تاریخ: ۱۹:۵۹ :: ۱۳۹۷/۰۴/۱۰
نام نویسنده: مرتضی خالقی

هر چه جام جهانی بیشتر جلو می‌رود، رقابت بین علیرضا فغانی و بیورن کویپرز برای سوت زدن فینال نزدیک تر می‌شود.

به گزارش مازند اسپرت (مازند ورزش)،

مطمئنا رقبای دیگری نیز در این رقابت حضور خواهند داشت ولی داور ایرانی، روز گذشته یک قضاوت بسیار خوب دیگر داشت و کویپرز نیز امروز داور دیدار اسپانیا و روسیه خواهد بود.

فرانسه ۴-۳ آرژانتین

پس از دو قضاوت عالی در مرحله گروهی، علیرضا فغانی حالا از کاندیدهای اصلی قضاوت فینال رقابت هاست. او که ۴۰ سال دارد، در دور حذفی اولین قضاوت خود را انجام داد و دیدار حساس آرژانتین و فرانسه را سوت زد و البته اشتباهاتی نیز داشت.

فغانی بار دیگر نشان داد که توانایی کنترل فشار بازی‌های بزرگ را دارد و شاید این موضوع به خاطر سبک برخورد او با اتفاقات است – نه خیلی تسلیم و نه بیش از حد مقتدر. فغانی در مهم ترین لحظات بازی موثر ظاهر می‌شود و تصمیمات درستی می‌گیرد. روز گذشته در جریان دیدار آرژانتین – فرانسه، در اوایل بازی او با دو تصمیم دشوار روبرو شد. در دقیقه ۱۱ بازی، مارکوس روخو خطایی در محوطه جریمه روی امباپه انجام داد که داور نقطه پنالتی را نشان داد. پیش از این نیز تاگلیافیکو برخوردی با امباپه در خارج محوطه جریمه داشت که فغانی او را با کارت زرد روبرو کرد. با توجه به اینکه امباپه در شرایط تک به تک قرار داشت، داور ایرانی می‌توانست مدافع آرژانتینی را اخراج کند ولی به کارت زرد بسنده کرد. او هر دو تصمیم را بدون استفاده از کمک داور ویدیویی اتخاذ کرد.

در ادامه و در اواخر نیمه اول، او به درستی خاویر ماسکرانو را با کارت زرد روبرو کرد ولی می‌توانست به پوگبا نیز یک کارت زرد بدهد.  در ادامه بازی، وقتی بنجامین پاوارد سعی داشت کیفیت لباس آنخل دی ماریا را بسنجد و پیراهن او را کشید، فغانی به درستی نیز به او کارت زرد داد. اما یک صحنه مهم دیگر، لحظه ای بود که گریزمان به سمت دروازه آرژانتین در حرکت بود و ضربه او با برخورد به فازیو به کرنر رفت. بسیاری معتقد بودند که در این صحنه باید پنالتی اعلام می‌شد ولی تصاویر آهسته ثابت کرد که تصمیم فغانی در این لحظه کاملا درست بوده است.

اما داورهای ایرانی در دور بعدی، کار دشوارتری پیش رو دارند. در حالی که در دو بازی اول نمایش خوبی داشتند، روز گذشته بلیت دور بعد را نیز کسب کردند. آنها بدون نقص بودند و می‌توانند حتی بهتر از این ها هم باشند. ماسکرانو در دقایق پایانی می‌توانست اخراج شود و گابریل مرکادو نیز به خاطر یک برخورد ساده کارت زرد گرفت.

اگر فغانی می‌خواست از دادن کارت زرد پرهیز کند، شاید شرایط و نتیجه بازی به شکل دیگری رقم می‌خورد. اگر در طول ۹۰ دقیقه شرایط را بررسی کنیم، فغانی نمایش قدرتمندی داشت.

در پایان روز شانزدهم جام جهانی، علیرضا فغانی با کسب نمره ۸ از ۳ بازی که قضاوت کرده، در صدر جدول داورهای جام قرار دارد. پس از او، بیورن کویپرز، داور هلندی با کسب نمره ۷٫۵ از دو بازی، دامیر اسکومینا از اسلوونی با کسب نمره ۷٫۵ از دو بازی و ساندرو ریچی از برزیل با کسب نمره ۷٫۲۵ از دو بازی، نزدیک ترین تعقیب کنندگان داور ایرانی هستند.

پاسخی بگذارید