تاریخ: ۱۳:۴۹ :: ۱۳۹۷/۰۸/۱۹
نام نویسنده: مرتضی خالقی

ورود مربیان جدید به فوتبال باشگاهی یک اتفاق طلایی برای فوتبال ما است و فوتبال ایران را هم در بعد باشگاهی و هم در بعد ملی با اتفاقات تازه روبرو خواهد کرد.

به گزارش مازند اسپرت (مازند ورزش)،

سال های سال است که تیم های لیگ برتری بین یک عده مربیان خاص دست به دست می شود و اگر این مربیان خاص بهترین هم باشند می توان مدعی شد در این سال ها تفکر تازه ای به فوتبال باشگاهی تزریق نشده است! این مسئله طبیعتا خطرناک است چون برای علم در فوتبال نمی شود نقطه پایانی متصور شد و دقیقا به همین دلیل است که دراروپا دروازه ورود مربیان جدید باز است و مدام شاهد حضور مربیان تازه در راس کادر فنی تیم ها هستیم.

عدم ورود مربیان جدید در فوتبال باشگاهی کمی هم به خاطر نتیجه گرایی است. بقای مدیر عامل در گروی نتیجه تیم است و مدیر عامل هم به مربی اعتماد می کند که قبلا امتحانش را پس داده باشد و اگر هم تیم نتیجه نگیرد خطاب به هیات مدیره می گوید من به مربی ای اعتماد کردم که سال های سال در لیگ برتر بوده و این نتایج خوب را گرفته است.

خوشبختانه بودند چند باشگاهی که خواسته یا ناخواسته یا از روی میل و یا از روی اجبار به مربیان جدید اعتماد کردند و در پس این اعتماد فوتبال باشگاهی ایران صاحب چند مربی خوب شد. مربیانی چون یحیی گل محمدی. اخیرا هم این نگاه و اعتماد کمی پررنگ تر شده است. نساجی از اعتماد به جواد نکونام صعود به لیگ برتر را پس گرفت و اکنون هم در حال کسب تجربه  به همراه این مربی در لیگ برتر است. جواد نکونام نساجی را بعد از ۲۴ سال دوباره به سطح اول فوتبال کشور برگرداند و از سویی نساجی هم یک مربی جوان به فوتبال ایران معرفی کرد. جواد نکونام.

این چرخه اعتماد باید با سرعت بیشتری حرکت کند چون یک سری از مربیان خاص در فوتبال ما هستند که همه داشته هایشان را انتقال داده اند و آورده ای هم ندارند و تنها به این دلیل بکار گرفته می شوند که جایگزین ندارند. البته همه مربیان در لحظه جواب نمی دهند. یکی مثل امید نمازی. از ذوب آهن نایب قهرمان تیمی ساخته که نشانی از داعیه قهرمانی ندارد. البته هیچ بعید نیست او در آینده ثابت کند یکی از مربیان جوان و آینده دار است. از سویی اصلا قرار نیست همه مربیان نویی که بکار گرفته می شوند پاسخ مثبت دهند اما حتی اگر نیمی از مربیانی که به تازگی بکار گرفته می شوند پاسخ اعتماد را به خوبی بدهند فوتبال باشگاهی صاحب چند مربی جدید خواهد شد و این مساوی است با القائات نکات تازه به تیم های لیگ برتری.

نقطه مقابل امید نمازی، محمد تقوی در تراکتورسازی است. تیم حتی اگر ناخواسته و بالاجبار به محمد تقوی اعتماد نمی کرد امروز او در انگلیس و تنها به عنوان کارشناس در یکی از شبکه های تلویزیونی حاضر می شد و بازی ها را تفسیر می کرد. اما این اعتماد حالا فوتبال باشگاهی را صاحب یک مربی جوان و نو کرده است. قطعا محمد تقوی و محمد تقوی ها نکات تازه ای برای آموختن دارند. ایده هایشان جذاب تر است و از همه مهمتر وعده فردا را نمی دهند.

فوتبال ما برای پیشرفت نه به محمد تقوی ها جدید بلکه نیازمند اعتماد بیشتر باشگاه ها به این دست از مربیان است. فوتبال باشگاهی برای احیاء نیاز به تفکرات تازه تر دارد. فاصله این باور و دیدن نتایج آن تنها یک باور است.

 

پاسخی بگذارید