تاریخ: ۵:۲۶ :: ۱۳۹۴/۰۷/۲۰
نام نویسنده: sobhan

سرمربی تیم فوتبال سایپا گفت: اختیار فوتبال به دست مدیران دوومیدانی و کشتی افتاده است.   به گزارش مازند اسپرت ،  مجید جلالی همواره تلاش کرده در فوتبال ایران بدون حاشیه کار کند و شاید به همین دلیل است که برخی به او لقب آقامعلم را در فوتبال ایران داده‌اند. البته او مخالفانی هم دارد […]

سرمربی تیم فوتبال سایپا گفت: اختیار فوتبال به دست مدیران دوومیدانی و کشتی افتاده است.

خبرگزاری فارس: جلالی:فوتبال را مدیران دوومیدانی و کشتی اداره می‌کنند/ در مجمع فوتبال افراد به دنبال لابی خود هستند

 

به گزارش مازند اسپرت ،  مجید جلالی همواره تلاش کرده در فوتبال ایران بدون حاشیه کار کند و شاید به همین دلیل است که برخی به او لقب آقامعلم را در فوتبال ایران داده‌اند. البته او مخالفانی هم دارد و برخی برای او شایعه‌سازی و حاشیه‌سازی هم می‌کنند، جلالی بعد از آنکه برخی رسانه‌ها مربی ایرانی را به موتور گازی تشبیه کردند و کارلوس کی‌روش را بنز تلقی کردند دیگر حاضر نشد صحبتی در مورد فوتبال ملی انجام دهد. روز گذشته فرصتی دست داد تا با مجید جلالی رو در رو صحبت کنیم، تلاش کردیم تا از زیر زبانش در مورد فوتبال ملی حرف بکشیم. با این حال خیلی در این زمینه موفق نبوده‌ایم ولی او صحبت‌هایی کرد که می‌تواند برای همه اهالی فوتبال قابل توجه باشد، گفت‌وگوی تفصیلی فارس با مجید جلالی را در زیر می‌خوانید.

*پیشنهادم را به بُرد قانون‌گذاری فیفا ارائه می‌دهم

*** ظاهراً می‌خواهید در قوانین فوتبال تغییر ایجاد کنید و تعویضی را به فوتبال اضافه کنید؟

بله من می‌گویم وقتی برای ۹۰ دقیقه بازی سه تعویض در فوتبال وجود دارد چرا در مسابقاتی که به وقت اضافه و ۱۲۰ دقیقه‌ای کشیده می‌شود نباید تیم‌ها ۴ تعویض کنند. در واقع هر ۳۰ دقیقه یک تعویض در فوتبال انجام شود. این پایه استدلال من است. 

*** به طور شخصی می‌خواهید با فیفا این مسئله را مطرح کنید یا اینکه از طریق باشگاه سایپا می‌خواهید این مکاتبه را انجام دهید؟

می‌خواهم از طریق کانون مربیان این پیشنهاد را به فیفا بدهم، استدلال من درست است و حداقل این کار این است که مسئولین فیفا را به فکر وادار می‌کند.

فارس: اکنون اوضاع فیفا به هم ریخته است و آنجا هم خیلی سامان ندارد.

بله اما کمیته‌های فیفا مشغول فعالیت خود هستند.

*تاج موافق بود اما پیشنهادم اجرایی نشد

فارس: فصل گذشته هم پیشنهادی به سازمان لیگ دادید که تعداد فهرست بازیکنان یک تیم ۲۰ نفر شود، این پیشنهاد هم با وجود موافقت مهدی تاج اجرایی نشد.

بله مهدی تاج با این پیشنهاد موافق بود و نمی‌دانم چرا این پیشنهاد اجرایی نشد، فصل گذشته قرار بود که در این فصل فهرست تیم‌ها ۲۰ نفره شود. مهدی تاج فصل گذشته به من گفت که موانعی وجود دارد که باید آنها را برطرف کنیم اما این اتفاق هنوز رخ نداده است.

*وقفه‌های زیاد در لیگ تیم‌ها را اذیت می‌کند

فارس: از شرایط فوتبال ایران راضی هستید؟ 

از شرایط کلی فوتبال راضی نیستم.

فارس: اما شما گفته بودید در این فصل کیفیت فنی لیگ بالاتر خواهد رفت.

