تاریخ: ۱۷:۲۸ :: ۱۳۹۷/۰۷/۰۳
نام نویسنده: مرتضی خالقی

علاقه‌مندی سرمربیان لیگ برتری به استقلال یا پرسپولیس یکی از نکات جذاب در آستانه دربی است؛ مساله ای که با یک بررسی ساده کفه ترازو را به نفع آبی های پایتخت سنگین تر می‌کند.

به گزارش مازند اسپرت (مازند ورزش)،

دربی تهران برای هر قشری مهم است؛ کمتر کسی را پیدا می کنید که حتی طرفدار پر و پا قرص فوتبال نباشد اما نتیجه جدال حساس استقلال و پرسپولیس را پیگیری نکند. مسابقه ای جذاب که می تواند حدود دو ساعت هر شهروندی را پای تلویزیون یا در استادیوم میخکوب کند. در این بین افرادی هم هستند که به خاطر شرایط حرفه ای فوتبالی شان نمی توانند آنطور که باید از هیجان این سوپرکلاسیکو لذت ببرند؛ سرمربیان لیگ برتری. اگرچه آنها نمی‌توانند علایق رنگی خود را پنهان کنند و به تماشای این مسابقه هیجان انگیز ننشینند.

در بین ۱۶ سرمربی لیگ برتری دو نفر از آنها (برانکو ایوانکوویچ و وینفرد شفر) هدایت سرخابی های پایتخت را برعهده دارند و آبی یا قرمز بودنشان مشخص است. همچنین پائولو سرجیوسرمربی پرتغالی صنعت نفت و ایلی استن سرمربی رومانیایی و موقت فولاد را هم نمی شود در بازی قرمز و آبی دخیل کرد، چون طبیعی است عرقی به این دو تیم نداشته باشند. امید نمازی و ۱۱ مربی دیگر می مانند که به غیر از سرمربی ذوب آهن که اصالتا اصفهانی است و به واسطه سالها زندگی در خارج از کشور شاید چندان طرفدار یکی از دو تیم پرطرفدار پایتخت نباشد، بقیه تکلیف شان مشخص است.

امیر قلعه نویی(سرمربی سپاهان، طرفدار استقلال)

وقتی یک نفر سالها بازیکن و کاپیتان استقلال بوده و بهترین دوران مربیگری اش هم در این تیم رقم خورده، مهر آبی روی پیشانی اش می چسبد. امیر قلعه نویی که این روزها هدایت سپاهان را برعهده دارد، همواره نشان داده چقدر استقلال را دوست دارد و در موارد مختلف به این تیم کمک کرده است. او جزو معدود افرادی است که حتی در لیگ دسته سوم هم استقلال را رها نکرد و در دوران مربیگری اش نیز در بدترین شرایط حاضر شد برگردد و هدایت این تیم را برعهده بگیرد. قلعه نویی زمان رکورددار نباختن در دربی هم بود و اگر حمید درخشان و برانکو سرمربی پرسپولیس نمی شدند شاید این رکورد تا الان پابرجا بود. مجموعه این اتفاق باعث می شود که سرمربی سپاهان روز پنجشنبه دلش با استقلال باشد و برای پیروزی تیم محبوبش دعا کند. هرچند که به واسطه بازی نفت مسجدسلیمان و سپاهان بعید است بتواند دربی ۸۸ را تماشا کند.

 

علی دایی(سرمربی سایپا، طرفدار پرسپولیس)

کسی که در پرسپولیس مراحل رشد و ترقی را طی کرد و به فوتبال اروپا رسید؛ در بازگشت به این تیم آقای گل لیگ برتر شد و در دوران مربیگری نیز دو جام حذفی را با سرخ ها بالای سر برد، طبیعی است که یک پرسپولیسی دو آتشه باشد. علی دایی اگرچه به عنوان یک انسان حرفه ای همواره تیم هایش را مقابل پرسپولیس برای برد به زمین فرستاده و معمولا نتایج خوبی هم به دست آورده اما نمی شود علاقه اش به پرسپولیس را نادیده گرفت و به این نکته نرسید که روز پنجشنبه هم طرفدار شاگردان برانکو است.

 

جواد نکونام(سرمربی نساجی، طرفدار استقلال)

اگرچه دوران بازی جواد نکونام در استقلال کوتاه بود، اما هیچ فوتبالی ای نیست که نکونام را استقلالی نداند. هرکس از نزدیک خانواده نکونام را بشناسد می داند که پدرش یک استقلالی دو آتشه بوده و هست و پسرش نیز به تبعیت از پدر راه آبی دل شدن را جلو رفته است. نکونام بعد از سال ها بازی در لالیگای اسپانیا در بازگشت به ایران پیراهن استقلال را پوشید و در مقطعی بازوبند کاپیتانی را نیز بر دست بست. هرچند که او به واسطه مسائل مالی با استقلال درگیری هایی پیدا کرد اما باید نکو را جزو سرمربیان استقلالی لیگ قرار بدهیم.