تاریخ: ۱۷:۲۶ :: ۱۳۹۷/۰۷/۰۳
نام نویسنده: مرتضی خالقی

از زمان حرفه ای شدن فوتبال ایران، پرسپولیس و استقلال نتوانسته اند شمار برتری هایشان برابر تیم مقابل را به عدد ۱۰ برسانند.

به گزارش مازند اسپرت (مازند ورزش)،

پنج شنبه هشتاد هشتمین مصاف استقلال و پرسپولیس در ورزشگاه آزادی برگزار می شود. اما اکنون کمتر کسی است که نخستین بازی های این تیم ها را به یاد داشته باشد و اکثر فوتبال دوستان، مصاف های اخیر پرسپولیس و استقلال را در خاطر دارند. از سال ۱۳۸۰ که فوتبال ایران حرفه ای شد، پرسپولیس و استقلال ۳۷ بار با یکدیگر روبرو شده اند. یک بازی جام حذفی، یک دیدار جام ولایت و یک بازی سوپرجام در کنار ۳۴ دوئل لیگ برتری تشکیل دهنده ۳۷ بازی رسمی سرخابی ها از زمان احداث لیگ برتر است.

 

تعداد بردها در دربی پایتخت از آن زمان مساوی است. پرسپولیسی ها ۹ برد داشته اند که ۸ تا در لیگ برتر بوده و یکی در سوپرجام رقم خورده و آبی ها به همین اندازه برنده شده اند که یکی در جام حذفی بوده است. نکته جالب تشابه نتیجه برد غیر لیگ برتری است؛ آبی ها در جام حذفی با ۳ گل شریفات و جباری پرسپولیس را مغلوب کردند و قرمزها باتوجه به حاضر نشدن رقیب در میدان، با همین نتیجه برنده سوپرجام اعلام شدند.

 

پرسپولیس در این ۳۷ بازی ۳۷ گل زده و میانگین یک گل به ازای هر مسابقه را دارد. در این تیم اکنون سیدجلال حسینی و علی علیپور سابقه گلزنی در دربی پایتخت را دارند و امیدوار هستند تعداد گل هایشان را بیشتر کنند. استقلالی ها ۵ گل کمتر از پرسپولیس زده اند، تعداد گل های آبی ها در مجموع دربی نیز کمتر از پرسپولیس است؛ ۸۲ گل در برابر ۸۴ گل.

 

 

بیشترین فاصله زمانی برای کسب یک برد، ۵ سال و دو ماه است. آبی پوشان تهران پس از این که در دربی ۷۳ با ۳ گل پرسپولیس را شکست دادند، بیش از ۱۷۰۰ روز منتظر ماندند تا با هدایت علیرضا منصوریان بار دیگر پرسپولیس را سه تایی کرده و به پیروزی دست یابند. در این مدت پرسپولیسی ها ۴ بار پیروز شدند که ۲ بار آن در دوران برانکو ایوانکوویچ رقم خورد.

 

 

پرتکرارترین نتیجه نیز در این مدت، تساوی ۱-۱ بوده که ۱۰ بار تکرار شده است! این نتیجه ناامیدکننده، آخرین بار در دربی رفت لیگ پانزدهم رقم خورد که البته مسابقه جذابی بود و علاوه بر همدلی روی سکوهابه خاطر درگذشت هادی نوروزی، از کیفیت بالای فنی هم برخوردار بود. نتیجه ۰-۰ هم ۸ بار رقم خورده است.

 

 

همچنین آقای گل دربی ها از سال ۱۳۸۰ فرهاد مجیدی است. او ۴ بار دروازه تیم پرسپولیس را باز کرده و پس از او بازیکنانی نظیر ایمون زاید، زنده یاد هادی نوروزی و… قرار دارند. علی علیپور و جابر انصاری فرصت این را دارند که با گلزنی در بازی پیش رو، کنار بازیکنان سه گله قرار بگیرند.

 

 

حالا تیم های آبی و سرخ ایران، تلاش می کنند تا بتوانند به دهمین برد خود در ۱۷ سال اخیر دست یابند و پیش از رقیب سنتی، شمار پیروزی هایشان را دو رقمی کنند و همین موضوع شاید باعث هجومی تر شدن بازی شود.

پاسخی بگذارید