تاریخ: ۱۷:۲۹ :: ۱۳۹۷/۰۴/۰۳
نام نویسنده: مرتضی خالقی

کارلوس کی روش با پیروزی برابر پرتغال می تواند نام خود را به عنوان ششمین مربی ای ثبت کند که موفق به شکست کشور خود در جام جهانی می شود.

به گزارش مازند اسپرت (مازند ورزش)،

، تیم ملی ایران فردا شب از ساعت ۲۲:۳۰ در شرایطی به مصاف پرتغال می رود که حضور کارلوس کی روش که مقابل هموطنان خود به میدان خواهد رفت، حساسیت این مسابقه را دو چندان کرده است.

توئیتر رسمی فدراسیون جهانی فوتبال فوتبال نیز به این رویارویی تاریخی بی تفاوت نبوده است و در این خصوص نوشته :« کارلوس کی روش می خواهد تیمش را به جمع ۱۶ تیم برتر مسابقات جام جهانی ببرد ولی او برای این هدف باید هموطنانش را از پیش رو بردارد. البته کی روش تنها مربی ای نیست که در جام جهانی با تیم ملی کشورش مواجه می شود.

 

اولین رویارویی در جام جهانی ۱۹۳۸

 

دیدار ایران و پرتغال بیتسمین مصافی خواهد بود که یک مربی با تیم ملی کشورش روبرو می شود. اولین رویارویی در سال ۱۹۳۸ رخ داد که در آن مسابقه “ناگی” سرمربی مجارستانی هدایت تیم ملی سوئد را در اختیار داشت و در پایان با نتیجه ۵ بر ۱ مغلوب کشور خود شد.

آخرین رویارویی در جام جهانی ۲۰۱۴

 

در جام جهانی ۲۰۱۴ یورگن کلینزمن که سرمربیگری تیم ملی فوتبال آمریکا را برعهده داشت به مصاف آلمان رفت. پیش از این رویارویی کلینزمن در این خصوص گفته بود:« البته که به نیمکت آلمان چشم داشتم، چرا که در شکل گیری این تیم (کلینزمن قبل لوو سرمربی آلمان بود) نقش داشتم ولی به محض اینکه بازی آغاز شد، تمام توجهم به تیم خودم بود.» آمریکا در آن مسابقه نتیجه بازی را با یک گل واگذار کرد.

 

اریکسون رکوردار

اسون گوران اریکسون در این زمینه رکوردار به شمار می رود؛ چرا که تاکنون دو بار با تیم های مختلف در جام جهانی مقابل سوئد قرار گرفته است. اریکسون در دو جام جهانی ۲۰۰۲ و ۲۰۰۶ با تیم ملی انگلستان برابر سوئد قرار گرفت.

 

بزرگترین پیروزی را متسو به دست آورد

در تاریخ جام های جهانی تاکنون تنها ۵ مربی توانسته اندمقابل تیم کشور خود به برتری برسند. بزرگترین پیروزی را می توان به برونو متسوی فقسد نسبت داد که در جام جهانی ۲۰۰۲ موفق شد تیم ملی سنگال را در مساف با هموطنان خود یعنی فرانسه با پیروزی از زمین خارج کند. فرانسه که با قهرمانی سال ۱۹۹۸ پای به کره و ژاپن در سال ۲۰۰۲ گذاشته بود در بازی افتتاحیه با یک گل مغلوب شاگردان متسو شد.

 

کار سخت کی روش مقابل پرتغال

تاکنون و در ۱۹ مسابقه ای که مربیان در مقابل کشورهای خود قرار گرفته اند، ۱۱ مسابقه با شکست آنها خاتمه یافته است. زیکو هم یکی از مربیانی به شمار می رود که با ژاپنی ها برابر برزیل قرار گرفت ولی نتوانست نمایش خوبی داشته باشد.

 

صحبت های کی روش در مورد دیدار با پرتغال

به عنوان یک مربی پرتغالی، فکر می کنم این فرصتی استثنائی برای من و بازیکنانم است. اما در نهایت این فوتبال است که تصمیم می گیرد کدام تیم برنده باشد و در واقع تیمی برنده خواهد شد که نمایش بهتری در خط دفاعی داشته باشد.

پاسخی بگذارید