تاریخ: ۱۸:۳۷ :: ۱۳۹۷/۰۴/۲۵
نام نویسنده: مرتضی خالقی

جام جهانی روسیه هم به پایان رسید و حالا هواداران فوتبال باید بیش از ۴ سال منتظر بمانند تا جام جهانی ۲۰۲۲ قطر آغاز شود.

به گزارش مازند اسپرت (مازند ورزش)،

فرانسه با پیروزی ۴-۲ مقابل کرواسی برای دومین بار بر بام جهان ایستاد تا پس از بیست سال بار دیگر مردم این کشور طعم قهرمانی در جام جهانی را بچشند.

در این گزارش به مرور مهم ترین نکات آماری این تورنمنت می پردازیم.

۰۲فرانسه برای دومین بار قهرمان جهان شد. (۱۹۹۸ فرانسه – ۲۰۱۸ روسیه)

۱۹۹۸کرواسی به بهترین نتیجه تاریخ فوتبالش رسید. آنها پیش از این در سال ۱۹۹۸ سوم شده بودند.

۰۴ فرانسه با ۴ قهرمانی و دو نایب قهرمانی در تورنمنت های معتبر (یورو و جام جهانی) جایگاه سوم پر افتخارترین کشور اروپایی را از اسپانیا (۴ قهرمانی و یک نایب قهرمانی) پس گرفت. آلمان و ایتالیا به ترتیب پرافتخارترین کشورهای اروپایی در زمینه فوتبال هستند.

۲۰عناوین فرانسه از سال ۱۹۹۸ (۲۰ سال اخیر): دو قهرمانی جهان – یک نایب قهرمانی جهان / یک قهرمانی یورو – یک نایب قهرمانی یورو.

۰۶ فرانسه و کرواسی ۶ بار به مصاف هم رفته اند. کرواسی هرگز نتوانسته فرانسه را شکست بدهد؛ ۴ برد برای فرانسه و دو تساوی حاصل تقابل های دو تیم است.

۰۳سه مورد از بازی های رو در روی دو تیم در تورنمنت‌های معتبر بوده است؛ پیروزی فرانسه در مرحله نیمه نهایی جام جهانی ۱۹۹۸، تساوی در یورو ۲۰۰۴، پیروزی فرانسه در فینال جام جهانی ۲۰۱۸٫

۰۳-پس از سه دوره، فینال جام جهانی به وقت های اضافه کشیده نشد.

۱۶۹-در ۶۴ مسابقه جام جهانی ۲۰۱۸، ۱۶۹ گل به ثمر رسید تا میانگین ۲٫۶ گل در هر دیدار این رقابت ها ثبت گردد.

آمار و ارقام به ثبت رسیده در تورنمنت

* تعداد بازی:  ۶۴

* تعداد گل :   ۱۶۹

* میانگین گل در هر بازی :  ۲٫۶

* تعداد کارت زرد :   ۲۱۹

* میانگین کارت زرد در هر بازی :   ۳٫۵

* تعداد کارت قرمز :   ۴

* میانگین کارت قرمز در هر بازی :   ۰٫۰۶

* تعداد پاس صحیح :     ۴۹۶۵۱

* میانگین پاس در هر بازی:    ۷۷۵٫۸

نکته : در حالی که بلژیک بیشترین گل مسابقات را به ثمر رساند، ایران در کنار دانمارک و پرو کمترین گل مسابقات را دریافت کرد.

** در حالی که فقط لوکا مودریچ، ایوان راکیتیچ، ایوان پریشیچ، آندری کراماریچ (کرواسی)، هری مگوایر، جان استونز (انگلیس)، رافائل واران، کیلیان ام باپه، آنتوان گریزمان (فرانسه) در هفت دیدار مسابقات به میدان رفتند، آنتوان گریزمان (فرانسه)، کوین دی بروین، توماس مونیر، ادن هازارد (بلژیک)، فیلیپه کوتینیو (برزیل)، خوان کوئینترو (کلمبیا)، آرتم زیوبا، الکساندر گولووین (روسیه)، وهبی خضری (تونس) و لیونل مسی (آرژانتین) با ارسال ۲ پاس گل، بهترین پاسورهای مسابقات شدند.

پرگل ترین بازی

همچنین مسابقه بلژیک-تونس با ۷ گل پرگل ترین بازی جام و با ۳۱ تلاش گلزنی رکورددار بیشترین تلاش برای گلزنی شد. مسابقه بلژیک-پاناما با ۸ کارت زرد خشن ترین بازی جام و بازی اسپانیا و روسیه با رد و بدل شدن ۱۲۳۵ پاس، رکورددار بیشترین پاس در جام جهانی ۲۰۱۸ شدند.

