تاریخ: ۱۸:۵۴ :: ۱۳۹۷/۰۳/۳۰
نام نویسنده: مرتضی خالقی

ماتادورها همواره از چهار مدافع، سه هافبک و سه مهاجم استفاده کرده‌اند و امروز با نوع هجومی این سیستم به مصاف ایران می روند.

به گزارش مازند اسپرت (مازند ورزش)،

مدت هاست که مشخص شده که تشخیص روش بازی یک تیم، ارتباط بسیار کمی به چینش بازیکنان دارد و بیش از آن، به نوع سیستم و وظایف بازیکنان مرتبط است. نمونه بارز برای اثبات این ادعا، دیدار امروز ایران و اسپانیا است. ماتادورها با سیستم ۴۳۳ هجومی برابر ایران بازی می کنند و در واقع وینگرها کمترین وظایف دفاعی را دارند و شعاع حرکتی شان نیز در زمین خودی نیست. اما ۴۳۳ ایران به قدری تدافعی است که تبدیل به سیستم ۴۵۱ شده و تقریبا ۹ بازیکن مشارکت فعالی در دفاع دارند.

 

ماتادورها در خط هافبک اکثرا از سرخیو بوسکتس، آندرس اینیستا و تیاگو آلکانتارا استفاده می کنند؛ یک هافبک دفاعی و دو هافبک میانی. البته هر سه بازیکن، حتی بوسکتس، از خلاقیت و قدرت حفظ توپ بسیار بالایی بهره مند هستند و می توانند مهاجمان خودی را صاحب موقعیت کنند.

 

پیش از جام جهانی، ابهام های فراوانی در خصوص نوع سیستم ۴۳۳ لاروخا وجود داشت. باتوجه به حضور مهاجمانی نظیر موراتا، رودریگو، آسپاس و کاستا، دست لوپتگی برای انتخاب سیستم کاملا باز بود. او می توانست با بهره گیری از آسپاس یا رودریگو، ۹ قلابی یا False 9 را به نمایش بگذارد اما در نهایت تصمیم گرفت موراتا را از لیست نفرات خط بزند و سرمربی جدید هم کاستا را در ترکیب اصلی قرار داد.

 

دیگو کاستا مهاجم تیم اتلتیکو مادرید نیز حداقل در بازی نخست عملکرد بسیار خوبی از خود نشان و با ۲ گل، پاسخ اعتماد فرناندو هیه رو را داد.

 

البته لاروخا امروز با چنین شیوه ای وارد زمین می شود اما روند مسابقه است که نوع چینش و روش بازی آن ها را انتخاب می کند. اگر نتیجه به نفع شاگردان کی روش باشد، بی شک یکی از انتخاب ها، قرار گیری هافبک دفاعی و حضور یک بازیکن هجومی تر به جای او و تبدیل شدن به سیستم ۴۴۳ سوپر هجومی است.

پاسخی بگذارید