بله، کیفیت فنی بالاتر می‌رود اما بحث رضایتم از شرایط کلی فوتبال فرق می‌کند ضمن اینکه در حال حاضر وقفه‌های زیاد در لیگ تیم‌ها را اذیت می‌کند و باعث افت کیفیت فنی لیگ می‌شود.

فارس: اما سازمان لیگ می‌گوید ما این برنامه را پیش از فصل به باشگاه‌ها اعلام کرده‌ بودیم.

بله ما برنامه داشتیم و من هم بر اساس آن برنامه تا سه ماه آینده هم برنامه‌ام را به باشگاه داده‌ام، سعی می‌کنیم خودمان را با برنامه اعلام شده همگام‌سازی کنیم اما اینکه ظرف ۱۰ روز مجبوریم سه بازی انجام دهیم و ۲۵ روز لیگ تعطیل می‌شود باعث کاهش کیفیت فنی کار می‌شود.

فارس: این مسئله را حتی در فوتبال بین‌المللی هم شاهد هستیم و اکنون بسیاری از باشگاه‌های بزرگ مثل بارسلونا و رئال‌مادرید هم از مصدومیت بازیکنانشان در فوتبال ملی ناراضی هستند و آن را ویروس فیفا می‌نامند.

این مسئله همیشه وجود داشته است وقتی شما سرمربی باشگاهی هستید دوست دارید بیشتر بازیکنان را در اختیار داشته باشید و وقتی هم سرمربی تیم ملی می‌شوید دوست دارید که بازیکنان بیشتر در اختیار تیم ملی باشند.

*در مورد میداوودی حرف نمی‌زنم

فارس: بحث میلاد میداوودی خیلی در رسانه‌ها مطرح شده و گفته می‌شود شما خواستار فسخ قرارداد با این بازیکن هستید.

در مورد میلاد میداوودی حرف نمی‌زنم، برخی هرچه دوست دارند می‌توانند بگویند، راست و دروغ را با هم می‌گویند اما من هیچ صحبتی نمی‌کنم.

*بدون آنکه حرفت را درک کنند به شما فحش می‌دهند

فارس: چرا در مورد فوتبال ملی سکوت کرده‌اید؟

دوست ندارم در مورد فوتبال ملی صحبت کنم.

فارس: ظاهراً هنوز از اینکه مربیان ایرانی با موتورگازی تشبیه شده‌اند ناراحت هستید اما اکنون شاهد آن هستیم که حتی علی کفاشیان از کارلوس‌کی‌روش انتقاد کرده است.

وقتی آدم صحبت می‌کند که در آینده مردم بگویند که چقدر حرف خوبی زده بود و حرفی که او زده بود منطبق بر واقعیت بود اما اکنون گاهی اوقات شرایطی پیش می‌آید که بدون آنکه حرف شما درک کنند به شما فحش و ناسزا می‌گویند. من دلم برای فوتبال می‌سوزد اما نمی‌دانم چرا قبل از آنکه متوجه مفهوم حرف شما بشوند به شما بد و بی‌راه بشوند.

*در عقب‌ماندگی فوتبال همه مقصریم

فارس: چرا از شرایط فوتبال راضی نیستید؟

متأسفانه همه از فوتبال طلبکاریم اما هیچ کمکی هم به آن نمی‌کنیم شاید همه ما در عقب‌ماندگی فوتبال مؤثر باشیم. همه ما در نابسامانی ایجاد شده در فوتبال دخیل هستیم. همه ما فوتبال را دوست داریم اما شاهد آن هستیم که بسیاری از فرهیختگان فوتبال ساکت در گوشه‌ای نشسته‌اند.

* ۷ هفته از لیگ برتر در سه ماه برگزار شده است

فارس: شعار باشگاه سایپا این است که سهمیه آسیایی کسب کند آیا در پس ذهنتان به قهرمانی در لیگ این فصل فکر می‌کنید؟

می‌توانیم هدف‌گذاری کنیم اما این مسیر است که مشخص می‌کند شما می‌توانید به هدفتان برسید یا چیزی بیشتر از هدفتان کسب کنید. وقتی ما هفت هفته از مسابقات را در ۳۰ روز انجام داده‌ایم آن هم در حالی که سه ماه از شروع مسابقات گذشته است شرایط و مسیر است که نشان خواهد داد شما می‌توانید به هدفتان برسید یا نه؟‌ ما تیم خوبی داریم و برای موفقیت تلاش می‌کنیم.

