‌شود و همه چیز با خودمان است.

قرار بود برای مسابقات زون به شما پولی پرداخت شود ولی نشد، آیا پیگیری انجام دادید؟

پیگیری کردیم اما نشد.

آیا صحت دارد که شطرنج‌بازان مازندران می‌گویند دیگر نمی‌خواهند برای استان بازی کنند؟

خیلی از آن‌ها رفتند اما دلیلش این هم نبود. خیلی‌ها برای پیشرفت کارشان به تهران آمدند. دلایل دیگری هم داشت.

یک اتفاق مهم در چند سال گذشته در ورزش بانوان افتاده است. خیلی از بانوان و دختران ما در رشته‌های مختلف توانستند موفقیت‌های چشم‌گیری بدست بیاورند. دلیل پیشرفت ورزش بانوان را در چه می‌بینید؟

روحیه و انگیزه خیلی تأثیر دارد. بانوان همه می‌خواهند به سطح خوبی برسند و در این چند سال اخیر به این خودباوری رسیده اند که می توانند همپای آقایان در میادین مختلف بدرخشند. بانوان ثابت کردند هرجا که به آنها فرصت داده شود می توانند خودشان را نشان دهند.

نقش مربی خارجی را چقدر موثر می‌دانید؟

مربی خیلی تأثیر گذار است. مدتی مربی خارجی داشتیم و فدراسیون مربی می‌آورد اما فعلا همه هزینه‌ها و هزینه مربی هم با خودمان است.

صحبت پایانی؟

از خانواده‌ام که همیشه حمایتم کردند، از مربی‌ام پویا ایدنی که خیلی برایم زحمت کشیدند و شادی پریدر که در این مسابقات کنارم بود و خیلی به من روحیه و انگیزه داد تشکر می کنم./برنا

پاسخی بگذارید