گزارشی از یک آمار عجیب وطنی ؛
تاریخ: ۷:۵۰ :: ۱۳۹۷/۰۵/۲۷
نام نویسنده: خبرگزاری ایرنا
بلیت جعلی یا ورود یواشکی ؛ معمای حل نشده نساجی !

یک هفته پس از میزبانی تیم فوتبال نساجی از پارس جنوبی جم در ورزشگاه شهید وطنی قائمشهر، هنوز معمای اختلاف تعداد بلیت های فروخته شده با آمار تماشاگران حل نشده است ؛ موضوعی که می تواند در صورت استمرار به حاشیه پررنگی برای نماینده مازندران تبدیل شود.

به گزارش مازند اسپرت (مازند ورزش)،نساجی قائمشهر پنجشنبه شب هیجدهم مرداد ماه جاری و در چارچوب برنامه های هفته سوم لیگ برتر فوتبال باشگاههای کشور میزبان تیم پارس جنوبی جم بود .
مسئولان ورزشی و خبرنگاران حاضر در ورزشگاه آمار تماشاگران این دیدار را ۱۵ هزار نفر اعلام کردند، در حالی داده های رسمی مانند صورتجلسه تنظیمی از فروش حدود هفت هزار بلیت برای ورود تماشاگر به ورزشگاه حکایت دارد.
اختلاف در این زمینه دقایقی پس از بازی دو تیم در شبکه های اجتماعی و محافل ورزشی مازندران مورد توجه قرار گرفت و هنوز علت این تفاوت آماری دستکم ۵۰ درصدی مشخص نشده است .
البته موضوع بلیت فروشی دیدار نساجی با پارس جنوبی جم یک روز پیش از بازی دو تیم هم به خاطر اعلام قیمت ۱۰ هزار تومانی برای هر بلیت مورد توجه و اعتراض تماشاگران و خبرنگاران واقع شده بود و حتی یکی از پرسش های رسانه ها از جواد نکونام سرمربی نساجی در مصاحبه پیش از بازی بود.
نکته جالب دیگر این که بلیت های بازی با پارس جنوبی جم در همان ساعت اول باز شدن گیشه تمام شده بود و بسیاری از هواداران نساجی موفق به راهیابی به ورزشگاه نشدند و از روی دیوارها و پشت بام خانه های اطراف ورزشگاه بازی را تماشا کردند.
** سابقه اختلاف بلیت فروشی برای نساجی
اختلاف بر سر آمار فروش بلیت و درآمد از این محل برای تیم نساجی مازندران دارای سابقه است و زمانی که این تیم در لیگ دسته یک حضور داشت یک بار این مساله به درگیری رسانه ای میان مسئولان نساجی و هیات فوتبال مازندران تبدیل شده بود.
باشگاه نساجی آبان ماه سال ۹۶ زمانی که صورتجلسه تنظیمی دیدار این تیم با برق شیراز منتشر و مشخص شده بود که یک میلیون تومان از محل بلیت فروشی این دیدار به نساجی تعلق گرفته، با انتشار بیانیه ای خواستار شفاف سازی در باره کل درآمد از این محل و سرنوشت بقیه پول شده بود.
نساجی در آن بیانیه آمار تماشاگران دیدار با برق شیراز را ‘ رکوردشکنی ‘ در لیگ دسته یک توصیف و ضمن پرسش برانگیز خواندن انتشار صورتجلسه هیات فوتبال مازندران، نوشته بود: این که صورتجلسه مثلا افشاگرانه به چه شکلی، چگونه و با چه اهدافی در اختیار رسانه‌ها گذاشته شد، بماند! آنچه خواهانیم این است که مسئولان محترم هیئت فوتبال استان مازندران جهت هرچه روشن‌تر شدن افکار عمومی، صورتجلسه یا میزان دقیق درآمد خود از بازی با برق شیراز و سایر مسابقات این تیم مردمی در قائمشهر را نیز منتشر یا در اختیار رسانه‌ها بگذارند تا مشخص شود چه کسانی از بلیت فروشی بازی‌های نساجی سود می‌برند؟
مسئولان باشگاه نساجی در بیانیه آبان ماه ۹۶ خود از برداشتن ‘ لقمه های بزرگ ‘ از سفره بازی های این تیم ‘ بدون کوچکترین زحمت ‘ سخن گفته و مدعی شده بودند که ‘ در این رابطه باز هم حرف داریم اما به همین اندک بسنده کرده و می گوییم یک اشاره شاید کافی باشد’.