*هرکس مربی سایپا باشد خوشبخت است/بازیکنان سایپا شیشه‌خرده ندارند

فارس: پس از وضعیت باشگاه سایپا راضی هستید؟

بله هرکسی مربی سایپا باشد مربی خوشبختی است، ما بازیکنان خوبی داریم بازیکنانی که دوست دارند پیشرفت کنند شاید هم اگر در بالاترین سطح فنی نباشند اما با تمام وجود تلاش می‌کنند تا کارشان را به بهترین نحو انجام دهند. این برای یک مربی ایده‌آل است. اینکه همه بازیکنان تمرین می‌کنند تا پیشرفت کنند و هیچ‌کدام شیشه‌خرده ندارند. فضای کاری من در باشگاه سایپا مشخص است، گاهی اوقات از ۷ و ۳۰ دقیقه صبح تا ۸ شب در اینجا با همکارانم فعالیت می‌کنم.

*۲۴ سال پیش ژاپن را با تیم دوم‌مان شکست دادیم

فارس: روز سه‌شنبه یک بازی دوستانه با ژاپن داریم، ژاپنی که اکنون بسیاری از ملی‌پوشانش در تیم‌های معتبر اروپایی بازی می‌کنند اما لژیونرهای ما بیشتر در کشورهای عربی حضور دارند، این شرایط را چطور ارزیابی می‌کنید؟

داشتن ارتباط بین‌المللی خوب است، بازی با تیم‌های قوی‌تر از ژاپن هم می‌تواند برای ما خوب و مفید باشد اما اینکه بخواهیم ایران و ژاپن را با هم مقایسه کنیم شما را به ۱۰ سال پیش می‌برم، آن زمان من گفتم که ۱۴ سال قبل ما با تیم دوم‌مان ژاپن را شکست دادیم یعنی ۲۴ سال پیش هیچ اضطرابی برای رویارویی با تیم ژاپن نداشتیم و در بازی‌های آسیایی با تیم ملی دوم کشورمان ژاپن را به راحتی بردیم اما امروز چه اتفاقی افتاده است،‌ ژاپن در کجای فوتبال دنیا ایستاده و ما کجا هستیم؟ نمی‌دانم ۱۰ سال بعد نسبت به ژاپن چه شرایط بدتری خواهیم داشت؟ 

*نه تنها بازیکن که مدیر، مربی و داور هم تربیت نکرده‌ایم

فارس: چطور می‌توان آینده روشنی را برای فوتبال ایران رقم زد؟

آینده نشان خواهد داد ما چه زمان‌های مفیدی را از دست داده‌ایم. شما می‌گویید ژاپن لژیونرهای خوب دارد یعنی اینکه معتقدید بازیکن تراز اولی تربیت نکرد‌ه‌ایم اما من به شما می‌گویم ما در تأمین نیروی انسانی فوتبال هیچ کاری نکرده‌ایم و هیچ برنامه‌ریزی نداشته‌ایم. داشتن منابع انسانی متبحر الفبای مدیریت است ما نه مربی نه مدیر نه روزنامه‌نگار و نه داور تربیت کرده‌ایم در حوزه تولید ثروت و پول هم در فوتبال هیچ کاری نکرده‌ایم و هرجا هم به مشکل خورده‌ایم صورت مسئله را پاک کرده‌ایم.

*منکر وجود فساد در فوتبال می‌شویم

فارس: در کدام بخش‌ها صورت مسئله را پاک کرده‌اید؟ منظورتان فساد در فوتبال است؟ 

بله ما هرجا که به مشکل خورده‌ایم،‌گفته‌ایم آن مشکل اصلاً وجود ندارد اکنون در سطح کلان کشور شاهد آن هستیم که می‌خواهند با فساد مقابله کنند اما ما در سطوح بالای فوتبال منکر وجود فساد در فوتبال می‌شویم و می‌گوییم چنین چیزی وجود ندارد.

