تاریخ: ۱۷:۳۵ :: ۱۳۹۷/۰۴/۱۹
نام نویسنده: مرتضی خالقی

با توجه به اینکه علیرضا فغانی داور ایرانی حاضر در جام جهانی در رده بندی هیچ قضاوتی نگرفت این احتمال هست که او یکی از دو بازی حساس فینال یا رده بندی را سوت بزند.

به گزارش مازند اسپرت (مازند ورزش)،

بعد از اینکه فیفا داوران بازی رده بندی را اعلام کرد و نام تیم داوری ایران برای قضاوت این بازی ها دیده نشد این ذهنیت به وجود آمده که علیرضا فغانی، رضا سخندان و محمدرضا منصوری یکی از دو بازی جذاب فینال یا رده بندی جام جهانی ۲۰۱۸ را سوت بزنند. علی خسروی داور قدیمی و کارشناس داوری فوتبال ایران در این رابطه گفت:« بالاخره برای فغانی هر احتمالی هست. باید امیدوار باشیم و همیشه به امید زنده هستیم ضمن اینکه پیرلوئیجی کولینا رئیس کمیته داوران فیفا و ماسیمو بوساکا رئیس دپارتمان داوری آسیا نظر مثبتی به علیرضا فغانی دارند و این باعث می شود که ما خیلی نسبت به اینکه تیم داوری ایران فینال یا رده بندی را سوت بزند بسیار امیدوار می کند.»

او درباره این که حضور فغانی در فینال چه تاثیراتی می تواند در داوری ایران داشته باشد گفت:« ما با دیگر ناظران داوری در کلاس ها در شهر رامسر هستیم. در این کلاس هامدرسین که صحبت می کردند همه احساس سربلندی داشتند. از طرفی کولینا و بوساکا در این فصل با اعتماد به داوران آسیایی و آفریقایی معادلات چیدمان داوری در جام جهانی را به هم زدند.»

او افزود:« اگر کولینا عدالت را رعایت کند به نظر من تیم داوری ایران یک ابلاغ دیگر می گیرند. این مساله به نفع خود فیفا هم هست که بازی فینال  رده بندی را به یک داوری آسیایی یا افریقایی بدهد. من شخصا بگویم که در حال حاضر جنید شاکر بهترین داور جهان است اما فغانی توانسته در حالی که داوران مطرح اسپانیایی و ایتالیایی از دور کنار رفته اند هنوز در جمع داوران جام جهانی بماند.»

علی خسروی همچنین گفت:« امروز دنیا چشم انتظار همان عدالتی است که به کولینا فرصت داد تا بدرخشد و حال کولینا می تواند با اجرای عدالت فغانی ما را در یکی از بازی های فینال یا رده بندی به کار بگیرد.»

او درباره اینکه قضاوت در چنین سطحی مثل جام جهانی چه تاثیری در آینده حرفه ای فغانی دارد گفت:« هیچ فرقی ندارد. هیچ داوری برای پول قضاوت نمی کند. فغانی دیگر داور ما نیست و او امروز یک داور جهانی است. حضور فغانی به نظر من شایستگی داوران ما را نشان داد و من از وزارت ورزش می خواهم که نگاه بهتری نسبت به داوری داشته باشد.»

او اضافه کرد:«الان ما به عنوان ناظر داوری غیر از یکی دو شهر جایگاه درستی نداریم و بیشتر مواقع در جایگاه ویژه کنار میهمانان می نشینیم. ما الان می خواهیم کانون داوران را فعال کنیم و نیاز به کمک داریم. اصلا هم به مسایل فنی کاری نداریم اما داورانی داریم که تصادف کرده اند و توان کار کردن ندارند، یا پیشکسوتانی که بیکار هستند و نیازمند توجه اند. کاوه بهمنی داور سنندجی امروز با سرطان مبارزه می کند.»

خسروی در پایان درباره اخباری که پیرامون میزان بالای دریافتی فغانی از جام جهانی شنیده می شود گفت:« چنین چیزی نیست. داوران در جام جهانی ۵۰ هزار دلار از فیفا گرفتند و شاید در این جام جهانی این مبلغ ۶۰ هزار دلار شده باشد هرچند او استحقاق دریافت چنین مبالغ میلیاردی که می گویند را دارد.»

پاسخی بگذارید