نگاهی به اولین های جام جهانی ۲۰۱۸

دیدیه دشان با رکورد فرانتس بکن باوئر مساوی کرد

دیدیه دشان که پیش از این به عنوان کاپیتان به همراه فرانسه قهرمان جام جهانی ۱۹۹۸ شده بود، به عنوان سرمربی نیز فاتح جام جهانی ۲۰۱۸ شد، تا با رکورد تاریخی فرانتس بکن باوئر مساوی کند.

اسطوره فوتبال آلمان نیز در جام جهانی ۱۹۷۴ به عنوان کاپیتان و در جام جهانی ۱۹۹۰ به عنوان سرمربی به همراه آلمان غربی موفق به کسب عنوان قهرمانی شده بودهمچنین ماریو زاگالو در جام های جهانی ۱۹۵۸ و ۱۹۶۲ به عنوان بازیکن و در جام جهانی ۱۹۷۰ به عنوان سرمربی به همراه برزیل فاتح جام جهانی شده بود.

۱۲۷۰ دقیقه بدون گل زده

لیونل مسی طی ۸ حضورش در مراحل حذفی جام جهانی، ۷۵۶ دقیقه در ترکیب آرژانتین به میدان رفته و ۲۳ شوت شلیک کرده، اما موفق به گلزنی نشده و از سوی دیگر کریستیانو رونالدو طی ۶ بازی و ۵۱۴ دقیقه بازی برای پرتغال، ۲۵ شوت شلیک کرده و در گلزنی ناکام مانده است.

بدین ترتیب این دو فوق ستاره دنیای فوتبال طی ۱۴ بازی و ۱۲۷۰ دقیقه، موفق نشده اند هیچ کدام از ۴۸ شوت خود را در مراحل حذفی جام جهانی تبدیل به گل نمایند.

تمامی این آمار در حالیست که کیلیان ام باپه در اولین حضورش در مرحله حذفی جام جهانی، طی ۸۹ دقیقه بازی برای تیم ملی فرانسه دو گل به ثمر رساند.

استادیوم زنیت آرنای شهر سن پترزبورگ ، صدمین ورزشگاه

لیونل مسی با گلزنی مقابل نیجریه موفق شد به رکوردی جالب توجه دست یابد. وی علاوه بر اینکه زننده صدمین گل جام جهانی ۲۰۱۸ بود، موفق شد به رکورد گلزنی در ۱۰۰ استادیوم با پیراهن تیم ملی آرژانتین و باشگاه بارسلونا دست یابد. وی تاکنون در ۱۴۹ استادیوم به میدان رفته و در ۱۰۰ استادیوم موفق به ثبت ۶۱۷ گل و ۲۵۰ پاس گل شده است. استادیوم نیوکمپ با ثبت ۳۲۲ گل لیونل مسی در ۳۱۱ بازی رکورددار است و استادیوم های ویسنته کالدرون (اتلتیکو مادرید) و سانتیاگو برنابئو (رئال مادرید) با ثبت ۱۵ گل لیونل مسی در جایگاه های بعدی قرار دارند. استادیوم های ریازور (دپورتیوو لاکرونیا ۱۳)، مستایا (والنسیا ۹)، رامون سانچز پیسخوان (سویا ۹)، مونومنتال آنتونیو وسپوکیو لیبرتی (ریورپلاته ۸) و وایکاس (رائو وایکانو ۸) دیگر استادیوم هایی هستند که حداقل شاهد هشت گل لیونل مسی بوده اند.استادیوم آلیانز آرنا شهر مونیخ (۴) و استادیوم سنتناریو شهر مونته ویدئو (۳) تنها استادیوم هایی هستند که مسی با وجود حداقل سه بازی در آن ها موفق به گلزنی نشده است.

کریستیانو رونالدو در کنار سه فوق ستاره

کریستیانو رونالدو به چهارمین بازیکنی بدل شد که در چهار جام جهانی موفق به گلزنی می شود.نام کریستیانو رونالدو در کنار سه فوق ستاره تاریخ جام جهانی قرار گرفت.کریستیانو رونالدو با گلزنی در مقابل اسپانیا، به چهارمین بازیکن تاریخ جام جهانی بدل شد که موفق به گلزنی در چهار جام جهانی می شود. وی که در هر یک از جام های جهانی ۲۰۰۶، ۲۰۱۰ و ۲۰۱۴ موفق به ثبت یک گل شده بود، در جام جهانی ۲۰۱۸ نیز با ثبت هت تریک مقابل اسپانیا و گلزنی مقابل مراکش، با ثبت ۷ گل در ادوار جام‌های جهانی به اووه زیلر، پله و میروسلاو کلوزه پیوست.

پاسخی بگذارید