*اختیار فوتبال را به مدیرانی از کشتی و دومیدانی دادیم

فارس: مقصر چنین شرایطی را چه کسی می‌دانید؟

همه اهالی فوتبال مقصر هستند. خود بدنه فوتبال مقصر است زیرا دیدگاه مشترک و خوبی نداشته‌ایم. اختیار فوتبالمان را به دست مدیران کشتی و دومیدانی داده‌ایم اگر اهالی فوتبال با هم تعامل داشتند این اتفاق رخ نمی‌داد. دیدگاه مشترک نداریم برای رسیدن به اهدافمان هم اهالی فوتبال همدیگر را زده‌اند من یک کانون مربیان راه انداخته‌ام. ۱۲ سال است که آن را می‌زنند در حالی که این کانون مربیان متعلق به من نیست، یک نهاد صنفی‌ است اما انگار نمی‌خواهند قدرتمند شود. اختیار فوتبال به دست دوومیدانی و کشتی افتاده است مگر در فوتبال آدم فرهیخته کم داریم اما اهالی فرهیخته فوتبال همه خانه نشین شده‌اند با این شرایط توقع داریم که فردی از واترپلو بیاید و فوتبال را درست کند.

*زورمان نمی‌رسد شرایط فوتبال را عوض کنیم

فارس: ظاهراً منظورتان از کشتی وزیر ورزش است می‌گویند وزیر ورزش میانه خوبی با فوتبال ندارد.

من با وزیر صحبت کرده‌ام نگاه او نسبت به فوتبال سازنده است اما او این نوع فوتبال را قبول ندارد، فوتبالی که ما خودمان هم آن را قبول نداریم. کسی هم زورش نمی‌رسد که شرایط را عوض کند شاید باید یک جایی یا یک تشکلی درست شود تا افراد فرهیخته در فوتبال بیایند و شرایط فوتبال را عوض کنند. باید چنین تشکلی ایجاد شود.

*ترکیب مجمع فدراسیون غلط است/آنجا افراد به دنبال لابی‌های خود هستند

فارس: مجمع عمومی فدراسیون فوتبال می‌تواند این کار را انجام دهد و شرایط فوتبال را درست کند؟

مجمع عمومی اصلاً نمی‌تواند چنین کاری انجام دهد زیرا ترکیب مجمع عمومی فدراسیون فوتبال غلط است، آنجا افراد به دنبال لابی‌های خودشان هستند. مجمع ۸۴ عضو دارد که فقط یک بازیکن و یک مربی در آن حضور دارند که آنها را هم خودشان انتخاب می‌کنند. در حالی که عناصر مهم فوتبال بازیکن و مربی هستند اما اینها نقشی در مجمع عمومی فدراسیون فوتبال ندارند. در مجمع باید ۱۰ پیشکسوت از مربیان، ۱۰ پیشکسوت از داوران، ۱۰ پیشکسوت از بازیکنان حضور داشته باشند تا برای فوتبال تصمیم بگیرند.

*حرف زدن هیچ فایده‌ای ندارد

فارس: شاید این حرف‌های شما در فوتبال تأثیرگذار باشد.

به جرأت می‌گویم هیچ تأثیری ندارد، ۵۹ سال سن دارم و اکنون به این نتیجه رسیدم که صحبت کردن بی‌فایده است برای همین نمی‌خواهم دیگر صحبت کنم و به فکر این افتاده‌ام تا تشکلی از بزرگان فوتبال تشکیل بدهم، تشکلی که اثرگذار باشد و افراد فرهیخته فوتبال بتوانند در آن حضور داشته باشند شاید از آن طریق بتوانیم شرایط فوتبال را عوض کنیم چون هرچه تاکنون حرف زده‌ام هیچ اثری نداشته است.

*در ذوب‌آهن یک پیشرفت انفجاری رخ داد

فارس: در هفته هشتم با ذوب‌آهن بازی دارید در مورد این بازی و این باشگاه صحبت کنید.

ذوب‌آهن بعد از سه سال رکود فصل گذشته یک پیشرفت انفجاری داشت. گل‌محمدی آمد و در این باشگاه موفق بود البته این پیشرفت انفجاری مربوط به کل مجموعه ذوب‌آهن است. باید این مسئله هم واکاوی شود تا بدانیم چگونه باشگاه ذوب‌آهن توانست چنین پیشرفت انفجاری‌را داشته باشد اگر این عوامل کارآمد بود بقیه نیز از آن استفاده کنند.

پاسخی بگذارید