تاریخ: ۱۹:۵۴ :: ۱۳۹۷/۰۴/۱۰
نام نویسنده: مرتضی خالقی

نشریه مارکا در مطلبی به بررسی عملکرد مسی در جام جهانی ، پس از حذف آرژانتین از جام پرداخته است.

به گزارش مازند اسپرت (مازند ورزش)،

روز گذشته آلبی سلسته به مصاف آرژانتین رفت و مقابل این تیم با نتیجه ۴-۳ شکست خورد. این در حالیست که آرژانتین از مرحله گروهی نیز به سختی عبور کرده بود و تورنومنت خوبی را پشت سر نگذاشت. حال نشریه مارکا در مطلبی به بررسی اوضاع و احوال مسی در این تیم پرداخته است که در زیر می‌خوانیم:

آن هوادار آرژانتین را که در مصاحبه ، تاکتیک ساده و مورد نیاز آرژانتین را می‌گفت را به خاطر دارید؟ خیلی ساده بود: توپ را به مسی پاس بدهید. خوب این استراتژی جواب نداد و آرژانتین حذف شد.  در حقیقت مسی پس از خاویر ماسکرانو، با ۲۱۰ پاس در رده دومین بازیکنانی بود که توپ به آنها رسیده بود ولی نتوانست از این پاس ها استفاده ببرد و مفید باشد.

لئو مسی در فرم بسیار خوبی قرار داشت که در روسیه با آرژانتین حسابی بدرخشد. او چهارمین حضورش در جام جهانی را با ۱ گل، ۲ پاس گل، ۶ شوت به سمت دروازه و دقت پاس کمتر از ۹۰ درصد در ۴ بازی به پایان رساند و یک پنالتی نیز مقابل ایسلند از دست داد.

شماره ۱۰ آرژانتین به قدرت فیزیکی اش شهرت ندارد.  به ندرت دیده می‌شود که او در زمین دوندگی داشته باشد و این جام نیز از قائله مستثنی نیست. او فقط در دیدار با نیجریه مثل دیگر بازیکنان تیم دوید که رکورد ۸۵۰۰ متر برای او به ثبت رسید.

اما آنالیز آمار نشان می‌دهد که مسی وقتی فعال می‌شود که هم تیمی‌هایش مالک توپ هستند، در غیر این صورت او ساکن است. همکاری او در کارهای دفاعی بسیار کم است و این را می‌توان در هیت مپ او نیز نگاه کرد که به ندرت به سمت دفاع تیمش حرکت کرده است.

تحرک در زمین

مسی در ۴ بازی ۳۱۶۱۸ متر دویده است.۱۳۳۹۸ متر یعنی ۵۸ درصد این میزان، در سرعتی بین ۰ تا ۷ کیلومتر دویده شده که سرعت راه رفتن است. ۸۱۳۴ متر یعنی ۲۵ در سرعتی بین ۷ تا ۱۵ کیلومتر دویده شده یعنی دویدن با سرعت ایین و ۶۱۲ متر نیز با سرعت بالای ۲۵ کیلومتر بر ساعت دویده شده است. سریعترین سرعت ثبت شده از مسی به دیدار با فرانسه بازمی‌گردد که ۲۸٫۳۷ کیلومتر بر ساعت دوید.

دریافت پاس

آمار جالب توجه دیگر در مورد مسی،پاس هایی است که هم تیمی‌هایش برای او ارسال می‌کنند. سبک بازی مسی را همه می‌شناسند. او دوست دارد در مرکز بایستد و توپ دریافت کند تا اینکه به سمت گوشه ها برود. او با توپ به سمت محوطه حریف می‌رود و یک حرکت انفجاری انجام می‌دهد تا تیمش را صاحب موقعیت کند. در دیدار مقابل کرواسی و ایسلند، در ۸۵ درصد مواقع بازیکنانی که قصد ورود به محوطه را داشتند، مهار شده بودند.

تلاش برای گل

لئو یکی از بهترین شوت زنان جام جهانی است. او ۱۸ شوت زده که تنها یک شوت به گل تبدیل شده است. در دیدار اول مقابل ایسلند او ۱۱ شوت زد، مقابل کرواسی ۱ شوت و مقابل نیجریه  ۲ شوت و روز گذشته مقابل فرانسه، ۳ شوت. در مجموع او ۱۸ شوت زد که ۶ شوتش در چهارچوب بود.

پاسخی بگذارید