** هفت هزار اختلاف با وجود کنترل سفت و سخت
ورود حدود هفت هزار تماشاچی بدون بلیت به ورزشگاه شهید وطنی با وجود کنترل سفت و سخت ماموران انتظامی به خصوص گارد ویژه، پرسش های زیادی را گذشته از اختلاف آمار بلیت فروشی برای ورزش دوستان و هواداران تیم نساجی از جمله چگونگی برقراری امنیت این ورزشگاه ایجاد کرده است.
بررسی های خبرنگار ایرنا از مسئولان ورزشی و فوتبالی مازندران نشان داد که هیچ یک از آنها اطلاع دقیقی از چگونگی ورود این تعداد تماشاگر بدون بلیت به داخل ورزشگاه ندارند.
نکته مهم و شگفت انگیز این است ؛ در حالی حدود هفت هزار تماشاگر بدون بلیت و یا خرید بلیت جعلی وارد ورزشگاه شهید وطنی قائمشهر شدند که به دلیل سختگیری شدید برخی از خبرنگاران و عکاسان قائمشهری نتوانستند برای پوشش خبری و تصویری این دیدار وارد ورزشگاه شوند و تیم فیلمبرداری صدا و سیمای مازندران هم یک ساعت پشت درب ورزشگاه برای هماهنگی های لازم نگه داشته شده بود.
** بلیت جعلی
رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان قائمشهر ورود حدود هفت هزار تماشاگر بدون خرید بلیت اصلی به استادیوم در هفته سوم رقابت های لیگ برتر این رقابت ها به میزبانی نساجی را تایید کرد.
فرشید قدیمی به خبرنگار ایرنا گفت که کنترل ورود و خروج تماشاگران و بلیت آنها بر عهده نیروی انتظامی و فروش بلیت را هیات فوتبال استان انجام می دهد و اداره ورزش و جوانان تنها تامین زیرساخت ها را بر عهده دارد.
وی افزود: با ایجاد موانع از ورود تماشاگران از روی دیوار ورزشگاه به داخل جلوگیری شد و تماشاگران بدون بلیت از درب ورودی داخل شدند.
رئیس اداره ورزش و جوانان قائمشهر گفت که نیروی انتظامی در بررسی بلیت ها، ۲ نفر از تماشاگران دارای بلیت جعلی را دستگیر کرد، ولی از سرنوشت آنها و نقششان در بلیت جعلی اطلاعاتی در اختیار ندارد.
قدیمی در پاسخ به اعتراض باشگاه نساجی قائمشهر نسبت به ورود تماشاگران بدون بلیت هم اظهار داشت: طبق قانون تمام اختیار بلیت فروشی از قیمت گذاری تا چگونگی و زمان بر عهده باشگاه است و اداره ورزش آمادگی دارد تا سایر فعالیت ها را به باشگاه واگذار کند.
** ضعف کنترل
رئیس هیات فوتبال مازندران ضعف کنترل و نظارت بر ورود تماشگران و پایین بودن ضریب حفاظ اطراف ورزشگاه را باعث بروز این مشکل دانست.
غلامرضا بهروان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ضعف فرهنگی را هم عامل دیگری برای بروز این معضل دانست و گفت: تماشاگری که دل در گرو تیم دارد، اگر تمکن مالی برای حمایت از تیمش ندارد، لااقل با خرید بلیت به تیم محبوبش کمک می کند.
رئیس اسبق سازمان لیگ فوتبال ایران افزود: ورود تماشاگران بدون بلیت تنها مربوط به ورزشگاه شهید وطنی قائمشهر نیست و در تمام ورزشگاهها از جمله استادیوم آزادی نیز ۱۰ تا ۲۰ درصد از تماشاگران بدون بلیت وارد می شوند.
وی اضافه کرد: تاکنون برای مسئولان ملی ورزش نیز این مشکل و چگونگی بروز آن حل نشده و از این بابت باشگاههای خصوصی متضرر می شوند.
براساس آمار با احتساب نرخ بلیت ۱۰ هزار تومانی دیدار نساجی قائمشهر و پارس جنوبی جم تیم میزبان از این بخش حدود ۳۵ میلیون تومان متضرر شد.
ورزشگاه شهید وطنی قائمشهر که دیدار خانگی نساجی را در لیگ برتر میزبانی می کند با تکمیل بازسازی ظرفیتش از هفت هزار نفر سال قبل به ۱۵ هزار نفر افزایش یافت.

پاسخی بگذارید